ସିଲ୍‌ଭର୍‌ଷ୍ଟୋନ୍‌ ପାଇଁ ଅଭିନବ ୫ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବିକାଶ କରିଲେ ଓଡିଆ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଅରୁଣ

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ବ୍ରିଟେନ୍‌ ସ୍ଥିତ ଓଡିଆ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଅରୁଣ କର ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ବୈପ୍ଲବିକ ସଫଳତା ସହିତ ଓଡିଆଙ୍କୁ ଗର୍ବିତ କରୁଛନ୍ତି । ବ୍ରିଟେନ୍‌ ସିଲଭର୍‌ଷ୍ଟୋନ୍‌ ରେସିଂ ସର୍କିଟ୍‌ରେ ଆୟୋଜିତ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ମୋଟର୍‌ ରେସିଂର ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଭିଜ୍ଞ ସେନା ଅଧିକାରୀ ଓ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବଂ ତାଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟିକ ସହଯୋଗୀ ଚିଣ୍ଟନ୍‌ ପାନାରା ନିକଟରେ ରିଅଲ୍‌ ଟାଇମ୍‌ ୫ଜି ଭିର୍ଚୁଆଲ୍‌ ରିଅଲିଟି ସଫ୍ଟ୍‌ୱେର୍‌ ବିକଶିତ ଏବଂ ଶିଳ୍ପାୟନ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରୟୋଗ ସଫ୍ଟୱେର୍‌ ଏବଂ ଆକ୍ଟିଭେସନ୍‌ ଏରିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା ୫ଜି ଇମର୍ସିଭ୍‌ ଅଭିଜ୍ଞତା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ରେସ୍‌ ସର୍କିଟ୍‌ରେ ଥିବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରାଇବ ।

ସିଲଭର୍‌ଷ୍ଟୋନ୍‌ ରେସିଂ ସର୍କିଟ୍‌ ହେଉଛି ବ୍ରିଟେନ୍‌ ର ଏକ ମୋଟର୍‌ ରେସିଂ ସର୍କିଟ୍‌ ଯେଉଁଠାରେ ଫର୍ମୁଲା ୧ ଏବଂ ମୋଟୋଜିପିର ବ୍ରିଟିଶ୍‌ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ପ୍ରିକ୍ସ ପରି ରେସିଂ ଇଭେଣ୍ଟ୍‌ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ । ନିକଟରେ , ଅଗଷ୍ଟ ମାସରେ, ସିଲଭର୍‌ଷ୍ଟୋନ୍‌ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠୁ ବଡ ରେସିଂ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍‌ ‘ଦି କ୍ଲାସିକ୍‌ ୨୦୨୨’ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ଫର୍ମୁଲା୧, ସ୍ପୋର୍ଟସ୍‌ କାର୍‌, ଜିଟି ଏବଂ ଟୁରିଙ୍ଗ୍‌ କାର୍‌ ଗ୍ରୀଡ୍‌ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ରେସ୍‌ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ପ୍ରମୁଖ କ୍ରୀଡା ସ୍ଥାନଗୁଡିକ କିପରି ସେମାନଙ୍କ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କଙ୍କୁ ବଢାଇ ପାରିବେ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦାନ କରି, ସିଲ୍‌ଭର୍‌ଷ୍ଟୋନ୍‌ ଶିଳ୍ପପତି,ଏକ୍ସପଟ୍‌ନେସ୍ଟ (ଅରୁଣଙ୍କ କମ୍ପାନୀ) ଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୈାଶଳ ସହିତ ଏକ ବୈପ୍ଲବିକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆଣିଛନ୍ତି ।

ଅରୁଣ କରଙ୍କ ଟେକ୍‌ କମ୍ପାନୀ- ଏକ୍ସପଟ୍‌ନେସ୍ଟ୍‌ ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ୮କେ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍‌ ୩୬୦ ଡିଗ୍ରୀ ଭର୍ଚୁଆଲ୍‌ ରିଅଲିଟି ସହିତ ଇମର୍ସିଭ୍‌ ଫ୍ୟୁଚରିଷ୍ଟିକ୍‌ ୫ଜି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଯାହା ଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ ଏକ ବୈପ୍ଲବିକ୍‌ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଦେବା ସହ ରେସ୍‌ ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲା ଭଳି ଅନୁଭବ ଦେବ ।

“ଟ୍ରାକ୍‌ସାଇଡ୍‌,ଗ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ୍‌ କିମ୍ବା ଘର ସୋଫାରେ ବସି ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ରେ ରିଅଲ୍‌ ଆଇକନ୍‌ କାର୍‌ଗୁଡିକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସିଲ୍‌ଭର୍‌ଷ୍ଟୋନ୍‌ ଗ୍ରାଣ୍ଡ୍‌ ପ୍ରିକ୍ସ ସର୍କିଟ୍‌ରେ ଦେଖିପାରିବେ । ଦର୍ଶକମାନେ ନିଜ ଫୋନ୍‌ କିମ୍ବା ଭିଆର୍‌ ହେଡ୍‌ସେଟ୍‌ କୁ ଚଲାଇ ଶୋର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗକୁ ଉପଭୋଗ କରିପାରିବେ ବୋଲି ଓଡିଆ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଅରୁଣ କର ଏବଂ ତାଙ୍କ ବ୍ୟବସାୟିକ ସହଯୋଗୀ ଏକ୍ସପଟ୍‌ନେସ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଚିଣ୍ଟନ୍‌ ପାନାରା କହିଛନ୍ତି ।”

ଏହା ପାଇଁ, ୩୬୦-ଡିଗ୍ରୀ କ୍ୟାମେରାଗୁଡିକ ସିଲଭର୍‌ଷ୍ଟୋନ୍ ପ୍ୟାଡ୍‌ଡକ୍‌ ଏବଂ ସମଗ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ରେସ୍‌ ଟ୍ରାକ୍‌ର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଭାବରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିଲା । ଏକ ପୋର୍ଟେବଲ୍‌ ପୂର୍ଣ୍ଣ ୫ଜି ନେଟ୍‌ୱାର୍କ, ଲାଇଭ୍‌ ଫୁଟେଜ୍‌ର ଏକ ଆକ୍ଟିଭେସନ୍‌ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏବଂ ଆପ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ମୋବାଇଲ୍‌ ଫୋନ୍‌ କିମ୍ବା ଭିଆର୍‌ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌ହେଲ୍ଡ୍‌ ଡିଭାଇସ୍‌ ମାଧ୍ୟମରେ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିଥିଲା । ‘ଦି କ୍ଲାସିକ୍‌’ ପରିଦର୍ଶକମାନେ ମଧ୍ୟ ତିନି ଦିନିଆ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉପଲବ୍ଧ ଭିଆର୍‌ ହେଡ୍‌ସେଟ୍‌ ରେ ରେସିଂ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ ।

ଅରୁଣ କର ଡ଼ ମନୋରଞ୍ଜନ କର(ଓୟୁଏଟିର ପୁର୍ବତନ କଚଳପତି) ଏବଂ ରଶ୍ମୀ ରେଖା କରଙ୍କ ପୁତ୍ର । ସେ ନେଷ୍ଟ ଗ୍ରୁପର ସହ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଯେଉଁଥିରେ ସୁଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ପରିବେଶ ନିରନ୍ତରତାରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥିବା ମଲ୍ଟିନ୍ୟସ୍‌ନାଲ୍‌ ଡିଜିଟାଲ୍‌ ଆଣ୍ଡ୍‌ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଇନୋଭେସନ୍‌ କମ୍ପାନୀ (ଏକ୍ସପଟ୍‌ନେସ୍ଟ) ସହିତ ପାଞ୍ଚଟି ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ରହିଛି । ନିକଟରେ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଅରୁଣ କରଙ୍କ ‘ନୂତନ ଗ୍ଲୋବାଲ୍‌ ଓଡିଆ କନେକ୍ଟ’ ନାମକ ଏକ ଡିଜିଟାଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ନେଇଆସିଛନ୍ତି, ଯାହା ଓଡିଆ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଏକଜୁଟ୍‌ କରିବା ସହ ସାମାଜିକ ସ୍ତରରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଜାଗାକୁ ଆଣିବ । ତାଙ୍କର ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ଉଭାବନ ପାଇଁ ସେ ଫୋର୍ବସ୍‌, ଫର୍ଚୁନ୍‌ (ଏଲୋନ୍‌ ମସ୍କ୍‌ ସହିତ) ରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବା ସହ ଅନେକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ତଥା ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି ।

 

Leave a comment