ଆଧୁନିକ ଓଡ଼ିଶା ନିର୍ମାଣରେ OCCLର ଅବଦାନ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ଆଧୁନିକ ଓଡ଼ିଶା ନିର୍ମାଣରେ ଅବଦାନ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଆଜି ୬୦ ତମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିବସରେ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣ ନିଗମ ଲିମିଟେଡକୁ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଭିତ୍ତିଭୂମି ଦିବସ ପାଳନ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଏକ କାର୍ଯ୍ଯକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା।

ପିଏସୟୁକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଧୁନିକ ଓଡିଶା ନିର୍ମାଣରେ ଗତ ୬୦ ବର୍ଷ ଧରି ଯୋଗଦାନ କରିଥିବାରୁ OCCL  ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମୁଁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ୬୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ଉଦ୍ୟୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଜଳସେଚନ, ତାପଜ ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଶିଳ୍ପ, ବନ୍ଦର, ରେଳବାଇ ଏବଂ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ବିପୁଳ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ସାମାଜିକ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି।

ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକ ଓଡିଶାର ଜଳ, ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏବଂ ସଂଯୋଗୀକରଣ ଦୃଶ୍ୟକୁ ବହୁତ ଉନ୍ନତ କରିଛି। ଏହି ସଂଗଠନ ସୃଷ୍ଟିରେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ ମନେ ପକାଇ ସିଏମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓଡିଶାର ଅନେକ ଆଇକନିକ୍ ଅନୁଷ୍ଠାନ ପରି ଏହି ରାଜ୍ୟର PSU  ମଧ୍ୟ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ନେତା ତଥା ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ୨୨ ମଇ ୧୯୬୨ ରେ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ସେତେବେଳେ ଏକ ସାମାନ୍ୟ ପୋଷାକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଭିଲ୍, ମେକାନିକାଲ୍ ଏବଂ ହାଇଡ୍ରୋଲିକ୍ ପ୍ରକଳ୍ପର ଯୋଜନା, ଡିଜାଇନ୍, ମନିଟରିଂ ଏବଂ ନିର୍ମାଣରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥିବା ଏକ ବୃହତ୍ ସଂଗଠନ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ୫ଟି ଇନିସିଏଟିଭ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ସହିତ କର୍ପୋରେସନ୍ ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଓଡିଶାର ରୂପାନ୍ତରଣରେ ଅଧିକ ଦକ୍ଷତା ଏବଂ କର୍ମନିଯୁକ୍ତି ଆଣି ପାରିବ ।

କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅନେକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଅବସରରେ ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ଯକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଜଳସମ୍ପଦ ମନ୍ତ୍ରୀ ରଘୁନନ୍ଦନ ଦାସ ରାଜ୍ୟ ଜଳସେଚନ ଭିତ୍ତିଭୂମିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ PSUର ଭୂମିକା ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦର୍ଶନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସଂଗଠନ ନିର୍ମାଣ ତଥା ପରିକଳ୍ପନାରେ ଏକ ବୃହତ ସଂଗଠନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି। OCCL ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ଭାବରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ୧୪.୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ ଚେକ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ତଥା OCCLର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ସ୍ମିଥ୍ ଅନୁ ଗର୍ଗ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ OCCL MD ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ୪୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରକଳ୍ପ ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a comment