ଚୀନ ପାଇଁ ତାଇୱାନ ଦଖଲ ସହଜ ନୁହେଁ: ଗରିଲା ଯୁଦ୍ଧରେ ନୀପୁଣ ୩୫ ଲକ୍ଷ ତାଇୱାନ, ଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ୫ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ

ବେଜିିଂ: ଚୀନ୍‌ର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଚେତାବନୀ ପରେ ଆମେରିକାର ବାଚସ୍ପତି ନାନ୍ସି ପେଲୋସି ବୁଧବାର ତାଇୱାନ ଗସ୍ତ ଶେଷ କରି ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଯାଇଛନ୍ତି। ସେ ତାଇୱାନ ଛାଡିବା ପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆଶଙ୍କା କରୁଛନ୍ତି ଯେ, ଚୀନ ତାଇୱାନ ଉପରେ କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇପାରେ। ଚୀନ ସେନା ମଧ୍ୟ ତାଇୱାନର ଚାରିଆଡେ ସାମରିକ ଡ୍ରିଲ ଆରମ୍ଭ କରି ସାରିଛି।

ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟାନ ନ୍ୟାସନାଲ ୟୁନିଭରସିଟିର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଆଇନ ପ୍ରଫେସର ଡୋନାଲ୍ଡ ରୋଥୱେଲ ଡିଡବ୍ଲୁଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନାନ୍ସି ପେଲୋସିଙ୍କ ତାଇୱାନ ଗସ୍ତ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ଆହ୍ବାନ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଚୀନର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ୨୦ ତମ କଂଗ୍ରେସ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ। ଯେଉଁଥିରେ ଜିନପିଙ୍ଗ କ୍ରମାଗତ ତୃତୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ପାଇଁ ଦାବି କରିବେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଜିନପିଙ୍ଗ ଦାବିକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ପାଇଁ ପେଲୋସିଙ୍କ ଗସ୍ତ ହେଉଛି। ତେଣୁ ସେ ଆମେରିକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଦୃଢ ଜବାବ ଦେଇପାରନ୍ତି।

ପେଲୋସି ଛାଡିବା ମାତ୍ରେ ଚୀନ୍ ଉତ୍ତର, ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବରେ ତାଇୱାନର ଜଳ ଏବଂ ବାୟୁସେନାରେ ସାମରିକ ଡ୍ରିଲ୍ ଘୋଷଣା କରିଛି। ଚାଇନାର ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି  କହିଛି ଯେ, ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଏକ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ଯନ୍ତ କରାଯିବ। ପିଏଲଏ ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ଥିଏଟର କମାଣ୍ଡର ମୁଖପାତ୍ର ସିନିୟର କର୍ଣ୍ଣେଲ ଶି ୟି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସାମରିକ ଅଭ୍ୟାସ ସମୟରେ ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ଲାଇଭ ଅଗ୍ନି ସୁଟିଂ କରାଯିବ। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହିତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯିବ।

image credit- Dainik Bhaskar

ରଣନୀତି ୧:  ଯଦି ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମଣ କରେ ତେବେ ତାଇୱାନକୁ ଆମେରିକା ସାହାଯ୍ୟ କରିବ

କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି ଦେଶ ତାଇୱାନକୁ ସ୍ୱୀକୃତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ଦେଶ ତାଇୱାନକୁ ଚୀନ୍‌ର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି। ତାଇୱାନ ସହିତ ଆମେରିକାର କୂଟନୈତିକ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ତାଇୱାନ ସମ୍ପର୍କ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ,  ତାଇୱାନର ଆତ୍ମରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏହାକୁ ଅସ୍ତ୍ର ବିକ୍ରୟ କରୁଛି।

ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୧ରେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ଚୀନ୍ ତାଇୱାନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରେ ତେବେ ଆମେରିକା ତାଇୱାନକୁ ରକ୍ଷା କରିବ। ଆମେରିକାର ପୁରୁଣା ଆଭିମୁଖ୍ୟଠାରୁ ଏହା ଏକ ଭିନ୍ନ ଆଭିମୁଖ୍ଯ ଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଆମେରିକା ତାଇୱାନକୁ ରକ୍ଷା କରିବ କି, ବାଇଡେନ କହିଛନ୍ତି, ହଁ, ଆମେ ଏହା କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ।

ରଣନୀତି ୨: ପାର୍କୁପାଇନ୍ ରଣନୀତି ଦ୍ବାରା ଶତ୍ରୁ ପାଇଁ ଯୁଦ୍ଧକୁ ବ୍ୟୟବହୁଳ ଏବଂ କଷ୍ଟକର କରାଯିବ

ଚୀନ୍ ଏବଂ ତାଇୱାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବହୁ ପୂରୁଣା। ୧୯୪୦ ଦଶକରେ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ତାଇୱାନ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ସେବେଠାରୁ ତାଇୱାନ ନିଜକୁ ଏକ  ସ୍ବାଧିନ ଦେଶ ବୋଲି କହୁଛି। ଯେତେବେଳେ କି, ଚୀନ୍ ଏହାକୁ ଏହାର ପ୍ରଦେଶ ଭାବରେ ଦେଖେ। ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଜବରଦସ୍ତ ନିଜ ଦେଶରେ ମିଶାଇବାକୁ ଧମକ ଦେଇଥାଏ। । ଅର୍ଥାତ୍ ତାଇୱାନ ଉପରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ଦଶନ୍ଧି ଧରି ରହିଆସିଛି। ଚାଇନା ଭଳି ଏକ ବିଶାଳ ଶକ୍ତି ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ତାଇୱାନ ଅସୀମିତ ଯୁଦ୍ଧର ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରିଛି । ଏହାକୁ ପାର୍କୁପାଇନ୍ ରଣନୀତି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଶତ୍ରୁ ପାଇଁ ଆକ୍ରମଣକୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଏବଂ ବ୍ୟୟବହୁଳ କରିବା।

ତାଇୱାନରେ ଆଣ୍ଟି-ଏୟାର, ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଜାହାଜ ବିରୋଧୀ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁଳିଗୋଳା ଜମା ହୋଇଛି। ଏଥିରେ ଡ୍ରୋନ୍ ଏବଂ ସ୍ୱଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟର ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଯେପରିକି ମୋବାଇଲ୍ କୋଷ୍ଟାଲ୍ ଡିଫେନ୍ସ କ୍ରୁଜ୍ ମିସାଇଲ୍ (CDCM) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଏହା ଚୀନ୍‌ର ମହଙ୍ଗା ନୌସେନା ଜାହାଜ ଏବଂ ନୌସେନା ଯନ୍ତ୍ରପାତି ନଷ୍ଟ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି।

ରଣନୀତି ୩: ବହୁମୁଖୀ ସମୁଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜାହାଜ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା 

ତାଇୱାନ ସବୁ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସମୁଦ୍ର ଘେରି ରହିଛ। ତାଇୱାନକୁ କାବୁ କରିବା ପାଇଁ ଚାଇନାକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସୈନ୍ୟ, ସଶସ୍ତ୍ର ଯାନ, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ଖାଦ୍ୟ, ଚିକିତ୍ସା ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହା କେବଳ ସମୁଦ୍ର ଦ୍ବାରା ସମ୍ଭବ। ଏୟାର ଲିଫ୍ଟ ଓ ବିମାନ ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷମତା ସୀମିତ ଅଟେ ।

ତାଇୱାନ ଅଞ୍ଚଳ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଏକ ଶୃଙ୍ଖଳ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଚୀନ୍ କୂଳ ନିକଟତର । ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାପିତ ନୀରିକ୍ଷଣ ଉପକରଣ ସାହାଯ୍ଯରେ ଚୀନର ଜାହାଜକୁ ପ୍ରଥମେ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ ତାଇୱାନ। ଏହା ତାଇୱାନ ସେନାକୁ ବହୁ ସ୍ତରୀୟ ସମୁଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ଦେବ। PLA କର୍ମଚାରୀମାନେ ତାଇୱାନ ସ୍ଥଳଭାଗରେ ଅବତରଣ କରିବା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ତାଇୱାନର ସମୁଦ୍ର ଖଣି, ଫାଷ୍ଟ ଆଟାକ୍ କ୍ରାଫ୍ଟ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣ ଡଙ୍ଗା ତଥା ସ୍ଥଳଭାଗ ଓ ନୌସେନରା ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିହ। ଏହା PLA ର ସ୍ଥିତିକୁ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ କରିବ ।

ରଣନୀତି ୪:  ଗରିଲା ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ୬ଜଣ ତାଇୱାନ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ପ୍ରସ୍ତୁତ 

 

ଯଦିଓ ଚୀନ୍ ସୈନିକମାନେ ବହୁମୁଖୀ ସମୁଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଭଙ୍ଗ କରି ତାଇୱାନରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି। ତେବେ ସହରଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ଯରେ ତାଇୱାନ୍ ଗରିଲା ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ସହରାଞ୍ଚଳ ଯୁଦ୍ଧରେ ତାଇୱାନ ମ୍ୟାନ୍-ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଏୟାର-ଡିଫେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ୍ (MANPADS) ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଆଣ୍ଟି-ବାହୁବଳୀ ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ ଯେପରିକି ହାଇ ମୋବିଲିଟି ଆର୍ଟିଲିରି ରକେଟ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (HIMARS) । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କୋଠାଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟାରେଜରେ ପରିଣତ କରାଯାଇପାରିବ।

RAND ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ୨୦୧୭ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ,  ତାଇୱାନରେ ସାମରିକ ରିଜର୍ଭ ସିଷ୍ଟମରେ ୨ .୫ ମିଲିୟନ୍ ଲୋକ ଏବଂ ୧  ମିଲିୟନ୍ ସିଭିଲ୍ ଡିଫେନ୍ସ ସ୍ବେଚ୍ଛାସେବୀ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ସଂଖ୍ୟା ତାଇୱାନର ଜନସଂଖ୍ୟାର ୧୫% ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରତି ୬ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ଋଷ -ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପରେ ତାଇୱାନୀୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଧୁକ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ହାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ରାଜଧାନୀ ତାଇପେଇର ପୋଲାର ଲାଇଟ୍ ଟ୍ରେନିଂ ସେଣ୍ଟରର ସିଇଓ ମ୍ୟାକ୍ସ ଚିଆଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନେକ ଲୋକ ନିଜ ଜୀବନରେ ବନ୍ଧୁକ ଦେଖି ନ ଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ତାହା ଶିଖୁଛନ୍ତି।

ରଣନୀତି ୫: ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀରେ ରକ୍ଷା କରିବେ

ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ତାଇୱାନର ରଣନୀତି ହେଉଛି ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଯେପରିକି ବିମାନ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ। ଏହି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ତାଇୱାନ ଚୀନ୍‌ର ବାଲିଷ୍ଟିକ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ଅଟକାଇ ଦୂର କରିପାରିବ। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ତାଇୱାନ ଆମେରିକାରୁ ଦଶହଜାର ଉନ୍ନତ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ କିଣିଛି। ଏହା ସହିତ ସ୍ୱଦେଶୀ AIDC F-CK-1 ଚିଙ୍ଗ୍ କୁଓ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ନିଜେ ତିଆରି କରିଛି।

ତାଇୱାନ ଏହାର ବିମାନକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସୁରକ୍ଷା ଆଧାରରେ ରଖିଛି। ଏହା ସହିତ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ହେଲେ ପାଇଲଟମାନଙ୍କୁ ରାଜପଥରେ ବିମାନ ଅବତରଣ କରିବାକୁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଉଛି। ଏଥିସହ ଆମେରିକା ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ତାଇୱାନକୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏବଂ ଗୁପ୍ତଚର ସହାୟତା ଯୋଗାଇବା ବିଷୟରେ କହିଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ତାଇୱାନକୁ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଯେ ଯଦି ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଲମ୍ବା, ବ୍ୟୟବହୁଳ ଏବଂ ରକ୍ତମୁଖା ହେବ।

Leave a comment