୨୦୨୧-୨୨ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ଜାପାନକୁ ଟପିବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତ ଚଳିତବର୍ଷ ଏସିଆର ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି ହେବାକୁ ଯାଉଛି। କାରଣ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତି ଜାପାନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରେ। ସେତେବେଳକୁ ଭାରତର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦ (ଜିଡିପି) ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ଦେଶ ବିଶ୍ବର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଆଇଏଚ୍‌ଏସ୍ ମାର୍କିଟ୍ ପକ୍ଷରୁ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହି ଦଶନ୍ଧି ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ଆମେରିକା, ଚୀନ୍, ଜାପାନ, ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ପରେ ଭାରତ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ବର ଷଷ୍ଠ ବୃହତ୍ ଅର୍ଥନୀତି। ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବଜାର ମୂଲ୍ୟରେ ଭାରତର ଜିଡିପି ୨୦୨୧ରେ ୨୭୦୦ ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରୁ ୨୦୩୦ ବେଳକୁ ୮୪୦୦ ବିଲିୟନ ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଭାରତୀୟ ଜିଡିପିର ଆକାର ଜାପାନକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବ ଏବଂ ଚାଇନା ପରେ ଏସିଆ- ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତକୁ ଦ୍ଵିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତିରେ ପରିଣତ କରିବ। ଏହା ସହିତ ଭାରତର ଜିଡିପି ମଧ୍ୟ ଜର୍ମାନୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନର ଆକାର ହେବ। ବଜାର ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ସାମଗ୍ରିକ ଭାବେ ଭାରତ ଆସନ୍ତା ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ହୋଇ ରହିପାରେ । ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ବିଚାର କଲେ ଏହି ଉଚ୍ଚ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ଦ୍ବାରା ସମର୍ଥିତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ୁଥିବା ମଧ୍ୟବିତ୍ତଙ୍କ ଆକାର ଭାରତରେ ଉପଭୋକ୍ତା ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ଏକୀଭୂତ କରୁଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କ ବ୍ୟୟ ବର୍ଷକୁ ୩ ବିଲିୟନ ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆଶା କରାଯାଉଛି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ଭାରତର ପ୍ରକୃତ ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୮୨ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି।

Leave a comment