ଏକାଧିକ ସିମକାର୍ଡ ରଖିଥିବା ଉପଭୋକ୍ତା ପାଇଁ ବଡ଼ଖବର: ଜାନୁଆରୀ ୭ ସୁଦ୍ଧା କରାଇ ନିଅନ୍ତୁ ଭେରିଫିକେସନ୍, ନଚେତ ହୋଇଯିବ ବ୍ଲକ୍

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସୁବିଧା ପାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ଉପଲବ୍ଧ ନ ଥିଲା । ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୁବିଧାଗୁଡ଼ିକର ଅପବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଲୋକମାନେ ଏତେ ଚତୁର ଯେ, ନିଜେ କରିଥିବା ପରାଧର ଅନ୍ୟର ମୁଣ୍ଡରେ ଲଦି ଦେଇଥାନ୍ତି। ଏହି ବିଷୟକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗ (ଡିଟିଓ) ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୭ରେ ଏକ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଥିଲା। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ନାଁରେ ୯ରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ବ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଥିବ ଉକ୍ତ ସିମ ଗୁଡିକର ଭେରିଫିକେସନ ବା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରାଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ନଅରୁ ଅଧିକ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଜାନୁଆରୀ ୭ ପୂର୍ବରୁ ଯାଞ୍ଚ କରିନେବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଆପଣ ନ କରନ୍ତି ତେବେ  ଆପଣଙ୍କର ସିମ୍ ବ୍ଲକ କରିଦିଆଯିବି। ଗତ ବର୍ଷ ଡିସେମ୍ବର ୭ ରେ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଏଥିପାଇଁ ୩୦ ଦିନ ସମୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

-ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଅଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ସିମ୍ ଯାଞ୍ଚ  କରିନେବା ଉଚିତ୍ । ଯଦି ଆପଣ ଜାନୁଆରୀ ୭ ପୂର୍ବରୁ ଏହା ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଯାଉଥିବା ସେବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ଏଥି ସହିତ ୪୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆସୁଥିବା କଲ୍ ସେବାକୁ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

-ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ସେହି ସିମ୍ କାର୍ଡଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଏଥିପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ଆପଣ ସିମକୁ  ସମର୍ପଣ କରିପାରିବେ।

– ଯଦି ସିମ୍  ଭେରିଫିକେସନ ନ ହୁଏ ତେବେ ୬୦  ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସିମ୍ କାର୍ଡ ସୁବିଧା ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରୋମିଂ, ଅସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଭିନ୍ନକ୍ଷମ ବର୍ଗର ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ପାଇଁ  ଅତିରିକ୍ତ ଆଉ ୩୦ ଦିନ ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି ।

-ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆଇନ ପ୍ରଣୟନକାରୀ କିମ୍ବା କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଦ୍ୱାରା ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଏ। ତେବେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସିମ୍ କାର୍ଡରେ ୫ଦିନ ମଧ୍ଯରେ  ଆଉଟଗୋଇଙ୍ଗ କଲର ସୁବିଧା ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆସୁଥିବା କଲ୍ ସେବା ମଧ୍ୟ ୧୦ ଦିନରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ୧୫ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସିମ୍ କାର୍ଡ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ଲକ ହୋଇଯିବ। 

 

Leave a comment