ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ନେଇ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏଭଳି ଭୁଲ୍, ନଚେତ୍ ଦବାକୁ ପଡିପାରେ ଜରିମାନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପାନ୍ କାର୍ଡ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍। ଏହା ସରକାରୀ ଏବଂ ଅଣ-ସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ପ୍ରାୟତ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଏକ ଚାକିରିରେ ପ୍ରବେଶ କରୁ, ସେହି ସମୟରେ ଆମକୁ ଏକ ପାନ୍ କାର୍ଡ ପାଇଁ କୁହାଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ ସରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଏକ ପାନ୍ କାର୍ଡ ଦରକାର। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନେକ ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ କରୁ। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ପାନ୍ କାର୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ।  ଯଦି ଆପଣ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ଭୁଲ କରନ୍ତି, ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ଏକ ବଡ଼ ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯାଇପାରିବ।  ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଭୁଲ ପାଇଁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଯଦି ତୁମେ ପାଖରେ  ଦୁଇଟି ପାନ୍ କାର୍ଡ ଅଛି ତେବେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତୁମଠୁ  ଜରିମାନା ଆଦାୟ କରାଯିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇଯାଇପାରେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଦୁଇଟି ପାନ୍ କାର୍ଡ ଅଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ସମର୍ପଣ କରନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଅନ୍ୟ ଏକ ପାନ୍ କାର୍ଡ ସମର୍ପଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଆୟକର ବିଭାଗ 272B ରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି |

pan

ଅନ୍ୟ ଏକ ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ସମର୍ପଣ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ ସରଳ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ NSDL ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ  ଫର୍ମ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବା ପରେ, ଦୁଇଟି ପାନ କାର୍ଡ ମଧ୍ଯରୁ ଗୋଟିଏ ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ନେଇ NSDL କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆପଣ ଏହା ନକରନ୍ତି ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ଭୁଲ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

Leave a comment