ଡାକ ବିଭାଗ ଏବଂ ଓମ୍‌ ଦିବ୍ୟ ଦର୍ଶନ ସଂସ୍ଥା ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ: ସ୍ପିଡ୍‌ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ହୋଇପାରିବ ଅସ୍ଥି ବିସର୍ଜନ, ଘରେ ରହି ଲାଇଭ ଦେଖିବେ ସମ୍ପର୍କୀୟ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଡାକ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ଡାକ ବିଭାଗ ଏବଂ ଓମ୍‌ ଦିବ୍ୟ ଦର୍ଶନ ସଂସ୍ଥା ସହଯୋଗରେ ଏଣିକି ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ମୃତକଙ୍କ ଅସ୍ଥିିକୁ ସ୍ପିଡ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ବାରାଣସୀ, ପ୍ରୟାଗରାଜ, ହରିଦ୍ବାର ଏବଂ ଗୟା ପଠାଇପାରିବେ। ସେଠାରେ ଅସ୍ଥି ପହଞ୍ଚିବାପରେ ଅନୁଷ୍ଠାନର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ତରଫରୁ ରିତିନୀତି ଅନୁସାରେ ଅସ୍ଥିି ବିସର୍ଜନ ଏବଂ ଶ୍ରାଦ୍ଧ କ୍ରିୟା ଆଦି କର୍ମକାଣ୍ଡ କରାଯିବ। ମୃତକଙ୍କ ପରିଜନମାନେ ମଧ୍ୟ ଅସ୍ଥି ବିସର୍ଜନର ଲାଇଭ ଟେଲିକାଷ୍ଟ ଦେଖିପାରିବେ ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜର ପ୍ରିୟଜନଙ୍କୁ ହରାଇଛନ୍ତି। ଲକଡାଉ ଓ ସଟଡାଉନ ପାଇଁ ଲୋକେ ମାନେ କୁଆଡେ ଯାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ରୀତିନୀତି ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ। ସନାତନ ଧର୍ମରେ ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ଅସ୍ଥି ବୁଡ଼ିବାର ଏକ ପରମ୍ପରା ଅଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁଯାୟୀ, ଦେଶର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଅସ୍ଥି ଡାକଘରରୁ ଉପରୋକ୍ତ ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ସ୍ପିଡ୍ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ପଠାଯାଇପାରିବ।

ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବା ପାଇଁ, ଇଚ୍ଛୁକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଓମ୍ ଦିବ୍ୟା ଦର୍ଶନ ସାନଷ୍ଟା htpp://omdivyadarshan.org ପୋର୍ଟାଲରେ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ପ୍ୟାକେଟ୍ ଜିଆରେ ଅସ୍ଥିକୁ ଡାକଘର ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ପିଡ୍ ପୋଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ପଠାଇବେ। ପାଠାଉଥିବା ପ୍ୟାକେଟ ଉପରେ ଓମ୍‌ ଦିବ୍ୟ ଦର୍ଶନ ସଂସ୍ଥା ନାମ ଭଲ ଭାବେ ଲେଖିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। କାରଣ ଏହା ଦ୍ବାରା ଏହକୁ ପୃଥକ ରଖାଯାଇପାରିବ। ଚିହ୍ନଟ ପାଇଁ ସହଜ ହେବ। ପ୍ରେରକଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ, ଠିକଣା, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ପ୍ୟାକେଟରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ବାବଦକୁ କେବଳ ପ୍ରେରକଙ୍କଠାରୁ ସ୍ପିଡ୍ ପୋଷ୍ଟ ଫି ଆଦାୟ କରାଯିବ।

ଡାକଘରେ ପ୍ୟାକେଟ୍ ପାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ଓମ୍ ଦିବ୍ୟା ଦର୍ଶନଙ୍କ ଠିକଣାକୁ ପଠାଯିବ। ଏହା ପରେ, ଅନୁଷ୍ଠାନର ପୁରୋହିତମାନଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ କର୍ମ ରୀତିନୀତି ଅନୁସାରେ କରାଯିବ। ମୃତକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ଏହାକୁ ୱେବକାଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେଖିପାରିବେ। ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ପରେ ଗଙ୍ଗାଜଳର ଏକ ବୋତଲ ମଧ୍ୟ ଡାକଘର ଦ୍ୱାରା ମୃତକଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଅନୁଷ୍ଠାନ ତରଫରୁ ପଠାଯିବ।

Leave a comment