ଏପରି ଏକ ମାଛ ଯାହାର ମୂଲ୍ଯ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ରହିଛି ଏହି ମାଛର ଚାହିଦା

ପାକିସ୍ତାନର ବାଲୁଚିସ୍ତାନରେ ୨୬ କିଲୋ ଓଜନର କ୍ରୋକର ମାଛ ଏତେ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରିକୁ ନେଇ ଏବେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର ଧରିଛି। ଗ୍ୱାଦର ଜିଲ୍ଲାରେ ଧରାଯାଇଥିବା ଏହି ମାଛକୁ ୭ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାର ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ମାଛିଟି ଏତେ ଟଙ୍କାର ବିକ୍ରି ହେବାର କାରଣ କଣ ରହିଛି। ଆଜି ଆମେ ସେ ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେବୁ।

croaker fish-1

ଏହି ମାଛରେ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ରହିଛି। ଯେଉଥିପାଇଁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ଢେର ଅଧିକ ରହିଛି। ଏପରିକି କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ମାଛକୁ ୧୭ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରାଯାଇଥିଲା। କ୍ରୋକର ମାଛ ଅନେକ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର। ଉକ୍ତ ମାଛର ଶରୀରରେ ଥିବା ଏୟାର-ବ୍ଲାଡର ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଏହାର ବ୍ୟବାର ସିଲେଇରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଯାହା ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପରେ ଉପଯୋଗୀ। ଏଥିରେ ସିଲେଇ କରାଗଲେ ମାନବ ଶରୀରରେ ଅତି ସହଜରେ ମିଶିଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାର କୌଣସି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ନାହିଁ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି। ବିଶେଷକରି ଏହି ସିଲେଇଗୁଡ଼ିକ ସାଧାରଣତ ହାର୍ଟ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସୂଚନା ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ବଡ଼ ହଳଦିଆ କ୍ରୋକର ମାଛରୁ ବହୁ ଔଷଧୀୟ ଜିନିଷ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ। ଚିକିତ୍ସା ଜଗତରେ ଏହି ମାଛର ଅନେକ ଚାହିଦ ରହିଛି।

croaker fish
image credit-amar ujala

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ଏହି ମାଛ ମାନବ ଶରୀରରେ ଅତିରିକ୍ତ କୋଷ ଗଠନ ବନ୍ଦ କରି କର୍କଟ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏଥିରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଔଷଧ ଶରୀରରେ ଆଘାତ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣର ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ।

croaker fish

ଚୀନ୍ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ହଳଦିଆ ସାଗରରେ ମିଳୁଥିବା ଏହି ମାଛଗୁଡିକର ଚାହିଦା ବହୁତ ଅଧିକ, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଧରିବା ମଧ୍ୟ ଏକ କଷ୍ଟକର କାର୍ଯ୍ଯ ।କାରଣ ଏହି ମାଛଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ପ୍ରଜନନ ଋତୁରେ ଉପରକୁ ଆସନ୍ତି, ଯାହାର ଅବଧି ମାତ୍ର ୨ ମାସ ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ କେବଳ ଦୁଇମାସ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଧରିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଏହି କ୍ରୋକର ମାଛର ମୂଲ୍ୟ ଚଢା ଦାମରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥାଏ।

croaker fish

ସତୁରି ଦଶକରେ ଚାଇନାରେ ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ କ୍ରୋକର ମାଛ ଧରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେହି ଦିନଠାରୁ ଏହି ମାଛଗୁଡ଼ିକର ସଂଖ୍ୟା ଦୃତ ଗତରିେ ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ଏହି ପ୍ରଜାତିର ମାଛ ଦୃତ ହ୍ରାସ ହେଉଥିବାରୁ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ୟୁନିଅନ୍ ଏହି ପ୍ରଜାତିର ମାଛକୁ ରେଡ୍ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନିତ କରିଛି। ଏହାକୁ କେହି ଧରି ପାରିବେ ନାହିଁ।

croaker fish

ମାଛ ସଂଖ୍ୟାରେ କ୍ରମାଗତ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଏହା ଚାଇନା, ତାଇୱାନ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ହଂକଂ ଭଳି ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ ଦେଶକୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇଛି। ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଏହି ମାଛଗୁଡ଼ିକୁ କିଛି ଉପାୟରେ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

 

ବ୍ରିଟେନର ଆକ୍ୱାଫିଡ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ତାଇୱାନ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରଜନନ ଉପରେ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଅଧିକ ସଫଳ ହୋଇପାରି ନ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି।

Leave a comment
The Sakala ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତର ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଆମକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ |
Dismiss
Allow Notifications