୪ ଜଣଙ୍କୁ ଘରୁ ଟାଣି ଆଣି ଫାଶିରେ ଝୁଲାଇ ଘରକୁ ବମ୍‌ରେ ଉଡାଇ ଦେଲେ ନକ୍ସଲ

ପାଟନା : ପୁଣି ବର୍ବର କାଣ୍ଡ ଘଟାଇଛନ୍ତି ନକ୍ସଲ। ବିହାର ଗୟାରୁ ୭୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଡୁମରିଆ ବ୍ଲକର ମାଉନୱାର ଗାଁରେ ଘର ଭିତରୁ ଟାଣି ଆଣି ୪ ଜଣଙ୍କୁ ଫାଶିରେ ଝୁଲାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ନକ୍ସଲ। ଏଥିସହ ଡିନାମାଇଟ ଲଗାଇ ସେମାନଙ୍କ ଘର ମଧ୍ୟ ଉଡାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରତିଶୋଧ ପରାୟଣ ହୋଇ ନକ୍ସଲମାନେ ଏହି କାଣ୍ଡ ଘଟାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି। ମାଓବାଦୀମାନେ ଦୁଇ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ଚାରି ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ଚାରିଜଣଙ୍କୁ ଘର ବାହାରେ ଥିବା ଏକ ଭାରାରେ ଦଉଡ଼ି ବାନ୍ଧି ଫାଶୀରେ ଝୁଲାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ନକ୍ସଲ । ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିବା ୪ ଜଣ ହେଉଛନ୍ତି ଦୁଇ ଦମ୍ପତ୍ତି । ଏହାପରେ ସେମାନେ ଗ୍ରାମରେ ଭୟ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ଘରଟିକୁ ବୋମା ବିସ୍ପୋରଣ କରି ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ବାଇକ୍‌ରେ ନିଆଁ ଲଗାଇ ଦେଇଥିଲେ ।

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଶନିବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ଏହି ଘଟଣା ଘଟିଛି। ମୃତକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସତ୍ତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ, ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ, ମନୋରାମା ଦେବୀ ଏବଂ ସୁନୀତା ସିଂ ଅଛନ୍ତି। ମାଓବାଦୀମାନେ ମୃତଦେହ ନିକଟରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟର ମାରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ମାନବିକତାର ହତ୍ୟାକାରୀ, ଦେଶଦ୍ରୋହୀ ତଥା ବିଶ୍ୱାସଘାତକଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦେବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ। ଏହା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ଚାରି ସାଥୀ ଅମରଶ, ସୀତା, ଶିବପୁଜନ ଏବଂ ଉଦୟଙ୍କ ହତ୍ୟା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୋଧ । ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି କାର୍ୟ୍ୟ ଜାରି ରହିବ । ସେମାନଙ୍କୁ ବିଷ ଦେଇ ଷଡଯନ୍ତ୍ରର ଶିକାର କରାଯାଇଥିବା ଏଥିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ମରାଯାଇଥିବା ପୋଷ୍ଟରରେ ଜନ ମୁକ୍ତି ଛାପାକର ସେନା, ମଧ୍ୟ ଜୋନ୍ ଝାଡଖଣ୍ଡ, ସିପିଆଇ (ମାଓବାଦୀ) ଙ୍କ ନାଁ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି।

ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୁଲିସ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ପୁଲିସ ଏହି ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ କରୁଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏସଏସପି ଆଦିତ୍ୟ କୁମାର କହିଛନ୍ତି, ‘ନକ୍ସଲମାନେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିଜର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଭୟଭୀତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଘଟିଥିଲା ​​ଯେଉଁଠାରେ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ୪ ଜଣ ନକ୍ସଲଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ପୁଲିସ ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ କରୁଛି।

 

Leave a comment