Latest Odisha News, Breaking News Today | Top Updates on Corona

ବିକଳ୍ପ ତୈଳ ସନ୍ଧାନରେ ଭାରତ : ସାଉଦୀ ଆରବରୁ ଏକ-ତୃତୀୟାଂଶ ଆମଦାନୀ କମାଇବ ଭାରତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ  : ଆଗକୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଲାଗି ଭାରତ ସାଉଦୀ ଆରବ ଉପରୁ ଏହାର ନିର୍ଭରଶୀଳତା କମ୍‌ କରିବ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଶ ଏବେ ବିକଳ୍ପ ସନ୍ଧାନରେ ରହିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ତୈଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସାଉଦୀ ଆରବ ଉପରୁ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଭାରତ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତ ସାଉଦୀ ଆରବରୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ କମ୍‌ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ସ୍ଥିର ରଖିବା ଲାଗି ସାଉଦୀ ଆରବ ଓ ଅନ୍ୟ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ (ଓପେକ୍) ରାଷ୍ଟ୍ର ସମୂହ ଉତ୍ପାଦନରେ ହ୍ରାସ ଘଟାଉଛନ୍ତି। ତେବେ ଆବଶ୍ୟକତା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଉତ୍ପାଦନ ବଢାଇବା ଲାଗି ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଓପେକ୍‌କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଆସୁଥିଲେ ସୁଦ୍ଧା ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଉଛି। ଉତ୍ପାଦନରେ ହ୍ରାସ ଯୋଗୁ ତେଲ ଚାହିଦା ଏବଂ ଯୋଗାଣ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ଦେଖାଦେଇଛି। ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ସ୍ବରୂପ ଭାରତର ଘରୋଇ ବଜାରରେ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଜାରି ରହିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଭାରତ ଏବେ ଏହାର ବିକଳ୍ପ ସନ୍ଧାନ କରୁଛି। ଭାରତ ଏହାର ମୋଟ ତୈଳ ଆବଶ୍ୟକତାର ୮୫ ପ୍ରତିଶତ ଆମଦାନୀ କରିଥାଏ। ତେଣୁ ବିଶ୍ବ ବଜାରରେ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଦର କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲାଗି ରହିଥିବା ଦୋଳାୟମାନ ସ୍ଥିତି ବା ଅସ୍ଥିରତାର ପ୍ରଭାବ ଭାରତ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡିଥାଏ।

ତେବେ ଓପେକ୍‌ର ଉତ୍ପାଦନ ହ୍ରାସ ପଦକ୍ଷେପ ଭାରତର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବିଶେଷ ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଏଥିରେ ଦେଶର ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକୁ ପଶ୍ଚିମ ଏସୀୟ ଦେଶରୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ କ୍ରୟ କରିବା ଲାଗି ରାଜିନାମାର ପୁନଃ ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଭାରତ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ନିଜକୁ ସୁହାଇବା ଭଳି ଅନୁକୂଳ ସର୍ତ୍ତ ରଖିବା ଲାଗି ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଥିବାରୁ ଭାରତର ଏହି ରଣନୀତି ଏବେ ଓପେକ୍‌ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଉଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଭାରତୀୟ ତୈଳ ନିଗମ ଲିମିଟେଡ୍‌ (ଆଇଓସିଏଲ୍‌) ଓ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ପେଟ୍ରୋଲିୟମ କର୍ପୋରେସନ ଲିମିଟେଡ୍‌(ଏଚ୍‌ପିସିଏଲ୍‌)କୁ ପଶ୍ଚିମ ଏସୀୟ ଦେଶଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରଗୁଡିକରୁ ତୈଳ ଆମଦାନୀ ଲାଗି ଉଦ୍ୟମ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

Comments
Loading...
0Shares
0
ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତର ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଆମକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ |
Dismiss
Allow Notifications