ସେନା ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ : VVIPଙ୍କ ବ୍ୟବହାର ସହ ବିଭିନ୍ନ ଜଟିଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଡ଼ିବାରେ ସକ୍ଷମ Mi-17V5

ତାମିଲନାଡୁର କୁନୁରରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନାର ହେଲିକପ୍ଟର ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି। ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରରେ ଡିଫେନ୍ସ ଷ୍ଟାଫ୍ ବିପିନ୍ ରାୱତ, ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମଦୁଲିକା ରାୱତ, ବ୍ରିଗେଡିୟର୍ ରାଙ୍କ୍‌ ଅଧିକାରୀ, ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ଦୁଇ ପାଇଲଟଙ୍କ ସମେତ ପ୍ରାୟ ୧୪ ଜଣ ଥିଲେ। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୧୧ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ANI ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହେଲିକପ୍ଟରଟି ହେଉଛି ସେନାର Mi-17V5  ହେଲିକପ୍ଟର। ଯାହାକୁ ସେନାର ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ହେଲିକପ୍ଟର ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରଟି VVIP ଗତିବିଧି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

ଆଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର

ବାୟୁସେନାର ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର MI17 V5 ଆଧୁନିକ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ । ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରଟି ମଧ୍ୟ ସେନାର ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଛି ।ଋଷିଆରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ସେନା ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ପରିବହନ ପାଇଁ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍, ପାଟ୍ରୋଲିଂ, ରିଲିଫ୍ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରର ସର୍ବାଧିକ ବେଗ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି 250 କିଲୋମିଟର ଅଟେ । ଏହା 6000 ମିଟର ଉଚ୍ଚତା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାର୍ବତ୍ୟ ତଥା ଅସମ୍ଭବ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଉଡ଼ିବାରେ ସକ୍ଷମ ।  ଥରେ ଇନ୍ଧନ ଭର୍ତ୍ତି କଲେ ଏହା 580 କିମି ଦୂରତା ଉଡାଣ କରିପାରେ । ଏହା କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ଉଡ଼ିବାରେ ସକ୍ଷମ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ 2008 ମୁମ୍ବାଇ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣରେ ଏନଏସଜି କମାଣ୍ଡୋମାନେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟର ସାହାଯ୍ୟରେ କୋଲାବାରେ ଅବତରଣ କରିଥିଲେ। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2016 ରେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବା ପାଇଁ କରାଯାଇଥିବା ସର୍ଜିକାଲ ଷ୍ଟ୍ରାଇକରେ ସମାନ ହେଲିକପ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

 

ଭାରତରେ ୧୫୦ ରୁ ଅଧିକ Mi-17 V5 ହେଲିକପ୍ଟର ଅଛି

ଭିଭିଆଇପି ପରିବହନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ମି -8 ହେଲିକପ୍ଟର ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ 12 ଟି ଇଟାଲୀୟ ଅଗସ୍ତା ୱେଷ୍ଟଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଲାଞ୍ଚ ଅଭିଯୋଗ ହେତୁ ଏହି ଯୋଜନା ଅଟକି ଯାଇଥିଲା। ପରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏକ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ Mi-17V5 କୁ ବାଛିଲା । ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ 150 ରୁ ଅଧିକ Mi-17 V5 ହେଲିକପ୍ଟର ଅଛି । ଶେଷ ହେଲିକପ୍ଟର ଜାନୁଆରୀ 2016 ରେ ରୂଷରୁ ଆସିଥିଲା। ​

ଡିସେମ୍ବରରେ ନବୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ VVIP ଗତିବିଧି ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ପାଞ୍ଚଟି ରୂଷିଆ ନିର୍ମିତ Mi-17V5 ହେଲିକପ୍ଟରର ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା  ଆହୁରି ନବୀକରଣ କରିବାର ସୂଚନା ମିଳିଛି। ଏଥିରେ ଏକ ଛୋଟ ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ ବ୍ୟତୀତ କ୍ୟାବିନର ନବୀକରଣ, ଆସବାବପତ୍ର, ଏୟାର କଣ୍ଡିସିନର ଏବଂ ଯାତ୍ରୀ ଆସନର ଫିଟ୍, ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୁରକ୍ଷା, ଯୋଗାଯୋଗ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣର ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରିବାର ଥିଲା। ଡିସେମ୍ବରରେ ଏହି ହେଲିକପ୍ଟରର ନବୀକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବାର ଆଶା କରାଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଥରରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ହେଲିକପ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବାର ଯୋଜନା ଥିବା କୁହାଯାଇଥିଲା। ପାଞ୍ଚଟି ହେଲିକପ୍ଟରରେ କାମ ଶେଷ ହେବାକୁ ପ୍ରାୟ ଛଅ-ସାତ ମାସ ସମୟ ଲାଗିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଉଥିଲା।  ଏଥିପାଇଁ କିଛି ସାମଗ୍ରୀ ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହେଉଥିଲା ।

Leave a comment