ମୋବାଇଲରେ ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ବିଶ୍ବରେ ଭାରତ ଚତୁର୍ଥ ଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଶସ୍ତା ମୋବାଇଲ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଡାଟା ଏବଂ କଲିଂ ଯୋଗୁଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଭାରତୀୟ ମୋବାଇଲ୍ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସହ ସଂଯୋଗ ହୋଇପାରୁଛନ୍ତି। ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଅଧିକ ସମୟ ବିତାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତୀୟମାନେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ଦେଶକୁ ପଛରେ ପକାଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟମାନେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ବରବାଦ କରିଥାନ୍ତି। ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ରେ ସର୍ବାଧିକ ସମୟ ବିତାଇବାରେ ଭାରତ ବିଶ୍ବରେ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଭାରତୀୟମାନେ ଦିନକୁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ରେ ହାରାହାରି ୪.୮ ଘଣ୍ଟା ବିତାଇଥାନ୍ତି। ଭାରତରେ ମୋଟ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ୨୮ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି, ଯାହା ପରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇଥିବା ଆପ୍ ସଂଖ୍ୟା ୨୪ ହଜାର କୋଟିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ୫ ମୋବାଇଲ୍ ଗେମ୍ ଆପ୍ ଭାରତରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ମୋବାଇଲ୍ ଡାଟା ଆନାଲିଟିକ୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଆପ୍ ଆନି ପକ୍ଷରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି।

ବିଶ୍ବର ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଡାଟା ଭାରତରେ ଉପଲବ୍ଧ। ୨୦୨୧ରେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଭାରତରେ ୧ ଜିବି ଡାଟା ପାଇଁ ୧୦.୯୩ ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ବିଶ୍ବର ଯେକୌଣସି ଦେଶ ତୁଳନାରେ ୧ ଜିବି ଡାଟା ଚାର୍ଜଠାରୁ କମ୍। ୨୦୧୪ ପୂର୍ବରୁ, ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ୧ ଜିବି ଡାଟା ପାଇଁ ହାରାହାରି ୨୬୯ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା। ଗତ ୬ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଡାଟା ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୯୬ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧ ଜିବି ଡାଟା ମୂଲ୍ୟ ୧ କିଲୋଗ୍ରାମ ଅଟାଠାରୁ ବି କମ୍। ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତୀୟମାନେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଆପ୍ ଆନି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍‌ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆବାସୀ ଦିନକୁ ୫.୫ ଘଣ୍ଟା ସହିତ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନରେ, ବ୍ରାଜିଲ ୫.୪ ଘଣ୍ଟା ସହିତ ଦୁଇ ନମ୍ବରରେ, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ୫ ଘଣ୍ଟା ସହିତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ, ଭାରତ ୪.୮ ଘଣ୍ଟା ସହିତ ଚତୁର୍ଥ ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ମେକ୍ସିକୋ ୪.୮ ଘଣ୍ଟା ସହିତ ପଞ୍ଚମ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି। ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରୁ ୪.୮ ଘଣ୍ଟା ମୋବାଇଲରେ ବିତାଇଥାନ୍ତି। ଗତବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ତ୍ରୈମାସରେ ଏହି ସମୟ ୪ ଘଣ୍ଟା ରହିଥିଲା। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଫିଣ୍ଟେକ୍ ଏବଂ କ୍ରିପ୍ଟୋ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ।

ତେବେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ତଥ୍ୟ ଭାରତରେ ଥିବାବେଳେ ସବୁଠାରୁ ମହଙ୍ଗା ତଥ୍ୟ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ସେଣ୍ଟ ହେଲେନାରେ ଅଛି। ଭାରତରେ ୧ ଜିବି ଡାଟା ହାରାହାରି ୭ ଟଙ୍କା ରହିଥିବାବେଳେ ସେଣ୍ଟ ହେଲେନାରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୩୮,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରହିଛି। ପାକିସ୍ତାନରେ ଏହା ଭାରତ ତୁଳନାରେ ୭ ଗୁଣ ମହଙ୍ଗା। ଭାରତୀୟମାନେ ୟୁଟ୍ୟୁବ୍, ହ୍ବାଟ୍ସଆପ୍, ମେସେଞ୍ଜର ଏବଂ ଫେସବୁକ୍ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆକୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି। ୨୦୨୦ରେ ଭାରତୀୟମାନେ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଏବଂ ଗେମ୍‌ରେ ୬୫,୦୦୦ କୋଟି ଘଣ୍ଟା ନଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ଏରିକ୍ସନ୍ ମୋବିଲିଟି ରିପୋର୍ଟର ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୯ରେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ମାସିକ ହାରାହାରି ଡାଟା ବ୍ୟବହାର ୧୩ ଜିବି ରହିଥିଲା, ଯାହାକି ୨୦୨୦ରେ ୧୪.୬ ଜିବିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ୨୦୨୧ର ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ ସର୍ବାଧିକ ଗେମ୍‌ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାରେ ଭାରତ ବିଶ୍ବରେ ଆଗରେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପ୍ରାୟ ୪୮୦ କୋଟି ଗେମିଂ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିଛି। ଆଗକୁ ଭାରତରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହାସହିତ ହାରାହାରି ମୋବାଇଲ୍ ବ୍ୟବହାର ସମୟର ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିଦିନ ରେକର୍ଡ ହେବ। ଏଥିସହ ଆସନ୍ତାବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ୫ଜି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାଟା ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

Leave a comment