ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିରୁ ଓହରିଲା ତାଲିବାନ: ମହିଳାଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର, ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପଢାଇ ପାରିବେନି ପୁରୁଷ!

କାବୁଲ: ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅଧିକାରକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲା ସେଥିରୁ ଓହରି ଯାଇଛି ତାଲିବାନ। ଦେଶର ଟେଲିଭିଜନ, ରେଡିଓ ଆଦିରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱର ନ ଶୁଭିବା, ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ଯକୁ ଉପସ୍ଥାପନା ନ କରିବାକୁ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିଛି ତାଲିବାନ। ଏଥିସହିତ ଦେଶର ସହ ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ମଧ୍ୟ କଟକଣା ଲଗାଇଛି ଏହି ଆତଙ୍କି ଗୋଷ୍ଠୀ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡିକରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏକତ୍ର ବସି ପାଠ ପଢିପାରିବେ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପୃଥକ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ। ଏଥିସହିତ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସରିଆ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ହିଜବ ପିନ୍ଧି ଆସିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଛି ତାଲିବାନ ଆତଙ୍କି ଗୋଷ୍ଠୀ। ଆଫ୍‌ଗାନିସ୍ତାନରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେନି ପୁରୁଷ।

ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଶେଖ ଅବଦୁଲବାକି ହକାନୀଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାର କାର୍ଯ୍ଯନିର୍ବାହୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଏହା ସାମ୍‌ନାକୁ ଆସିଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପଶ୍ଚିମ ହେରାତ୍‌ ପ୍ରଦେଶର ତାଲିବାନ ଅଧିକାରୀମାନେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପୁଅମାନଙ୍କ ଭଳି ଶ୍ରେଣୀରେ ବସିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଶରିୟା ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ଯକଳାପ ହେବ ବୋଲି ନବନିଯୁକ୍ତ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ପୁରୁଷମାନେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ତାଲିବାନର ଏଭଳି କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଦ୍ୱାରା ଦେଶରେ ଛାତ୍ରୀମାନେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

ଇତିମଧ୍ୟରେ ଆଫଗାନ ଛାଡି ଚାଲିଆସିଥିବା ମହିଳା ସାମ୍ବାଦିକ ହୋଲି ମ୍ୟାକେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ତାଲିବାନ ସଦସ୍ୟମାନେ ଘରକୁ ଘର ଯାଞ୍ଚକରି ମହିଳା ଓ ବାଳିକାମାନଙ୍କୁ ଖୋଜୁଛନ୍ତି। ୧୫ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ବୟସର ବାଳିକା, ଯୁବତୀ, ବିଧବାମାନଙ୍କୁ ସେମାନେ ବଳପୂର୍ବକ ଉଠାଇ ଆଣୁଛନ୍ତି। ଏପରିକି ୧୦ରୁ ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସର ବାଳିକା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ କ୍ରୁର ଚକ୍ଷୁରୁ ବାଦ୍‍ ପଡୁନାହାନ୍ତି।

Leave a comment