‘ହାପି କ୍ରିସ୍‌ମାସ୍‌’ ବଦଳରେ କଣ ପାଇଁ କୁହାଯାଏ ‘ମେରି କ୍ରିସ୍‌ମାସ୍‌’; କେଉଁଠୁ ଆସିଛି ମେରି ଶବ୍ଦ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ଇତିହାସ…..

ଡିସେମ୍ବର ମାସ ହେଉଛି ବର୍ଷର ଶେଷ ମାସ | ଏଥି ସହିତ, ବର୍ଷର ଶେଷ ମାସରେ, ବର୍ଷର ଶେଷ ବଡ ପର୍ବ ଆସେ, ଯାହାକୁ ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥାନ୍ତି। ଡିସେମ୍ବର ୨୫ ତାରିଖକୁ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ବା ବଡ଼ଦିନ ଭାବେ ପାଳନ କରିଥାଏ। ଖ୍ରୀଷ୍ଟ ଧର୍ମରେ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ମନେ କରାଯାଇଥାଏ ଏହି ଦିନକୁ। ଶାନ୍ତି, ଐକ୍ୟ ଓ ପ୍ରେମର ବାର୍ତ୍ତା ନେଇ ୨୪ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରେ ଧରାବତରଣ କରିଥାନ୍ତି ପ୍ରଭୁ ଯୀଶୁ। ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ପ୍ରଭୁଙ୍କ ସ୍ୱାଗତ ଲାଗି ଚର୍ଚ୍ଚଗୁଡ଼ିକ ଆଲୋକମାଳାରେ ସଜ୍ଜାଯିବା ସହ ସାରା ବିଶ୍ୱ ଆଜି ଉତ୍ସବମୁଖର ହୋଇଉଠେ । ଏହି ଦିନଟିକୁ ଇଉରୋପୀୟ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଖୁବ୍ ଜାକଜକମରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିଲାବେଳେ ଆଜିକାଲି ପ୍ରାୟତଃ ସବୁସ୍ଥାନରେ ଏହି ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଉଛି। ଏହି ଦିନରେ ମେରି କ୍ରିସ୍‌ମାସ୍‌ କହି ସମସ୍ତେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ କେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଆସିଛି କି ଆମେ ଯଦି ‘ହାପି ଦିୱାଲି’ ହାପି ନିୟୁ ଇୟର’ କହି ପରସ୍ପରକୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାନ୍ତି ତେବେ ‘ହାପି କ୍ରିସ୍‌ମାସ୍‌’ ବଦଳରେ କଣ ପାଇଁ କୁହାଯାଏ ‘ମେରି କ୍ରିସ୍‌ମାସ୍‌’। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପଛରେ କଣ ରହିଛି ଇତିହାସ। ମେରି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ କଣ? କେବେଠୁ ଏହା ପ୍ରଚଳିତ? ଏବଂ କେଉଁଠୁ ଆସିଛି ଏହି ମେରି ଶବ୍ଦ?

ମେରି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ କଣ?

ମେରିର ଅର୍ଥ ଆନନ୍ଦ ବା ଆନନ୍ଦଦାୟକ । ମେରି ଶବ୍ଦଟି ଜର୍ମାନ ଏବଂ ପୁରୁଣା ଇଂରାଜୀର ଏକ ମିଶ୍ରଣରୁ ସୃଷ୍ଟି। ସରଳ ଶବ୍ଦରେ, ମେରି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ଏବଂ ଖୁସି(ହାପି)ର ଅର୍ଥ ସମାନ । କିନ୍ତୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସରେ, ଖୁସି ବଦଳରେ ମେରି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।

ଏହାକୁ ଖୁସି(ହାପି) ପରିବର୍ତ୍ତେ ମେରି କାହିଁକି କୁହାଯାଏ?

ମେରି ଶବ୍ଦଟି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସାହିତ୍ୟିକ ଚାର୍ଲ୍ସ ଡିକେନ୍ସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇଥିଲା। ସେ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ‘ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କାରୋଲ’ରେ ମେରି ଶବ୍ଦକୁ ସର୍ବାଧିକ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ଖୁସି(ହାପି) ବଦଳରେ ମେରି ଶବ୍ଦ ବ୍ୟବହାର ହୋଇଥିଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଲୋକମାନେ ଶୁଭ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କହୁଥିଲେ । ଇଂଲଣ୍ଡରେ, ଅନେକ ଲୋକ ତଥାପି ମେରି ବଦଳରେ ଶୁଭ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କୁହନ୍ତି । ଉଭୟ ଶବ୍ଦ ସଠିକ୍ କିନ୍ତୁ ମେରି ଶବ୍ଦ ପ୍ରଚଳିତ ।

ମେରି ଶବ୍ଦ କେଉଁଠୁ ଆସିଲା?

ମେରି ଶବ୍ଦଟି ୧୬ଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଇଂରାଜୀ ଭାଷା ନୂତନ ଭାବେ ପ୍ରଚଳିତ ହୋଇ ଆରମ୍ଭ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଥିଲା।  ତା’ପରେ ଏହା ଅଷ୍ଟାଦଶ ଏବଂ ଉନବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିଗଲା । ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ସହିତ, ମେରି ଶବ୍ଦ  ଖୁସି(ହାପି) ଶବ୍ଦ ଠାରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପର୍ବରେ ମେରି ଶବ୍ଦ କେବେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇନଥିଲା ।

ଶୁଭ(ହାପି) ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କିମ୍ବା ମେରି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କୁହନ୍ତୁ?

ଅଧିକାଂଶ ଦେଶରେ କେବଳ ମେରି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କହି ପରସ୍ପରକୁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଶୁଭ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କୁହନ୍ତି ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ । ଶୁଭ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ଏବଂ ମେରି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସର ଅର୍ଥ ସମାନ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମେରି ଶବ୍ଦର ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଶୁଭ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ କହିବା ଭୁଲହୋଇଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଭୁଲ ନୁହେଁ ।

Leave a comment