ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ : ଏଲିମିନେଟର ହାରି ଲକ୍ଷ୍ନୌର ବିଦାୟ, ଦ୍ବିତୀୟ କ୍ବାଲିଫାୟରରେ ରାଜସ୍ଥାନକୁ ଭେଟିବ ଆର୍‌ସିବି

କୋଲକାତା : ଚଳିତ ଆଇପିଏଲ୍‍-୧୫’ରେ ବୁଧବାର ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର୍‍ ଜ୍ୟାଣ୍ଟସ୍‍ ଓ ରୟାଲ୍‍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ବାଙ୍ଗାଲୋର ମଧ୍ୟରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏଲିମିନେଟର୍‍ ମ୍ୟାଚ୍‍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଏଲିମିନେଟରର ରୋମାଞ୍ଚକର ମୁକାବିଲାରେ ବାଜି ମାରିଛି ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର। ବୃଥା ହେଲା ଅଧିନାୟକ କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ଵ ଇନିଂସ। ରଜତ ପାଟିଦାରଙ୍କ ଅପରାଜିତ ଶତକ ବଳରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁକାବିଲାରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌକୁ ୧୪ ରନରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ଏହି ବିଜୟ ସହ ବାଙ୍ଗାଲୋର କ୍ଵାଲିଫାୟର-୨କୁ ଉନ୍ନିତ ହୋଇଛି। ପରାଜୟ ସହ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛି ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ। ଏବେ କ୍ଵାଲିଫାୟର-୨ରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ରାଜସ୍ଥାନ ରୟାଲ୍ସ ଏବଂ ରୟାଲ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର୍ସ ବାଙ୍ଗାଲୋର। ବାଙ୍ଗାଲୋର ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ରଜତ ପାଟିଦାରଙ୍କ ଅପରାଜିତ ୧୧୨ ରନ ବଳରେ ୪ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୨୦୭ ରନ କରିଥିଲା। ଜବାବରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ୬ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୧୯୩ ରନରେ ସୀମିତ ରହିଛି। ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ୭୯ ରନ କରିଥିବା ବେଳେ ଦୀପକ ହୁଡ୍ଡା ୪୫ ରନ କରିଛନ୍ତି। ଜୋସ୍ ହେଜେଲଉଡ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

୨୦୮ ରନର ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପିଛା କରିଥିବା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସକୁ ୮ ରନ ସ୍କୋରରେ ଡିକକଙ୍କ(୬)ଙ୍କ ରୂପେ ପ୍ରଥମ ଝଟକା ଲାଗିଥିଲା। ମନନ ଭୋରା ୧୯ ରନ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଅଧିନାୟକ କେଏଲ ରାହୁଲ ଏବଂ ଦୀପକ ହୁଡ୍ଡା ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଦଳର ସ୍କୋରକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇଥିଲେ। ଉଭୟ ଦୃତୀୟ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ୯୬ ରନ ଯୋଡି ବିଜୟ ଆଶା ଉଜ୍ଜିବୀତ ରଖିଥିଲେ। ଦଳୀୟ ସ୍କୋର ୧୩୭ ରନରେ ଦୀପକ ହୁଡ୍ଡା ୨୬ ବଲରୁ ୧ ଚୌକା ଏବଂ ୪ ଛକା ସହାୟତାରେ ୪୫ ରନ କରି ପାଭିଲିୟନ ଥିଲେ। ଷ୍ଟୋଇନିସ୍ ୯ ରନ କରିଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଇନିଂସ ସମ୍ଭାଳିଥିଲେ। ହେଲେ ଶେଷ ଆଡକୁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇବାରୁ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ୟଠୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲା। ଲୋକେଶ ରାହୁଲ ୫୮ ବଲରୁ ୩ ଚୌକା ଏବଂ ୫ ଛକା ସହ ୭୯ ରନ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ରାହୁଲଙ୍କ ବିଦାୟ ପରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ବିଜୟରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲା। ଶେଷରେ ଦଳ ୬ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇ ୧୯୩ ରନ କରି ପାରିଛି। ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ତରଫରୁ ଜୋସ୍ ହେଜେଲଉଡ ୪୩ ରନ ଦେଇ ସର୍ବାଧିକ ୩ଟି ଓ୍ଵିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି।

ଟସ୍ ହାରି ପ୍ରଥମେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିଥିବା ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୪ ରନ ସ୍କୋରରେ ଅଧିନାୟକ ଡୁ ପ୍ଲେସିସ(୦)ଙ୍କ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇଥିଲା। ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ରଜତ ପାଟିଦାର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଦ୍ଵିତୀୟ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ୭୦ ରନ ଯୋଡିଥିଲେ। କୋହଲି ୨୫ ରନ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ଗ୍ଲେନ ମ୍ୟାକ୍ସଓ୍ଵେଲ(୯) ଅଧିକ ସମୟ କ୍ରିଜରେ ତିଷ୍ଠି ପାରିନଥିଲେ। ମହିପାଲ ଲୋମରୋର ୧୪ ରନ କରି ଆଉଟ୍ ହୋଇଥିଲେ। ୧୧୫ ରନରେ ୪ ଓ୍ଵିକେଟ୍ ହରାଇବା ପରେ କ୍ରିଜରେ ଜମି ରହିଥିବା ରତଜ ପାଟିଦାର ଏବଂ ଦିନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଦଳର ଇନିଂସକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇଥିଲେ।

ଦୁଇ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ବିସ୍ଫୋରକ ବ୍ୟାଟିଂ କରି ଦଳର ଆଉ କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବାକୁ ଦେଇନଥିଲେ। ଏହି କ୍ରମରେ ପାଟିଦାର ଆଇପିଏଲରେ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଦୁଇ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଅବିଭାଜିତ ପଞ୍ଚମ ଓ୍ଵିକେଟରେ ୯୨ ରନ ଯୋଡି ଦଳର ସ୍କୋରକୁ ୪ ଓ୍ଵିକେଟରେ ୨୦୭ରେ ପହଞ୍ଚାଇଛନ୍ତି। ପାଟିଦାର ୫୪ ବଲରୁ ୧୨ ଚୌକା ଏବଂ ୭ ଛକା ସହ ୧୧୨ ଏବଂ କାର୍ତ୍ତିକ ୨୩ ବଲରୁ ୫ ଚୌକା ଏବଂ ୧ ଛକା ସହୟତାରେ ୩୭ ରନ କରି ଅପରାଜିତ ଥିଲେ।

ବର୍ଷାଯୋଗୁ ବିଳମ୍ବ

କୋଲକାତାର ଐତିହାସିକ ଇଡେନ ଗାର୍ଡେନ୍ସ ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା ଏହି ମ୍ୟାଚ୍‍ ବର୍ଷା ଯୋଗୁ ୪୦ ମିନିଟ୍‍ ବିଳମ୍ବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଅଧିନାୟକ ରାହୁଲ ଟସ୍‍ ଜିତି ବାଙ୍ଗାଲୋରକୁ ବ୍ୟାଟିଂ ପାଇଁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। ଜବାବରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର ଇନିଂସର ପ୍ରଥମ ଓଭରରେ ଅଧିନାୟକ ଫାଫ୍‍ ଡୁ ପ୍ଲେସିସଙ୍କ ୱିକେଟ୍‍ ହରାଇଥିଲା। ଖାତା ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଡୁ ପ୍ଲେସିସ୍‍ଙ୍କୁ ଆଉଟ୍‍ କରି ବାମହାତୀ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର୍‍ ମୋହସିନ ଖାନ୍‍ ଲକ୍ଷ୍ନୌକୁ ବଡ଼ ବ୍ରେକ୍‍ ଥ୍ରୁ ଦେଇଥିଲେ। ତେବେ ୩ୟ ସ୍ଥାନରେ ଆସିଥିବା ଡାହାଣହାତୀ ବ୍ୟାଟର୍‍ ରଜତ ପଟିଦାର ଅନ୍ୟତମ ଓପନର ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ସହ ମିଶି ଦଳୀୟ ସ୍କୋରକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ। ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ବରୁ ରଜତ ଦ୍ରୁତ ବ୍ୟାଟିଂ ଜାରି ରଖିଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପାର୍ଶ୍ବରେ କୋହଲି ସତର୍କତାର ସହ ଖେଳୁଥିଲେ। ତେବେ ୨୪ ବଲରୁ ୨୫ ରନ କରିଥିବାବେଳେ କୋହଲିଙ୍କୁ ଅଭେସ ଖାନ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଆଉଟ୍‍ ହେବାପୂର୍ବରୁ ୨ୟ ୱିକେଟରେ କୋହଲି ଓ ରଜତ ୬୬ ରନର ଭାଗୀଦାରି କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ମଧ୍ୟକ୍ରମରେ ବିସ୍ଫୋରକ ଗ୍ଲେନ ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲ (୯ ରନ) ଓ ମହିପାଲ ଲୋମରର୍‍ (୧୪ ରନ) ମଧ୍ୟ ସଅଳ ପ୍ୟାଭିଲିୟନ ଫେରିଯାଇଥିଲେ। ମ୍ୟାକ୍ସୱେଲଙ୍କୁ କ୍ରୁନାଲ ପାଣ୍ଡ୍ୟା ଏବଂ ମହିପାଲଙ୍କୁ ରବି ବିଷ୍ଣୋଇ ଆଉଟ୍‍ କରିଥିଲେ। ଫଳରେ ବାଙ୍ଗାଲୋର ୧୩ ଓଭରରେ ୧୧୫ ରନ କରି ୪ ୱିକେଟ୍‍ ହରାଇ ସାରିଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ରଜତଙ୍କ ଦଳ ଇନ୍‍ଫର୍ମ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ। ଉଭୟ ଶେଷ ୭ ଓଭରରେ ୯୨ ରନ ସଂଗ୍ରହ କରିବାରୁ ବାଙ୍ଗାଲୋର ୪ ୱିକେଟ୍‍ରେ ୨୦୭ ରନର ବିଶାଳ ସ୍କୋର କରିପାରିଥିଲା। ୪୯ ବଲରୁ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିବା ରଜତ ୧୧୨ ରନ କରି ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅପରାଜିତ ରହିଥିଲେ। ୫୪ ବଲର ଏହି ଇନିଂସରେ ସେ୧୨ ଚୌକା ଓ ୭ ଛକା ମାରିଥିଲେ। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରଜତଙ୍କ ଏହା ପ୍ରଥମ ଆଇପିଏଲ୍‍ ଶତକ ରହିଥିଲା। ସେହିଭଳି କାର୍ତ୍ତିକ ୨୩ ବଲରୁ ୫ ଚୌକା ଓ ଗୋଟିଏ ଛକା ସହାୟତାରେ ୩୭ ରନ କରିଥିଲେ। ବୋଲିଂରେ କ୍ରୁନାଲ, ବିଷ୍ଣୋଇ, ମୋହସିନ ଓ ଅଭେସ ଖାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ୱିକେଟ୍‍ ମିଳିଥିଲା। ଚତୁର୍ଥ ଅନକ୍ୟାପ୍‌ ଖେଳାଳିଭାବେ ରଜତ ଆଇପିଏଲରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

Leave a comment