ହୋଟେଲ ୱେଟରରୁ IAS ଅଧିକାରୀ; ପଢନ୍ତୁ UPSC ରେ ସଫଳତା ପାଇଥିବା କେ ଜୟଗଣେଶଙ୍କ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ…

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏପରି ଏକ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଖବର ଆଣିଛୁ, ଯେଉଁଠି ଜଣେ ସମସ୍ତ ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା କରି IAS ଅଧିକାରୀ ହେବା ସହ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି | ୬ଟି ଅସଫଳ ପ୍ରୟାସ ପରେ ୨୦୦୮ ରେ ୟୁନିଅନ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସର୍ଭିସ କମିଶନ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ୧୫୬ ତମ ପଦବୀ ହାସଲ କରି ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିଥିଲେ | ଆମେ କଥା ହେଉଛୁ UPSC ରେ ସଫଳତା ପାଇଥିବା କେ ଜୟଗଣେଶଙ୍କ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ |

ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ କେ ଜୟଗଣେଶଙ୍କୁ ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କାମ କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜୟଗଣେଶଙ୍କୁ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ନିଜର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ସେ ପ୍ରାଣପଣେ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଥିଲେ ।

ପାରିବାରିକ ଜୀବନ
ଭେଲୋର ଜିଲ୍ଲାର ଭିନାଭାମଙ୍ଗଲାମ ନାମକ ଏକ ଛୋଟ ଗାଁରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଜୟଗଣେଶଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନଥିଲା | ତାଙ୍କ ବାପା ଏକ କାରଖାନାରେ କାମ କରୁଥିଲେ | ଜୟଗଣେଶ ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କ ଗାଁର ଲୋକଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ବହୁତ ଗରିବ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ଗାଁର ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ |

୨୫୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ପ୍ରଥମ ଚାକିରି
ଏକ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ପରିବାରରୁ ଆସି ସେ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାମ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଷ୍ଟମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢିଥିଲେ ଏବଂ ଦଶମ ପାସ କରିବା ପରେ ଜୟଗଣେଶ ଏକ ପଲିଟେକ୍ନିକ୍ କଲେଜରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, ଯେହେତୁ ପାସ ହେବା ମାତ୍ରେ ଏଥିରେ ତାଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ମିଳିବ ବୋଲି ତାଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଥିଲା । ସେଠାରେ ସେ ୯୧ ପ୍ରତିଶତ ମାର୍କ ରଖି ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ତାଣ୍ଟି ପେରିୟର୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରୁ ମେକାନିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ | ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ, ସେ ଏକ କମ୍ପାନୀରେ ଚାକିରି ମଧ୍ୟ ପାଇଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ମାସକୁ ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା ବେତନ ପାଉଥିଲେ | ଏହାପରେ ଚେନ୍ନାଇକୁ ଆସି ସେ ଅଧ୍ୟୟନ କଲେ, ମାତ୍ର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବରେ ତାଙ୍କୁ ଚାକିରୀ ନ ମିଳିବା ପରେ ସତ୍ୟମ୍ ସିନେମା ହଲରେ ଏକ ବିଲିଂ କିରାଣୀ ହେଲେ | ଅନେକ ଥର ଇଣ୍ଟେରଭାଲରେ ୱେଟର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ |

ୱେଟରରୁ IAS ଅଧିକାରୀ ହେବାର ଯାତ୍ରା
କେ ଜୟଗଣେଶ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସେସ୍ ପରୀକ୍ଷାକୁ ବାଛିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଯାତ୍ରା ସମାପ୍ତ କରିବା ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା | ଜୟଗଣେଶ ୬ ଥର ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ହାର ମାନିନଥିଲେ। ଜୟଗନେଶ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ପାରିବାରିକ ଚାପ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଜୟଗଣେଶ ତଥାପି ହାର ମାନିନଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଅଦ୍ଭୁତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ସେ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟରେ ସେ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ବ୍ୟୁରୋ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ |

ନିରନ୍ତର ପରିଶ୍ରମ ତାଙ୍କୁ ଆଣିଦେଲା ସଫଳତା
ଜୟଗଣେଶଙ୍କ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ ବନ୍ଦ କରିବା ଏବଂ ଚାକିରି ବାଛିବା କିମ୍ବା ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ UPSC ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ସ୍ଥିର କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ଥିଲା | ପରିଶେଷରେ, ସେ UPSC କୁ ବାଛିଲେ ଏବଂ କେ ଜୟଗଣେଶଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ୧୫୬ତମ ସ୍ଥାନ ହାସଲ କଲା | ନିଜ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା ଏବଂ ନିରନ୍ତର ପରିଶ୍ରମ ତାଙ୍କୁ ସଫଳତା ଆଣିଦେଲା |

ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଜୟଗଣେଶ କୁହନ୍ତି, “ମୁଁ ନିଜ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ହରାଇ ମୋର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରକୃତରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛି। ମୋର ପ୍ରକୃତ କାର୍ଯ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି | ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବାକୁ ମୁଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି | ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦୂରୀକରଣ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପକରଣ | ମୁଁ ଚାହୁଁଛି ତାମିଲନାଡୁ କେରଳ ପରି ସାକ୍ଷର ରାଜ୍ୟ ହେଉ।

ଶେଷରେ, ୨୦୦୮ରେ, ଜୟଗନେଶ ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ଦିନର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପରେ ସେ କହିଥିଲେ, “ଯେତେବେଳେ ଫଳାଫଳ ଆସିଲା ମୁଁ ନିଜକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିପାରିଲି ନାହିଁ | ୭୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମନୋନୀତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମୁଁ ୧୫୬ତମ ମାନ୍ୟତା ପାଇଥିଲି | ଏହା ଏକ ଉତ୍ତମ ପଦବୀ ଏବଂ ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ IAS ରେ ଯୋଗଦେବି | ମୁଁ ଅନୁଭବ କଲି ଯେ ମୁଁ ଏକ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତିଛି ଯାହା ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିଲା |”

Leave a comment