Latest Odisha News, Breaking News Today | Top Updates on Corona

ଏପ୍ରିଲ୍‌ ୧ ରୁ ମହଙ୍ଗା ହେବ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଓ ମୋବାଇଲ୍‌ କଲ୍‌ ସେବା, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ଟାରିଫ ପ୍ଲାନରେ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରନ୍ତି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୋବାଇଲରେ କଥା ହେବା ଓ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର ମହଙ୍ଗା ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୧ ଏପ୍ରିଲରୁ ଦର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି । ନିବେଶ ସୂଚନା ଓ କ୍ରେଡିଟ୍ ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି (ICRA) ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏପ୍ରିଲ୍ ୧ ରୁ ଆସନ୍ତା ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ସେମାନଙ୍କ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଟାରିଫ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରନ୍ତି । ତେବେ ସେମାନେ ଦାମ୍ କେତେ ବୃଦ୍ଧି କରିବେ ସେନେଇ କୌଣସି ସୂଚନା ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ICRA କହିଛି ଯେ ଟାରିଫ ବୃଦ୍ଧି ଓ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ୨ଜି ରୁ ୪ଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନବୀକରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଉପଭୋକ୍ତା (ARPU) ଅର୍ଥାତ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ହାରାହାରି ରାଜସ୍ୱ ଉନ୍ନତି କରିପାରିବ । ବର୍ଷର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୨୨୦ ଟଙ୍କା ହୋଇପାରେ । ଏହା ଆଗାମୀ ୨ ବର୍ଷରେ ଶିଳ୍ପର ରାଜସ୍ୱକୁ ୧୧% ରୁ ୧୩% କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଓ ୠଣ-୨୦୨୨ ରେ ଅପରେଟିଂ ମାର୍ଜିନ ପ୍ରାୟ ୩୮% ବୃଦ୍ଧି କରିବ ।

କରୋନା ମହାମାରୀ ଟେଲିକମ୍ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ନଥିଲା

କରୋନା ମହାମାରୀ ଟେଲିକମ୍ ଶିଳ୍ପ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇ ନଥିଲା । ଡାଟା ବ୍ୟବହାର ଓ ଲକଡାଉନରେ ଟାରିଫ ବୃଦ୍ଧି ଯୋଗୁଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସୁଧାର ଆସିଥିଲା । ଘରୁ କାମ, ଅନଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ହେତୁ ଡାଟା ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା।

ଦେଖନ୍ତୁ ନଟିଆ କମେଡି

ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଉପରେ ୧.୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବକେୟା

ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ ବକେୟା ଥିବା ମୋଟ ଆଡଜଷ୍ଟଡ୍ ମୋଟ ରାଜସ୍ୱ (AGR) ହେଉଛି ୧.୬୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା । ଏଥି ସହିତ କେବଳ ୧୫ ଟି ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ କେବଳ ୩୦,୨୫୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି । ଏୟାରଟେଲର ପ୍ରାୟ ୨୫,୯୭୬ କୋଟି ଟଙ୍କା, ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆଇଡିଆର ୫୦୩୯୯ କୋଟି ଓ ଟାଟା ଟେଲି ସର୍ଭିସେସ୍ ପ୍ରାୟ ୧୬,୭୯୮ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବକେୟା ରହିଛି । କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଓ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବର୍ଷରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ପରିମାଣ ଦେବାକୁ ପଡିବ ।

୨୦୧୯ ରେ ଟାରିଫ ହାର ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା

୨୦୧୯ ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଟାରିଫ ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ । ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୧୯ ରେ ଟାରିଫ ହାର ବୃଦ୍ଧି କରିଥିଲେ ।

0Shares
0