ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ରାୟ, ବୀମା ଯଦି ହୋଇଛି କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ କମ୍ପାନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଥରେ ବୀମାଭୁକ୍ତ ହେଲା ପରେ ବୀମା କମ୍ପାନୀ ପ୍ରୋପୋଜଲ ଫର୍ମରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଆଧାରରେ ବୀମାରାଶି ଦେବାକୁ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡି ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ୍ ବିଭି ନାଗରତ୍ନା କହିଛନ୍ତି, ବୀମା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରଥମ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହେଉଛି ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟକୁ ବୀମା କମ୍ପାନୀକୁ ଜଣାଇବା। ଏହା ମନେ କରାଯାଉଛି ଯେ ବୀମା ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରସ୍ତାବିତ ବୀମା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି ଏବଂ ବୁଝନ୍ତି, ତା’ପରେ ସେ ବୀମା ନିଅନ୍ତି ।

ଉଭୟ ବିଚାରପତିଙ୍କ ଖଣ୍ଡପୀଠ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଥରେ ବୀମାଭୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପରେ ପଲିସି ଦିଆଯିବା ପରେ, ବୀମାକାରୀ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତି ଦର୍ଶାଇ ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ଯାହା ବୀମାଭୁକ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରୋପୋଜଲ ଫର୍ମରେ କହିସାରିଛନ୍ତି । ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପଭୋକ୍ତା ବିବାଦ ସମାଧାନ ଆୟୋଗ(ଏନସିଡିଆରସି)ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ମନମୋହନ ନନ୍ଦାଙ୍କ ଦ୍ବାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଶୁଣାଣି କରିଥିଲେ। ଆମେରିକାରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ଦାବି ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଆବେଦନ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଆବେଦନକାରୀ ବୀମାକାରୀଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ମାଗିଥିଲେ। ଆୟୋଗ ଆମେରିକାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇଥିବା ଖର୍ଚ୍ଚ କମ୍ପାନୀ ଦେବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଯାହାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଚ କରି ମନମୋହନ ନନ୍ଦା ସୁପ୍ରିମକୋଟୋର ଦ୍ବାରସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।

ମନମୋହନ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନସୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ହେଲଥ୍ ପଲିସି କ୍ରୟ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ଆମେରିକା ଯାଇଥିଲେ । ସାନ ଫ୍ରାନସିସ୍କୋରେ ପହଁଚିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ହୃଦଘାତ ହୋଇଥିଲା । ସେଠାରେ ତାଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ସେ ବୀମା ଟଙ୍କା ନେବାକୁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ କମ୍ପାନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ହାଇପରଲିପିଡିମିଆ ଓ ଡାଏବେଟିସ୍ ଥିବା କହିଥିଲା । ଏହି ସବୁ ତଥ୍ୟ ମନମୋହନ ଫର୍ମରେ ଲେଖିନଥିବା  କମ୍ପାନୀ କହିଥିଲା । ଯାହାପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଉପଭୋକ୍ତା ବିବାଦ ସମାଧାନ ଆୟୋଗ(ଏନସିଡିଆରସି)ରେ ମନମୋହନ ନନ୍ଦା ଆବେଦନ କରିଥିଲେ। ଯାହା ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ହାଇପରଲିପାଇଡେମିଆ ଏବଂ ମଧୁମେହ ବୋଲି କହି ଖାରଜ ହୋଇଥିଲା। ଯାହା ବୀମା ପଲିସି କିଣିବା ସମୟରେ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନଥିଲା ।

ଏନସିଆରଡିସି କହିଥିଲେ ଯେ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କ୍ରୟ ବେଳେ ଏବାବଦରେ ସେ କହିନଥିଲେ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ଥିତିର ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ବୀମା ଆବେଦନ ଖାରଜକୁ ବେଆଇନ କହିଥିଲେ । ଯେଉଁ ରୋଗ ବୀମାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବାଦ୍ ପଡିନି ସେଥିପାଇଁ କମ୍ପାନୀ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମନା କରିପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି କହିଥିଲେ କୋର୍ଟ ।  ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନସୁରାନ୍ସ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଦାବିକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିବା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୁଲ୍। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ହଠାତ୍ ଅସୁସ୍ଥତା କିମ୍ବା ଅସୁସ୍ଥତା ପାଇଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମାଗିବା, ଯାହା ଭୁଲ୍ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହା ଦେଶର କିମ୍ବା ବିଦେଶର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ହୋଇପାରେ । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ, ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବା ବୀମାକାରୀଙ୍କ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହୋଇଯାଏ ।

Leave a comment