କୋରାପୁଟ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି ୯୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ପଦ : ଗଣିତ, ଭୂଗୋଳ, ଇତିହାସ ବିଭାଗ ନାହିଁ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୪ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଥାପିଛି ଓଡ଼ିଶାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ। ଆଦିବାସୀ ଅଧ୍ୟୁଷିତ ଜିଲ୍ଲା କୋରାପୁଟରେ ୨୦୦୯ ଅଗଷ୍ଟ ୨୯ ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଥିଲା। ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ପଛୁଆ ବଲାଙ୍ଗିର, କଳାହାଣ୍ଡି ଓ କୋରାପୁଟ ଆଦି ଜିଲ୍ଲାର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା ତଥା ଆଦିବାସୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହା ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇଥିଲା। ହେଲେ ୧୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମାତ୍ର ୧୪ ବିଭାଗ ଖୋଲିପାରିଛି ଓ ବିଡ଼ମ୍ବନା ହେଉଛି ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ୯୦% ଅଧ୍ୟାପକ ପଦ ଖାଲି ରହିଛି। ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଟ୍ରାଇବାଲ୍‍ ଷ୍ଟଡିଜ୍‍ (ଆସିବାସୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଗବେଷଣା) ବିଭାଗ ଖୋଲି ପାରିଲାନି।

ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ୧୪ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଓଡିଆ, ସଂସ୍କୃତ, ହିନ୍ଦୀ, ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ସହିତ ନୃତତ୍ତ୍ୱ୍ୱ, ସମାଜ ବିଜ୍ଞାନ, ଅର୍ଥନୀତି, ସାମ୍ୱାଦିକତା ଓ ଗଣ ଯୋଗାଯୋଗ, ଶିକ୍ଷା, ଗଣିତ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର୍‍ ବିଜ୍ଞାନ, ପରିସଂଖ୍ୟାନ, ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରବନ୍ଧନ, ଜୈବ ବିବିଧତା ଓ ପ୍ରାକୃତିକ ସମ୍ପଦର ସୁରକ୍ଷା ଆଦିକୁ ମିଶାଇ ମୋଟ୍‍ ୧୪ଟି ବିଷୟରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପାଠପଢା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି। ମାତ୍ର ଆଇନ୍‍, ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ, ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ, ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ, ବାୟୋ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି, ଇତିହାସ, ଭୂଗୋଳ ଆଦି ବିଭାଗ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଦାବି ହେଉଥିଲେ ହେଁ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ଏଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସ୍ଥାୟୀ କୁଳପତି ନାହାନ୍ତି କି ଆବଶ୍ୟକ ସଂଖ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀ ପଦ ମଧ୍ୟ ପୂରଣ ହେଉନି। ଯଦିଓ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ଶିକ୍ଷା ଯୋଗାଇବା ଓ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ଅଧିକ ଗବେଷଣା କରିବା ଲାଗି ଆଦିବାସୀ ବହୁଳ ଅଞ୍ଚଳ କୋରାପୁଟରେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ହେଲେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆଜି ଯାଏଁ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ଅଧ୍ୟୟନ(ଟ୍ରାଇବାଲ୍‍ ଷ୍ଟଡିଜ୍‍) ବିଭାଗ ଖୋଲିନି। ଏଠାରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାମରେ ଜନଜାତି ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଚେୟାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବାର ଥିଲା। ଆଜି ଯାଏଁ ଚେୟାର ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହୋଇ ପାରିନି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମାତ୍ର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ନେଇ ଚାଲିଛି। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଇଁ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ୧୫୪ କର୍ମଚାରୀ ପଦ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୧୭ ଜଣ ଶିକ୍ଷକ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି। ଅବଶିଷ୍ଟ ୧୩୭ଟି ଖାଲି ପଡ଼ିଥିବାବେଳେ ଅତିଥି ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭରସାରେ ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଚାଲିଛି। ୩ରୁ ଅଧିକ ବିଭାଗରେ ଜଣେ ହେଲେ ବି ଅଧ୍ୟାପକ ନାହାନ୍ତି। ଦେଶର ୪୫ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟରୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ସର୍ବାଧିକ ଶିକ୍ଷକ ପଦ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ସେହିପରି ଅଣଶିକ୍ଷକ ପଦବୀ ମଧ୍ୟରେ ୧୧୫ ଅନୁମୋଦିତ ପଦ ମଧ୍ୟରୁ ୯୩ଟି ପଦରେ କର୍ମଚାରୀ ରହିଛନ୍ତି। ପାଖାପାଖି ୮୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଣ ଶୈକ୍ଷିକ କର୍ମଚାରୀ ପଦ ଖାଲି ପଡ଼ିଛି। ଯଦିଓ ଶିକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ବିଭିନ୍ନ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଥିଲା। ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରହିଥିବା ବେଳେ ଖାଲି ଥିବା ପଦଗୁଡ଼ିକର ପୂରଣ ଲାଗି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ୮୨ କର୍ମଚାରୀ ପଦ ପୂରଣ ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରକ୍ରିୟା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ଲାଗି ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି।

Leave a comment