ଜିଓ ପକ୍ଷରୁ ବଡ଼ ଘୋଷଣା: ଦୀପାବଳିରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ୫ଜି ସେବା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:  ଆଜି ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡର ୪୫ ତମ ବାର୍ଷିକ ସାଧାରଣ ସଭା (AGM 2022) ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା। ଆଜି  ରିଲାଏନ୍ସ ଚଳିତ ବର୍ଷ  ଦୀପାବଳିରୁ ୫ଜି ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ଯାୟକେ ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, କୋଲକାତା ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇରେ ୫ଜି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଆସନ୍ତା ୧୮ ମାସ ଅର୍ଥାତ୍ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ୫ଜି ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ରିଲାଏନ୍ସ  ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି। ଦେଶରେ ୫ଜି ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ କ୍ୱାଲକମର ସହାୟତା ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯିବ। କମ୍ପାନୀ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ମଧ୍ୟ କରିଛି।

ରିଲାଏନ୍ସ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜିଓ ୫ଜି  ବିଶ୍ୱର ସର୍ବବୃହତ ତଥା ଉନ୍ନତ ୫ଜି ନେଟୱାର୍କ ହେବ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି  ଜିଓ-୫ଜି ଏକମାତ୍ର କମ୍ପାନୀ ହେବ ଯାହାକି କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ୪ଜି ନେଟୱାର୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବ ନାହିଁ । ଦେଶରେ ୫ଜି ନେଟୱାର୍କର ପ୍ରସାର ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ  କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଭାରତରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଦ୍ୱାରା ଦିୱାଲୀରେ ୫ଜି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦେଶରେ ୫ଜି ଲଞ୍ଚ କରାଯିବ। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହା ମେଟ୍ରୋ ସହରରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଏଥିରେ ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, କଲକାତା ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏଠାରେ ୫ଜି ସେବା ଚଳିତ ବର୍ଷ ଦିୱାଲୀରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହା ପରେ, ଡିସେମ୍ବର୨୦୨୩ ସୁଦ୍ଧା ନେଟୱାର୍କ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ବିସ୍ତାର ହେବ। ଅର୍ଥ ଯଦି ଆପଣ ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, କଲକାତା ଏବଂ ଚେନ୍ନାଇରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ ତେବେ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକିଏ ଅଧିକ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ ।

Jio 5G  ବିଶେଷତ୍ବ  କ’ଣ ?
ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ  ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ଏଲୋନ୍ ୫ଜି ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏହାର ଅର୍ଥ ଜିଓ ଦ୍ୱାରା ୫ଜି ନେଟୱାର୍କ ପାଇଁ ୪ଜି ନେଟୱର୍କ ବ୍ୟବହାର ହେବ ନାହିଁ । ଦେଶରେ ୫ଜି ନେଟୱାର୍କ ପୃଥକ ଭାବରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ପ୍ରସାରଣ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ହେବ।

ଜିଓ  ୫ଜିର ସ୍ପିଡଡ
କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ମଧ୍ଯ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ୫ଜି ର ଗତି ୧ ଜିବିପିଏସ୍ ହେବ। ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି, ଆଖି ପିଛୁଳାକେ ଆପଣ ମୋବାଇଲ୍, ଲାପଟପ୍ କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ବଡ଼ ଫାଇଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର, ଭିଡିଓ କିମ୍ବା ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ । ୫ଜି ର ଗତି ୪ଜି ଠାରୁ ୧୦୦ ଗୁଣ ଅଧିକ ହେବ।

ତୁମର ପୁରୁଣା ମୋବାଇଲରେ ୫ଜି ଚଳାଇବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ କି?

ନା, ୫ଜି ନେଟୱାର୍କ ଆପଣଙ୍କ ୪ଜି ମୋବାଇଲରେ କାମ କରିବ ନାହିଁ ।  ଏଥିପାଇଁ ୫ଜି ଫୋନ୍ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

୫ଜି କେତେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ?

୫ଜିର ଆଗମନ ସହିତ ଦେଶ ଏବଂ ବିଶ୍ବରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସିବ। ଶିକ୍ଷା, ମେଡିକାଲ, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ଅନୁସନ୍ଧାନର ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହାର ଲାଭ ମିଳିବ। ଆପଣ ଉଚ୍ଚ ଗୁଣବତ୍ତା, ଅଲ୍ଟ୍ରା ହାଇ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ୪କେ ଭିଡିଓ କଲ୍ ଉପରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ।

ଯେଉଁଠାରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅଭାବ ରହିଛି, ସେହି ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଟେଲି ମେଡିସିନ୍ ସୁବିଧା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବର୍ଗର କର୍ମଚାରୀମାନେ ଘରୁ କାମରେ ସୁବିଧା ପାଇବେ। ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (AI) ର ସାହାଯ୍ୟରେ, ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଉପାୟରେ ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ସମ୍ଭବ ହେବ। ଆଗାମୀ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଗାଡି ବିନା ଡ୍ରାଇଭର ଚଲାଇପାରିବ।  ଟ୍ରାଫିକ୍ ସଙ୍କେତଗୁଡ଼ିକର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ହୋଇଯିବ ।

Leave a comment