ମହାରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ : କିପରି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ରାଜ ପରିବାର, ସିଂହାସନ ଗ୍ରହଣ କରିବାର କ’ଣ ରହିଛି ପରମ୍ପରା 

ଲଣ୍ଡନ ବ୍ରିଜ୍ ଇଜ୍‌ ଡାଉନ୍ …. ଏହି ଚାରିଟି ଶବ୍ଦ ଗତ ୭୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟିଶ ରାଜତନ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇ ନଥିଲା । ଏହା ହେଉଛି ସେହି କୋଡୱର୍ଡ ଯାହା ଶୁଣିବା ପରେ ପରେ ସମଗ୍ର ବ୍ରିଟେନ ଶୋକରେ ବୁଡ଼ିଗଲା । ଯେତେବେଳେ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ମରିଯାଆନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଏହି କୋଡୱାର୍ଡ କୁହାଯାଏ । ଗୁରୁବାର ଦିନ ବ୍ରିଟେନର ବାଲମୋରାଲରୁ ଖବର ଆସିଥିଲା ​​ଯେ ୯୬ ବର୍ଷୀୟ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। କିଛି ସମୟ ପରେ, ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ସାର୍ ଏଡୱାର୍ଡ ୟଙ୍ଗ ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲିଜ ଟ୍ରସଙ୍କୁ ଫୋନ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଲଣ୍ଡନ ବ୍ରିଜ ଇଜ୍‌ ଡାଉନ୍ । ଏହି କୋଡୱାର୍ଡ ସୂଚାଇଥିଲା ଯେ ଗତ ୭୦ ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ରିଟେନର ସିଂହାସନ ଆହାରଣ କରିଥିବା ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ୍ ଆଉ ନାହାଁନ୍ତି।

ବ୍ରିଟେନରେ ୧୦ ଦିନ ଶୋକ 

ଏଲିଜାବେଥ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବାଲମୋରାଲରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ହେଉଛି ସେହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କର ବହୁତ ସମୟ ବିତାଇଥିଲେ । ୧୮୫୨ ମସିହାରୁ, ଏହି ସ୍ଥାନ ରାଜ ପରିବାର ସହିତ ଥିଲା । କୁହାଯାଏ ଯେ ବାଲମୋରାଲର ପ୍ୟାଲେସ୍‌ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ପାଇଁ ବକିଙ୍ଗହମ୍ ପ୍ୟାଲେସଠୁ ଅଧିକ ଆରାମଦାୟକ ଥିଲା। ତାଙ୍କର ଶେଷ ସମୟରେ ସେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ। ଏହା ଏକ ଅନନ୍ୟ ସଂକେତ । ରାଣୀଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଲଣ୍ଡନ ବ୍ରିଜ୍ କୁହାଯାଏ, ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ବକିଙ୍ଗହମ୍ ପ୍ୟାଲେସର ନିଜସ୍ୱ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଅଛି । ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଦିନକୁ ଡି-ଡେ କୁହାଯାଉଛି। ୧୦ ଦିନିଆ ଶୋକ ଦିବସକୁ D1, D2, D3 ରୁ D10 କୁହାଯିବ । ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ଏହି ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାରୁ କିଛି ବିଶେଷ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏହାର ନାମ ଅପରେସନ୍ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ।

ଅପରେସନ୍ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଭାବେ ଲଣ୍ଡନକୁ ଆଣିବା । ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ଏକ ପୌରାଣିକ ଘୋଡା, ଏହା ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଜାତୀୟ ପ୍ରାଣୀ । ସେଥିପାଇଁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ନାମ ଚୟନ କରାଯାଇଛି । ଅପରେସନ୍ ୟୁନିକର୍ଣ୍ଣ ଅଧୀନରେ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତଦେହ ସ୍କଟଲ୍ୟାଣ୍ଡର ଏଡିନବର୍ଗ ସହରରୁ ଲଣ୍ଡନକୁ ଅଣାଯିବ। ମୃତଦେହ ଏଡିନବର୍ଗର ୱାଭର୍ଲି ହିଲ୍ସ ଷ୍ଟେସନରୁ ରୟାଲ ଟ୍ରେନ୍ ଆଣିବ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୩ ରେ, ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତଦେହ ଲଣ୍ଡନରେ ପହଞ୍ଚିବ, ଯେଉଁଠାରେ ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲିଜ ଟ୍ରସ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବେ। ଏହା ପରେ ଲିଜ୍ ଟ୍ରସ୍ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ବକିଙ୍ଗହମ୍ ପ୍ୟାଲେସକୁ ନେଇଯିବେ।

ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସଂକେତରେ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଥିଲେ

୧୪ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ୱେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟର ହଲରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତଦେହ ରଖାଯିବ । ଏହିଠାରେ ଅନେକ ଦେଶର ମୁଖ୍ୟମାନେ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଦେବାକୁ ଆସିବେ। ୧୯ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୱେଷ୍ଟମିନିଷ୍ଟରର ୱିଣ୍ଡସର ଦୁର୍ଗରେ କିଙ୍ଗ ଜର୍ଜ ମେମୋରିଆଲ ଚାପେଲରେ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ସମାଧି ଦିଆଯିବ। ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ତାଙ୍କୁ ତିନି ବ୍ରିଟିଶ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ରୟାଲ ଗନ୍‌ ସାଲ୍ୟୁଟ ଦିଆଯାଇଛି। ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲିଜ ଟ୍ରସ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ସମଗ୍ର ଦେଶକୁ ଦେଇଥିଲେ। ସେ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ ତାଙ୍କ ଶୋକ ବାର୍ତ୍ତାର ଶେଷରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗଡ୍ ସେଭ ଦ କିଙ୍ଗ କହିଥିଲେ।

ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବ୍ରିଟେନର ସିଂହାସନ ଆହୋରଣ କରିଥିଲେ। ବ୍ରିଟେନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଭାରତ ଭଳି ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ନୁହେଁ। ସେଠାରେ ସରକାରୀ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ରାଜତନ୍ତ୍ରର  ଝଲକ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ  ବାସ୍ତବରେ ବ୍ରିଟେନରେ ରାଜତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଏକ ନିଆରା ମିଶ୍ରଣ ଅଛି । ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା କିପରି ଗଠନ ହେଲା ଏବଂ ଏହା କିପରି ଚାଲିଛି । ବ୍ରିଟେନର ଏକ ରାଜତନ୍ତ୍ର ଅଛି, ତଥାପି ସେଠାରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଅଛି । ବ୍ରିଟେନରେ ଚାଲୁଥିବା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଏକ ସାମ୍ବିଧାନିକ ରାଜତନ୍ତ୍ର କୁହାଯାଇପାରେ । ଭାରତରେ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଥିବାରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆମର ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ବାଚିତ ହୁଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟେନରେ ଏହା ନୁହେଁ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ବାଚନ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଦେଶର ସର୍ବୋଚ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରାଜ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ।

ରାଜ ପରିବାର କିପରି ଆରମ୍ଭ ହେଲା 

ବ୍ରିଟେନ୍ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ରାଜ ପରିବାର ଆଜିଠାରୁ ଏକ ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ୧୦୬୬ ମସିହାରେ, ୱିଲିୟମ୍ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ଅସ୍ତିଆର କରିଥିଲେ । ସେଠାରୁ ଏହି ରାଜ ପରିବାର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଯଦିଓ ଏହା ସମୟ ସମୟରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିଲା, ଯେପରିକି ୧୨୧୫ ମସିହାରେ ମାଗନା କାର୍ଟା ଚୁକ୍ତିନାମା । ଏହା ଅଧୀନରେ ରାଜ ପରିବାର ଏହାର ଅନେକ ଶକ୍ତି ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରିଥିଲେ। ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ମୁଖ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସେତେବେଳେ ଲର୍ଡ କୁହାଯାଉଥିଲା। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପରେ ହିଁ ବ୍ରିଟେନରେ ସାମ୍ବିଧାନିକ ରାଜତନ୍ତ୍ର ଭଳି ଏକ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଦେଶ ସମ୍ବିଧାନ ଏବଂ ସଂସଦ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ନିୟମ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି, କିନ୍ତୁ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରାଜ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରନ୍ତି ।

ସାମ୍ବିଧାନିକ ରାଜତନ୍ତ୍ରର ଆଗମନ ସହିତ ବ୍ରିଟେନରେ ରାଜ ପରିବାରର ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଏବଂ ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରତିନିଧୀ ଏବଂ ସଂସଦର ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ଆଜିର ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଏକ ପାରମ୍ପରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ସାମ୍ବିଧାନିକ ନିୟମ ସହିତ ନୂତନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପୂର୍ବରୁ ରାଜ ପରିବାରର ଶାସନ ଅଧୀନରେ ଏଲିଜାବେଥ ୧୯୨୬ ମସିହାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ୧୯୩୬ ମସିହାରେ ପଞ୍ଚମ ଜର୍ଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କିଙ୍ଗ ଏଡୱାର୍ଡ ରାଜା ହୋଇଥିଲେ। ଏଡୱାର୍ଡ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ପିତା କିଙ୍ଗ ଜର୍ଜଙ୍କ ବଡ ଭାଇ ଥିଲେ। ଏଡୱାର୍ଡ ଶୀଘ୍ର ସିଂହାସନ ଛାଡିଦେଲେ, ଏହା ପରେ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ପିତା ଜର୍ଜ ରାଜା ହୋଇଥିଲେ। ୧୯୫୨ ମସିହାରେ ପିତା ଜର୍ଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କୁ ରାଣୀ କରାଯାଇଥିଲା, କାରଣ ରାଜା ଜର୍ଜଙ୍କର କୌଣସି ପୁତ୍ର ନଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଏଲିଜାବେଥ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବ୍ରିଟେନର ରାଣୀ ରହିଆସିଛନ୍ତି।

ଏଲିଜାବେଥ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ

ବ୍ରିଟେନରେ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ପ୍ରତି ବହୁତ ସମ୍ମାନ ରହିଛି।  ଏହାର ଏକ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଏଲିଜାବେଥ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟିଶ ସାମ୍ରାଜ୍ୟକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଧ୍ୱଂସରୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ଆପଣ ଏହାକୁ ଏହିପରି ବୁଝିପାରିବେ ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରିଟିଶ ସାମ୍ରାଜ୍ୟରେ ବିଶ୍ବର ୫୭ ଟି ଦେଶ ଥିଲେ। ଏଥିରେ ଭାରତ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, କାନାଡା ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭଳି ଦେଶ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା। ଏହି ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଜମି ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ଅଧୀନରେ ଥିଲା । କିନ୍ତୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପରେ ଅନେକ ଦେଶ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇ ସ୍ବାଧୀନ ଦେଶ ହୋଇଗଲେ। ତା’ପରେ ୧୯୫୨ ରେ ଏଲିଜାବେଥ ବ୍ରିଟେନର ରାଣୀ ହୋଇଥିଲେ। ୩୨ ବର୍ଷୀୟ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆହ୍ବାନ ଥିଲା ତାଙ୍କ ସାମ୍ରାଜ୍ୟ ବଜାୟ ରଖିବା । କିନ୍ତୁ ସମୟ ବଦଳୁଥିଲା, ରାଜତନ୍ତ୍ର ଶେଷ ହେଉଥିଲା, ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଦେଶଗୁଡ଼ିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିଲେ।

ଏଲିଜାବେଥଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଫଳତା ହେଲା ଯେ ସେ କମନୱେଲଥ ରୂପରେ ନିଜ ସାମ୍ରାଜ୍ୟକୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସ୍ବାଧୀନ ଦେଶ ଯେଉଁମାନେ କମନୱେଲଥ ଆକାରରେ ବ୍ରିଟିଶ ଉପନିବେଶର ଅଂଶ ଥିଲେ, ସେମାନେ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ରାଜ ପରିବାର ସହିତ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ସଂଯୁକ୍ତ ରହିଲେ । ରାଜ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଆସୁଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଏଲିଜାବେଥ୍ ରାଣୀ ହେଲେ, କମନୱେଲଥରେ ୮ ଟି ଦେଶ ଥିଲେ, ଆଜି ଏହାର ୫୪ ଟି ଦେଶ ଅଛି । ଏଥିରେ ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। କମନୱେଲଥ ଗଠନର ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ ହେଉଛି ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତା । ତାଙ୍କର ଆଚରଣ ଏବଂ ମୁକ୍ତ ଚିନ୍ତାଧାରା ହେତୁ କମନୱେଲଥରେ ସ୍ବାଧୀନ ହୋଇଥିବା ଦେଶମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗଦାନ କଲେ। କମନୱେଲଥରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଏହି ଦେଶଗୁଡ଼ିକର କୌଣସି ଆପତ୍ତି ନଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ କମନୱେଲଥର ପରମ୍ପରା ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଶେଷ ହୋଇପାରେ।

ରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ଏହା ବଦଳିଯିବ 

କିଙ୍ଗ ଚାର୍ଲସ ସିଂହାସନରେ ବସିବା ପରେ ବ୍ରିଟେନ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି । ଏଥିରେ ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ, ଟଙ୍କା, ନୋଟ, ପୋଷ୍ଟାଲ ଷ୍ଟାମ୍ପ, ପୋଷ୍ଟବାକ୍ସ, ଏବଂ ପାସପୋର୍ଟ ଭଳି ଜିନିଷ ସାମିଲ ରହିଛି । ମହାରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ ଦ୍ୱିତୀୟଙ୍କ ପରଲୋକର ପରିଣାମ ସ୍ୱରୂପ ସାରା ୟୁନାଇଟେଡ କିଙ୍ଗଡମ ଏବଂ ରାଜ୍ୟଗୋଷ୍ଠୀର ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥାନର ନାମ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ । କ୍ୱିନ୍ ଏଲିଜାବେଥ ଦ୍ୱିତୀୟଙ୍କ ଫଟୋ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଙ୍ଗ ଚାର୍ଲସ ତୃତୀୟଙ୍କ ଫଟୋ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତୀକରେ ନଜର ଆସିବ ।

ୟୁନାଇଡେଟ କିଙ୍ଗଡମ ଏବଂ ଅନ୍ୟ କିଛି ଦେଶର ଟଙ୍କା ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୋଟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଙ୍ଗ ଚାର୍ଲସଙ୍କ ଫଟୋ ରହିବ । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଇଷ୍ଟ କ୍ୟାରିବିଆନରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ କାନାଡା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସହ ଅନ୍ୟ ଦେଶର ମୁଦ୍ରାରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ଆସିବ । ଦ ଗର୍ଡିଆନରେ ପ୍ରକାଶିତ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୪.୫ ବିଲିୟନ ଷ୍ଟର୍ଲିଙ୍ଗ ବ୍ୟାଙ୍କ ନୋଟ ପ୍ରଚଳନ ରହିଛି, ଏଥିରେ ମହାରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ ଦ୍ୱିତୀୟଙ୍କ ଫଟୋ ଚିତ୍ର ରହିଥିଲା । ଏହାର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ୮୦ ବିଲିୟନ ୟୁରୋ । ଏହାକୁ ନୂଆ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ଚେହେରାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ଦୁଇ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିବ । ନିକଟରେ ୫୦ ୟୁରୋର ନୂଆ ସିନ୍ଥେଟିକ ନୋଟ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ତେଣୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଂଲଣ୍ଡକୁ ପୁରୁଣା ନୋଟ ଫେରାଇ ନେଇ ନୂଆ ନୋଟ ଜାରିକରିବାକୁ ୧୬ ମାସର ସମୟ ଲାଗିଥିଲା ।

ସେହିଭଳି ବ୍ରିଟେନର ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ଗଡ୍ ସେଭ ଦ କ୍ୟୁନ୍ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗଡ୍ ସେଭ ଦ କିଙ୍ଗକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ । ୧୯୫୨ ମସିହାରୁ ଗଡ୍ ସେଭ ଦି କ୍ୟୁନକୁ ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ ଭାବେ ଗାନ କରାଯାଉଥିଲା । କାରଣ କିଙ୍ଗ ଜର୍ଜଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମହାରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଣୀ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୨୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୮ ଯାଏ ସିଂହାସନରେ ବିରାଜମାନ ହୋଇଥିଲେ । ଏହିଭଳି ଭାବେ ୭୦ ବର୍ଷ ପରେ କୌଣସି ପୁରୁଷ ବ୍ରିଟେନର ରାଜଗାଦି ସମ୍ଭାଳିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହା ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ମଧ୍ୟ ଜାତୀୟ ସଙ୍ଗୀତ । ସେହିଭଳି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ କାନାଡାର ରୟାଲ ଆନ୍ଥେମ ମଧ୍ୟ ।

ବ୍ରିଟିଶ ପାସପୋର୍ଟର ଭିତର ପାଶ୍ୱର୍ରେ କଭରରେ ଲେଖାଯାଉଥିବା ଶବ୍ଦକୁ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ । କାରଣ ଏହା କ୍ରାଉନର ନାମରେ ହିଁ ଜାରି କରାଯାଇଥାଏ । ଏହାର ଭିତର ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଲେଖାଯାଇଥାଏ ଯେ ‘ବ୍ରିଟେନର ମହାରାଣୀଙ୍କ ତରଫରୁ ସେକ୍ରେଟାରୀ ଅଫ୍ ଷ୍ଟେଟସ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ପାସପୋର୍ଟ ଧାରକ ବିନା କୌଣସି ବାଧାରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ଯାଇପାରିବେ’ । ସେହିଭଳି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସହାୟତା, ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉ ଯାହାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କାନାଡାର ପାସପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଏହିଭଳି ଲେଖାରହିଥାଏ । ଔପଚାରିକ ସମାରୋହରେ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧନ ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦ କ୍ୟୁନ୍ ବଦଳରେ ଦ କିଙ୍ଗ କୁହାଯିବା।

ଆର୍ଥିକ କ୍ଷତି ସହିବ ବ୍ରିଟେନ

ବ୍ରିଟେନର ସରକାରୀ ଷ୍ଟାମ୍ପରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ। ଏହି ଷ୍ଟାମ୍ପରେ ରାଜକୀୟ ମୁକୁଟ ସହିତ ବ୍ରିଟେନର ରାଣୀଙ୍କର ଚିତ୍ର ରହିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନର ନୂତନ ରାଜାଙ୍କ ଚିତ୍ର ଏଥିରେ ରଖାଯିବ | ବ୍ରିଟିଶ ପୁଲିସର ହେଲମେଟରେ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ। ହେଲମେଟରେ EIIR ଅର୍ଥାତ୍ Elizabeth 2 Regina ଏହା ଉପରେ ଲେଖାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ। ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ବ୍ରିଟେନର ଅର୍ଥନୀତିରେ ମଧ୍ୟ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଖର୍ଚ୍ଚ ସେହି ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ହେବ, ଯାହା ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆସିବ । ଯେପରିକି ମୁଦ୍ରା, ପାସପୋର୍ଟ, ହେଲମେଟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରତୀକଗୁଡ଼ିକର ପରିବର୍ତ୍ତନ । ୧୦ ଦିନ ଧରି ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ଶୋକ ପାଳନ କରାଯିବ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅନେକ ସରକାରୀ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ବନ୍ଦ ରହିବ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବ୍ରିଟେନ ପ୍ରାୟ ୧୨ ହଜାର ୮୦୦ କୋଟିରୁ ୫୬ ହଜାର କୋଟି କ୍ଷତି ସହିପାରେ।

ବ୍ରିଟିଶ ସେନାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ 

ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧରେ, ଏଲିଜାବେଥ ତାଙ୍କ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ମେକାନିକ୍ ଏବଂ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ୧୯୩୯ ରେ ଯେତେବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କୁ ୧୩ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ସେ ସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଅଳ୍ପ ବୟସ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଯିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥିଲା। ଏହା ପରେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ୧୯୪୫ ମସିହାରେ ୧୯ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ବ୍ରିଟିଶ ସେନାର ମହିଳା ବାଟାଲିୟନରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ସେନା ପାଇଁ କାର୍ ଡ୍ରାଇଭର ଏବଂ ମେକାନିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କର ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ନାହିଁ। ପ୍ରକୃତରେ ବ୍ରିଟେନରେ ସେମାନଙ୍କ ନାମରେ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ସେଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଲାଇସେନ୍ସ ଦରକାର ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ରାଜକୀୟ ଯାନରେ ମଧ୍ୟ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ନାହିଁ ।

ଏଲିଜାବେଥ୍ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ସମୟ ସହିତ ନିଜକୁ ଏବଂ ରାଜତନ୍ତ୍ର ପରମ୍ପରାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାରେ ଜଣାଶୁଣା । ରାଜ ପରିବାରର ସର୍ବଦା ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ, ପରିବାର ବଡ଼ପୁଅ ହୋଇଥାଆନ୍ତ । କିନ୍ତୁ ୨୦୧୩ ମସିହାରେ, ଏଲିଜାବେଥ କ୍ରାଉନ୍ ଆକ୍ଟକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ। ଏହି  ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ପରିବାରର ପ୍ରଥମ ସନ୍ତାନକୁ ରାଜ ପରିବାରର ମୁକୁଟ ଦିଆଯିବ। ସେ ପୁଅ ହେଉ କିମ୍ବା ଝିଅ। ଏଲିଜାବେଥ ମଧ୍ୟ ରାଜ ପରିବାରରେ ଛାଡପତ୍ର ଏବଂ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ।

ପାସପୋର୍ଟ-ଭିସା ବିନା ବିଦେଶ ଭ୍ରମଣ କରିହେବ 

ଏଲିଜାବେଥ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନର ୧୫ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି।  ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେ ୧୯୫୫ ମସିହାରେ ସାର୍ ଆନ୍ଥୋନୀ ଇଡେନଙ୍କୁ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ, କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ, ଲିଜ୍ ଟ୍ରସ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଶପଥ ପାଠ କରାଇଛନ୍ତି। ବ୍ରିଟିଶ ରାଜ ପରିବାର ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ମଜାଦାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଏଲିଜାବେଥଙ୍କର ପାସପୋର୍ଟ ନାହିଁ । ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି କେବଳ ତାଙ୍କ ନାମରେ ବ୍ରିଟିଶ ପାସପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ସେଥିପାଇଁ ବ୍ରିଟେନ୍ ସିଂହାସନରେ ବସିଥିବା ରାଜା କିମ୍ବା ରାଣୀଙ୍କୁ ପାସପୋର୍ଟ ଦରକାର ନାହିଁ। ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଯିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଭିସା ମଧ୍ୟ ଦରକାର ନାହିଁ । ଏଲିଜାବେଥ ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଯିଏ ପାସପୋର୍ଟ ଏବଂ ଭିସା ବିନା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଭ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି ।

ଫିଲ୍ମରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ

ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ ଜେମ୍ସ ବଣ୍ଡଙ୍କ ସହ ଏକ କ୍ଷୁଦ୍ର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି। ୨୦୧୨ ଲଣ୍ଡନ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୋସନାଲ ଭିଡିଓ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ବ୍ରିଟିଶ ଅଭିନେତା ଡାନିଏଲ କ୍ରେଗଙ୍କ ସହିତ ଜେମ୍ସ ବଣ୍ଡଙ୍କ ସହିତ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନର ମହାରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ ଦ୍ୱିତୀୟଙ୍କ ପରେ ନୂଆ ରାଜା ହୋଇଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପୁଅ ୭୩ ବର୍ଷୀୟ ପ୍ରିନ୍ସ ଚାର୍ଲସ। ଚାର୍ଲସ ରାଣୀଙ୍କର ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ପୁତ୍ର ଏବଂ ରାଜ ପରିବାରର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ବ୍ରିଟେନର ନୂତନ ରାଜା ଅଟନ୍ତି।

ସିଂହାସନ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଏହି ପରମ୍ପରା 

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ ଯେ ବ୍ରିଟେନର ସମ୍ରାଟ କିମ୍ବା ରାଣୀ ହେବାର ଯୋଗ୍ୟତା କ’ଣ ଏବଂ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ପ୍ରିନ୍ସ ଫିଲିପ କାହିଁକି ସମ୍ରାଟ ହୋଇପାରିଲେ ନାହିଁ? ଉତ୍ତର ହେଉଛି ବ୍ରିଟେନରେ କେବଳ ରାଜ ପରିବାରର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସିଂହାସନରେ ବସିପାରିବେ। ସେ ମହିଳା ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ପୁରୁଷ ହୁଅନ୍ତୁ । ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ପିତା ଡ୍ୟୁକ୍ ଅଫ୍ ୟର୍କ ରାଜା ଜର୍ଜଙ୍କ ନାମରେ ସିଂହାସନରେ ବସିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ଏଡୱାର୍ଡ ରାଜଗାଦୀରୁ ଓହରିଯିବା ପରେ ସେ ଏହି ସିଂହାସନ ପାଇଥିଲେ। ଏଲିଜାବେଥ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ବଡ ଝିଅ ଥିଲେ, ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା, ଏଲିଜାବେଥ ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଥିଲେ। ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଗ୍ରୀସର ରାଜକୁମାର ଥିଲେ, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ପୁରା ଜୀବନ ପ୍ରିନ୍ସ ଆଖ୍ୟା ନେଇ ବିତାଇବାକୁ ପଡିଲା, ତାଙ୍କୁ କେବେ ରାଜା କୁହାଯାଉ ନଥିଲା ।

ରାଜ ପରିବାରର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଜଣେ ପୁରୁଷ ରାଜାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ରାଣୀ କୁହାଯାଇପାରେ। ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରିନ୍ସ ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ପତ୍ନୀ କାମିଲାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଣୀ କନସର୍ଟ କୁହାଯିବ।ଏଲିଜାବେଥ୍ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦୀର୍ଘ ୭୦ ବର୍ଷ ଶାସନରେ ରହିଥିଲେ । ବ୍ରିଟେନରେ ତାଙ୍କ ନାଁରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଦିନ ଶାସନ କରିବାର ରେକର୍ଡ ରହିଛି । ଏବେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଚାର୍ଲସ ନୂଆ ରାଜା ଭାବେ ଅଭିଷିକ୍ତ ହେବା ପରେ ସେ ଚାର୍ଲସ ତୃତୀୟ ଭାବେ ପରିଚୟ ପାଇଛନ୍ତି । ଚାର୍ଲସ ରାଜା ହେବା ପରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ କାମିଲା ରୋଜେମାରି ୟୁକେର କେଥରିନ ଡଚେର୍ସ ଅଫ୍ କାନୱାଲ ନାମରେ ପରିଚୟ ପାଇଛନ୍ତି । ଲଣ୍ଡନର ସେଣ୍ଟ ଜେମ୍ସ ପ୍ୟାଲେସରେ ରାଜକୀୟ ସମାରୋହରେ ବ୍ରିଟିଶ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଲିଜ ଟ୍ରସ ଅନେକ ବରିଷ୍ଠ ରାଜନେତା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ରାଜନେତା ମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲେ, ଯେଉଁମାନେ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ । ଏହି ସମାରୋହରେ କିଙ୍ଗ ଚାର୍ଲ୍ସ ତୃତୀୟ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ କାମିଲା କ୍ୟୁନ କନ୍ସର୍ଟ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ତାଙ୍କ ବଡ ପୁଅ ୱିଲିୟମ୍ ଚାର୍ଲ୍ସଙ୍କ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ପ୍ରିନ୍ସ ଅଫ୍ ୱେଲ୍ସ ଆଖ୍ୟା ଦିଆଯାଇଛି ।

 କୋହିନୂର ହୀରାର କାହାଣୀ 

ମହାରାଣୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବ୍ରିଟେନ ନୂଆ ରାଜା  ପ୍ରିନ୍ସ ଚାର୍ଲସଙ୍କ ପତ୍ନୀ ରାଣୀ କାମିଲା ପାର୍କରଙ୍କ ମୁକୁଟରେ ଶୋଭା ପାଇବ ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଓ ରହସ୍ୟମୟ ହୀରା କୋହିନୂର । କୋହିନୂର ହୀରା ବର୍ତମାନ ପ୍ଲାଣ୍ଟିନମର ମୁକୁଟ ଭିତରେ ରହିଛି । ଯାହାକୁ କି ମହାରାଣୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଏଲିଜାବେଥ୍ ଇଂଲଣ୍ଡର ସାମ୍ରାଗୀ ରୂପେ ଶାସନ ଭାର ସମ୍ଭାଳିଥିବା ବେଳେ ପିନ୍ଧିଥିଲେ । କୋହିନୂରଙ୍କ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଦାମୀ ହୀରା ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଏହି ହୀରାର ଓଜନ ୧୦୫.୬ କ୍ୟାରେଟ ରହିଛି । ଏହାକୁ ଭାରତରେ ୧୪ ଶହ ଶତାବ୍ଦୀରେ ମିଳିଥିଲା। କୋହିନୂରର ଇତିହାସ ମୁତାବକ ଏହା ଆନ୍ଧ୍ରପଅଦେଶର ଗୁଣ୍ଟୁରୁରେ କାକତୀୟ ରାଜବଂଶ ଶାସନ କାଳରେ ମିଳିଥିଲା ପରେ ମୋଗଲ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଏବଂ ଶିଖ ରାଜାମାନଙ୍କ ହାତରେ ବ୍ରିଟେନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା।ରାଣୀ ଭିକ୍ଟୋରିଆ ଠାରୁ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୋହିନୂର ମୁକୁଟ ପିନ୍ଧିଛନ୍ତି।

କାହିଁକି ଶାସନ କରୁଥିବା ରାଜା ପିନ୍ଧିବେନି କୋହିନୂର ହୀରା ମୁକୁଟ

ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁପରେ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ପ୍ରିନ୍ସ ଚାର୍ଲସ ରାଜା ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ କାମିଲା କ୍ବିନ କନସର୍ଟ ମାନ୍ୟତା ପାଇଛନ୍ତି । ଏ ନେଇ ଖୋଦ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥ ନିଜର ଇଚ୍ଛା ଜାହିର କରିଛନ୍ତି । ଏହି ମାନ୍ୟତା ପାଇବା ପରେ ତାଙ୍କ ପାଖକୁ ରାଣୀ ଏଲିଜାବେଥଙ୍କ ସମସ୍ତ ଅଳଙ୍କାର ଆସିବ । ତା’ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ପ୍ଲାଟିନମ ଓ ହୀରା ଖଚିତ ମୁକୁଟ ଯେଉଁଥିରେ ଶୋଭା ପାଉଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋହିନୂର ହୀରା ।

ତେବେ କେବଳ ରାଣୀମାନେ କାହିଁକି କୋହିନୂରକୁ ଧାରଣ କରନ୍ତି ? କାହିଁକି ପ୍ରିନ୍ସ ଚାର୍ଲସ ଏହାକୁ ଧାରଣ କରିବେ ନାହିଁ ? ଏହା ପଛରେ ରହିଛି କୋହିନୂରର ରକ୍ତରଂଜିତ ଓ ରହସ୍ୟମୟ ଇତିହାସ । ଯେଉଁ ରାଜା ଏହାକୁ ଧାରଣ କରିଛି ତାଙ୍କର ହୋଇଛି ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଭତ୍ସ ହତ୍ୟା । ମହାରାଜା ରଣଜିତ ସିଂ ଏହାକୁ ହାତରେ ଧାରଣ କରୁଥିଲେ ବି ଶେଷ ସମୟରେ ନିଜ ପୁରୋହିତମାନଙ୍କ ପରାମର୍ଶକ୍ରମେ ଏହାକୁ ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଦାନ କରିଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ପୁରୀ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଇଂରେଜମାନେ ବଳପୂର୍ବକ ଇଂଲଣ୍ଡ ନେଇଯାଇଥିଲେ ।

Leave a comment