ପୁଣି ବଢିଲା ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଦର : କେବଳ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ବୃଦ୍ଧି ହେଲାଣି ୧୦୦ ଟଙ୍କା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗୋଟେ ପଟେ କୋରୋନାରେ ଲୋକେ ଜୀବନ ଜିବିକା ସଜାଡି ପାରିନଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଦର ବୃଦ୍ଧି ଖାଉଟିଙ୍କ ଉପରେ ବୋଝ ଉପରେ ନଳିତା ବିଡା ସଦୃଶ ହୋଇଛି । ଗୋଟେପଟେ ତେଲ ଦର ଅଥୟ କରିଥିବାବେଳେ ଏପଟେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଦର । ଚଳିତ ମାସରେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଆଜିଠୁ ୧୪.୨ କେଜି ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୨୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ପୂର୍ବରୁ ଚଳିତ ମାସ ୪ ଓ ୧୪ ତାରିଖରେ ଏଲପିଜି ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ତେଲ ଦର ହୁ ହୁ ବଢୁଥିବା ବେଳେ ଗ୍ୟାସ ଦର ବୃଦ୍ଧି କାଉଟିଙ୍କୁ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି । ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଡିସେମ୍ବର ମାସରେ ଦୁଇ ଦୁଇ ଥର ଦର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଡିସେମ୍ବର ୧ ରେ ଗ୍ୟାସ ଦର ୫୯୪ ରୁ ୬୪୪ ଟଙ୍କା ବଢିଥିଲା । ୧ ଜାନୁଆରୀରେ ୬୪୪ ରୁ ୬୯୪ ହୋଇଥିଲା। ଜାନୁଆରୀ ୧ରେ ଜାରି ହୋଇଥିବା ନୂଆ ଦର ସେହି ମାସରେ ଅପରିବର୍ତ୍ତିତ ରହିଥିଲା । ହେଲେ ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ ତିନି ତିନି ଥର ଦର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ ଏବେ ୭୯୪ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି। କେଳବ ଫେବୃଆରୀ  ମାସରେ ଗ୍ୟାସ ଦର ୧୦୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇସାରିଲାଣି।

୪ ଫେବୃଆରୀରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା ୨୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି  ୬୯୪ ରୁ ୭୧୯ ଟଙ୍କା ହୋଇଥିଲା। ଏହାର କିଛି ଦିନ ପରେ ୧୫ ଫେବୃଆରୀରେ ଦର ପୁଣି ୫୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୭୧୯ ରୁ ୭୬୯ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ପୁଣି ଆଜି ଅର୍ଥାତ ୨୫ ଫେବୃଆରୀରେ  ୨୫ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୭୬୯ରୁ ୭୯୪ରେ ପହଞ୍ଚିଛି।

 

Leave a comment