bitcoin
Bitcoin (BTC) 2,284,669.85 1.22%
ethereum
Ethereum (ETH) 143,601.84 6.05%
tether
Tether (USDT) 77.49 0.02%
usd-coin
USD Coin (USDC) 77.51 0.05%
bnb
BNB (BNB) 24,064.37 5.42%
xrp
XRP (XRP) 30.51 3.16%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 77.66 0.28%
cardano
Cardano (ADA) 37.62 6.14%
solana
Solana (SOL) 3,434.45 9.40%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 6.16 5.20%

ନୂତନ ବୈବାହିକ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଥିବା ଯୋଡ଼ିଙ୍କ ପାଇଁ ଓବାମାଙ୍କ ଟିପ୍ସ….

ଆମେରିକାର ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ବାରାକ ଓବାମା ୩ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ମିସେଲ୍‌ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବିବାହର ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ବାରାକ୍‌ ଓ ମିସେଲ୍‌ଙ୍କ ଯୋଡ଼ିକୁ ବିଶ୍ବର ଏକ ଆଦର୍ଶ ଦମ୍ପତି ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏକଦା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଓବାମାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା କରି ମିସେଲ୍‌ କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ ଜଣେ ଭଲ ସ୍ବାମୀ ଓ ବନ୍ଧୁ। ସେ ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯାହାଙ୍କ ସହିତ ଜୀବନର ପଥ ସୁଗମ ହୋଇଉଠିଛି। ଯେଉଁ ଯୁବକମାନେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ନିକଟରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଓବାମା କିଛି ଉପଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ-

  • ବିବାହ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି। କାରଣ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଲୋକ ସହ ସାରା ଜୀବନ କାଟିବାକୁ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଏଭଳି ଏକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭାବିଚିନ୍ତି ନେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଆପଣଙ୍କର ଏକ ଭୁଲ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପୂରା ଜୀବନକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ।

  • ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜକୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାକୁ ହେବ ଯେ, ଆପଣ ଯାହାକୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସେ ଆପଣଙ୍କୁ କେତେ ଭଲ ଲାଗନ୍ତି। ତାଙ୍କ କଥାବାର୍ତ୍ତା, ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କୁ ବିରକ୍ତ କରୁନାହିଁ ତ?

  • ଯାହାକୁ ଆପଣ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତାଙ୍କର ସ୍ବଭାବ କିପରି ଓ ସେ ଆପଣଙ୍କୁ ହସାଇ ବା ଖୁସିରେ ରଖି ପାରିବେ ତ ?

  • ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନସାଥୀ ଦାୟିତ୍ବ ନେବାକୁ ସମର୍ଥ କି ନାହିଁ, ତାହା ଜାଣିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ। ଆପଣଙ୍କ ପିଲାର ସେ ଜଣେ ଭଲ ମା’ ହୋଇପାରିବେ ତ, ତାହା ମଧ୍ୟ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ।

Leave a comment