୭୦ ବର୍ଷ ଧରି ଅର୍ଜିତ ପୁଞ୍ଜିକୁ ବିକ୍ରି କରିଦେଲେ ମୋଦୀ ସରକାର : ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମହତ୍ବାକାଂକ୍ଷୀ ମୁଦ୍ରା ସଂଗ୍ରହ ନୀତି ତଥା ନ୍ୟାସନାଲ ମନିଟାଇଜେସନ ପାଇପଲାଇନ(NMP)) ଉପରେ ଅସନ୍ତୋଷ ଜାହିର କରିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ । ଆଜି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ନେତୃତ୍ୱାଧିନ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଖୁବ୍‌ ବର୍ଷିଛନ୍ତି ରାହୁଲ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୭୦ ବର୍ଷ ଧରି ଅର୍ଜିତ ପୁଞ୍ଜିକୁ ମୋଦୀ ସରକାର ବିକ୍ରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛନ୍ତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଯୁବକଙ୍କ ହାତରୁ ରୋଜଗାର ଛଡେଇ ନେଇଛନ୍ତି। ମୋଦୀ ନିଜ ମିତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ସଡକ ମାର୍ଗ, ରେଳବାଇ, ବିଜୁଳି ବିଭାଗ, ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ପାଇପ ଲାଇନ, ଟେଲିକମ, ୱେୟାରହାଉସିଂ, ଖନନ, ଏୟାରପୋର୍ଟ, ପୋର୍ଟ, ଷ୍ଟାଡିୟମ ଏସବୁ କାହା ପାଇଁ ହୋଇଛି। ଏସବୁ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ୭୦ ବର୍ଷ ଲାଗିଛି। ଏସବୁ ୩-୪ ଜଣଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି। ୩-୪ ଜଣଙ୍କୁ ଉପହାରରେ ଦିଆଯାଉଛି। ଦେଶର ଯୁବକମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ବିକି ଦିଆଯାଉଛି।

କେନ୍ଦ୍ରରେ ପୂର୍ବରୁ ଶାସନ କରିଥିବା କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଦୀର୍ଘ ସାତ ଦଶନ୍ଧିରେ ଯାହା ଉପାର୍ଜନ କରିଥିଲା, ସେ ସବୁକୁ ସାତ ବର୍ଷରେ ବିକ୍ରୟ କରିଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ରାହୁଲ । ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ବିଜେପିର ନାରା ଥିଲା, ଦୀର୍ଘ ୭୦ ବର୍ଷରେ ଦେଶ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ କିଛି କରିନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଦୀର୍ଘ ୭୦ ବର୍ଷ ଧରି କଂଗ୍ରେସ ଯାହା ଉପାର୍ଜନ କରିଥିଲା ତାହାକୁ ସୋମବାର ସୁଦ୍ଧା ବିଜେପି ସରକାର ବିକ୍ରି କରିଦେଇଥିବା ନେଇ କହିଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ।


ରେଲୱେକୁ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ହାତକୁ ବିକ୍ରି କରିଦିଆଯାଉଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସବୁକିଛି ବିକ୍ରି କରିଦେଉଛନ୍ତି । ଦେଶର ଯୁବକଙ୍କଠାରୁ ରୋଜଗାର ଛଡାଇ ନିଆଯାଇଛି ।ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି, ରେଲୱେ ହେଉଛି ଦେଶର ମେରୁଦଣ୍ଡ । ଗରିବ ଲୋକ ରେଳ ବିନା ଗୋଟିଏ ସହରରୁ ଅନ୍ୟ ଏକ ସହରକୁ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବ ନାହିଁ । ୧.୫୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରେଲୱେ, ୪୦୦ ଷ୍ଟେସନ, ୧୫୦ ଟ୍ରେନକୁ ସରକାର ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ତଥ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି ରାହୁଲ । ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରି ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ରେଲୱେକୁ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀ ହାତକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଉଛି, ତେବେ ଆପଣମାନଙ୍କ ଚାକିରି ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ରହିବ।

ଏହାସହ ସେ କହିଛନ୍ତି,’ଆମେ ଘରୋଇକରଣକୁ ବିରୋଧ କରୁନାହୁଁ। ଆମର ଘରୋଇକରଣ ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଥିଲା। କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ କମ୍ପାନୀକୁ ଘରୋଇକରଣ କରୁଥିଲୁ, ରେଳବାଇ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଭାଗକୁ ନୁହେଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକଚାଟିଆ ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଘରୋଇକରଣ କାର୍ୟ୍ୟ କରାଯାଉଛି। ଏକଚାଟିଆ ଦ୍ୱାରା ଚାକିରୀ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ।” ଦେଶରେ ପାଣି, ଖଣି, ବିମାନବନ୍ଦର, କ୍ରୀଡ଼ା, ଟେଲିକମ, ବିଦ୍ୟୁତ, ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକୁ ମୋଦି ସରକାର ଘରୋଇ ମାର୍କେଟରେ ନିଲାମ କରିଦେଇଛି । ଯଦ୍ୱାରା ଦେଶ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବହୁମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି । ମୋଦୀ ସରକାର କେବଳ କିଛିଟା ହାତଗଣତି ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଲାଭ ପାଇଁ ଏସବୁ କରୁଛନ୍ତି । କ୍ଷୁଦ୍ର, ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ବ୍ୟବସାୟୀ ମାନେ ତଳି ତଳାନ୍ତ ହୋଇଗଲେଣି । ସେମାନଙ୍କର ଅବସ୍ଥାେ ଶୋଚନୀୟ ହେଲାଣି । କିନ୍ତୁ କେବଳ ତିନି, ଚାରିଟା ଶିଲ୍ପପତିଙ୍କର ଉନ୍ନତି ଘଟୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଇଛି କଂଗ୍ରେସ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ସୋମବାର ଦିନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜାତୀୟ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ପାଇପଲାଇନ (NMP) ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ବିଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ କ୍ଷେତ୍ର ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡ଼ିକର ମୁଦ୍ରୀକରଣ ବା ସମ୍ପତ୍ତି ବିକ୍ରି କରାଯିବ। ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟରେ ହୋଇଥିବା ଘୋଷଣା ମୁତାବକ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଏଥିପାଇଁ ବଜେଟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବ୍ରାଉନଫିଲ୍ଡ ସମ୍ପତ୍ତିଗୁଡ଼ିକର ଜାତୀୟ ମୁଦ୍ରୀକରଣ ପାଇପଲାଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଥିଲା।୨୦୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ଠାରୁ ୨୦୨୫ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଚାରି ବର୍ଷର ଅବଧି ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ମୌଳିକ ସମ୍ପତି ଜରିଆରେ ୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମୁଦ୍ରୀକରଣ ଏନଏମପି ଜରିଆରେ କରାଯିବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି। ବିକ୍ରି ହେବାକୁ ଥିବା ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ୯ଟି ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ଏବଂ ୨ ଟି ଜାତୀୟ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍ ୧୫ ରେଳ ଷ୍ଟାଡିୟମ, ୨୫ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଏବଂ ୧୬୦ଟି କୋଇଲା ପ୍ରକଳ୍ପ ରହିଛି।

Leave a comment