ମେହବୁବାଙ୍କର ପୁଣି ଜାଗି ଉଠିଲା ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ, କହିଲେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକ୍‌ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଭାରତ ଆଲୋଚନା କରୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପିପୁଲ୍ସ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପାର୍ଟି (ପିଡିପି) ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ତଥା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମେହବୁବା ମୁଫତିଙ୍କର ପୁଣି ଜାଗି ଉଠିଛି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରେମ। ମୁଫତି ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଥାବାର୍ତ୍ତାକୁ ଯଥାର୍ଥ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ଦେଶ କାଶ୍ମୀର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଏହା ଘଟେ, ତେବେ ସେନା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥ ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ।

ମେହବୁବା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମସ୍ୟା ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ହେବା ଉଚିତ୍ | କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସେ ଉଲେମାଙ୍କ ଗିରଫଦାରୀକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଟୁଇଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଧାର୍ମିକ ବିଦ୍ୱାନମାନଙ୍କୁ କାରାଗାରରେ ରଖିବା, ଜାମା ମସଜିଦ ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ଏଠାରେ ସ୍କୁଲ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁ ଭଜନ ଗାଇବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବା କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱ ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିଥାଏ। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା PSA ଏବଂ UAPA କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରେ। ଏହି ତଥାକଥିତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ଆମେ ଏହି ମୂଲ୍ୟ ଦେଉଛୁ । ବାସ୍ତବରେ, ସରକାରୀ ହାଇସ୍କୁଲ ନାଗମ୍ (କୁଲଗାମ) ର ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ସହିତ ମେହବୁବାଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଆସିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଶିକ୍ଷକମାନେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟ ଭଜନ ରଘୁପତି ରାଜା ରାମ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଉଥିଲେ।

ଅଧିକ ପଢନ୍ତୁ

ଟ୍ୱିଟରେ ପୋଷ୍ଟ କରି ମୁଫତୀ ଲେଖିଥିଲେ, ‘ଧାର୍ମିକ ଗୁରୁଙ୍କୁ ଜେଲରେ ବନ୍ଦ କରିବା, ଜାମା ମସଜିଦ୍ ଉପରେ ତାଲା ଏବଂ ସ୍କୁଲରେ ପିଲାଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁ ଭଜନ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ, ଭାରତ ସରକାର କାଶ୍ମୀରରେ ହିନ୍ଦୁତ୍ୱର ଏଜେଣ୍ଡା ଚଲାଉଛନ୍ତି। ଆମେ ବଦଳୁଥିବା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର କ୍ଷତି ସହୁଛୁ’। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ମେହବୁବା ମୁଫତୀ ୧୦୫ ସେକେଣ୍ଡର ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଦକ୍ଷିଣ କାଶ୍ମୀରର କୁଲଗାମର ଏକ ସ୍କୁଲର ଭିଡିଓ।ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର କାଶ୍ମୀର ପୋଲିସ ଦୁଇ ମୌଲାନା ଅବଦୁଲ ରାଶିଦ ରାଉଦୀ ଏବଂ ମୁସ୍ତାକ ଅହମଦ ବୀରୀଙ୍କୁ ପବ୍ଲିକ ସେଫ୍ଟୀ ଆକ୍ଟରେ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା।

ମେହବୁବା ମୁଫତି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଭଜନକୁ ସମ୍ମାନ କରୁ। କିନ୍ତୁ ମୁସଲମାନ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭଜନ ଗାଇବା ପାଇଁ କହିବା କେତେ ଠିକ୍‌। ଏପରି ଯେଉଁମାନେ କରୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୋର ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ସେମାନେ କଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମେମାନେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା ଗଡସେଙ୍କୁ ପୂଜା କର। ତୁମେ ଆମକୁ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷା କାହିଁକି ଦେଉଛ? ଆମେ ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କୁ ଜାଣୁ ଏବଂ ବିଶ୍ବାସ କରୁ ।

Leave a comment