କୋଟିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ବିକାଶକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବି: ମମତା ଯାନୀ

ପଟାଙ୍ଗି : କୋଟିଆକୁ ନେଇ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ସର୍ବଦଳୀୟ ନେତୃମଣ୍ଡଳୀ ଏକହୋଇ ପଟାଙ୍ଗି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜୋନ ୧ ନିମନ୍ତେ ଏକ ସର୍ବସମ୍ମତ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଦେବା ନିମନ୍ତେ କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ତୁରିଆ ଗ୍ରାମର ମମତା ଯାନୀ(୨୫)ଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି। ସେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର ସର୍ବଦଳୀୟ ନେତୃମଣ୍ଡଳୀଙ୍କ ସହମତିରେ କୋଟିଆ ନିମନ୍ତେ ପଟାଙ୍ଗି ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟା  ଜୋନ ୧ ନିମନ୍ତେ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବାରୁ ସର୍ବଦଳୀୟ ଜନପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ ସେ ଧନ୍ୟବାଦ ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି।

ଜିଲ୍ଲା ପରିଷଦ ସଦସ୍ୟ ଭାବେ ଜୟଯୁକ୍ତ ହୋଇ ଆସିଲେ ପଟାଙ୍ଗି ଜୋନ ୧ ର ୭ ଗୋଟି ପଞ୍ଚାୟତ ତଥା କୋଟିଆ, ପଟାଙ୍ଗି, ନୂଆଗାଁ, ମାଳିପୁଟ, ଦେଓପଟାଙ୍ଗି, ପୁକାଲି ଓ ଗାଙ୍ଗରାଜପୁର ପଞ୍ଚାୟତବାସୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଦୁଃଖକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ଉପସ୍ଥାପନା କରି ସମାଧାନ ରାସ୍ତା ବାହାର କରିବି। ଅଞ୍ଚଳବାସୀଙ୍କ ବିକାଶକୁ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବି। ଯେହେତୁ କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ଜଣେ ବୋହୂ ଏବଂ କୋଟିଆ ପଞ୍ଚାୟତର ବିବାଦୀୟ ୨୧ ଖଣ୍ଡ ଗ୍ରାମରେ ମୋର ଜାତିଭାଇ ତଥା ମୋ ଲୋକମାନେ  ବସବାସ କରିଆସୁଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖଲାଘବ ଲାଗି ପ୍ରୟାସ କରିବି। ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ କନ୍ଧ କୁଇ ଭାଷା ଜାଣିଥିବା କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ବିଗତ କିଛିବର୍ଷ ଧରି ଆନ୍ଧ୍ର ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛି। କୋଟିଆକୁ ହାତେଇବା ନିମନ୍ତେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ଲାଳସା ଦେଖାଇ ଭୂତେଇବାରେ ଲାଗିଛି। ତାହାକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରିବା ନିମନ୍ତେ ଘରେ ଘରେ ପହଞ୍ଚି ନିଜ ଭାଷାରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବି ବୋଲି ମମତା କହିଛନ୍ତି।ଆନ୍ଧ୍ର ଷଡ଼ଯନ୍ତ୍ର କେବେହେଲେ ସଫଳ ହେବନାହିଁ ଓ ତାକୁ ଭଣ୍ଡୁର କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରକାଶଥାଉ କି, ମମତା ଜାନି ସେମିଳିଗୁଡ଼ା ବ୍ଲକ ଦୁଧାରୀ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପୁଟସିଲ ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଡୁମୁରୀ ଯାନୀ ଏବଂ ମାତାଙ୍କ ନାମ ସାନ୍ଦ ଯାନୀ। ସେ ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ଆଇଟିଆଇ ଶେଷକରିବା ପରେ ନିଜ ଗ୍ରାମରେ ଏକ ଜେରକ୍ସ ଦୋକାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ପ୍ରଦୀପ କୁମାର ପାଙ୍ଗିଙ୍କୁ ବିବାହ କରି ଗୃହିଣୀ ଭାବେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ସେ +୩ ଗାଙ୍ଗେଶ୍ୱରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ପଟାଙ୍ଗିଠାରେ ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଇତିହାସ ଅନର୍ସ ରଖି ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ଶିକ୍ଷିତ ଓ ଦୂରଦୃଷ୍ଟି ସମ୍ପନ୍ନା ମହିଳା ହୋଇଥିବାରୁ ସର୍ବସମ୍ମତିକ୍ରମେ ତାଙ୍କୁ କୋଟିଆ ଜୋନ୍‌ ୧ରୁ ସର୍ବଦଳୀୟ ପ୍ରାର୍ଥୀ କରାଯାଇଛି।

Leave a comment