bitcoin
Bitcoin (BTC) 2,292,343.29 0.82%
ethereum
Ethereum (ETH) 142,204.34 6.38%
tether
Tether (USDT) 77.66 0.13%
usd-coin
USD Coin (USDC) 77.74 0.19%
bnb
BNB (BNB) 24,114.75 5.23%
xrp
XRP (XRP) 30.79 2.72%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 77.82 0.49%
cardano
Cardano (ADA) 37.50 6.62%
solana
Solana (SOL) 3,436.77 8.73%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 6.12 5.45%

ତୁରନ୍ତ ନ୍ୟାୟ ପାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ନ୍ୟାୟ ମିଳିନପାରେ : ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବର୍ତ୍ତମାନ ଯୁଗ ବଦଳିଛି। ଲୋକମାନେ ସବୁକିଛି ତୁରନ୍ତ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଆଜି କାଲି ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ ନୁଡୁଲ୍ସର ଯୁଗରେ ଲୋକମାନେ ନ୍ୟାୟ ମଧ୍ୟ ତୁରନ୍ତ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ଲୋକମାନେ ବୁଝିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ତୁରନ୍ତ ନ୍ୟାୟ ପାଇବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପ୍ରକୃତ ନ୍ୟାୟ ମିଳିନପାରେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନଭି ରମନ୍ନା ।

ମାଡ୍ରାସ ହାଇକୋର୍ଟର ପ୍ରଶାସନିକ ଭବନ ଓ ତାମିଲନାଡୁର ଭିଲ୍ଲୁପୁରମ ଓ ନମକ୍କଲ ଜିଲ୍ଲାରେ ନିର୍ମିତ କୋର୍ଟର ଉଦଘାଟନ ପାଇଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନଭି ରମନ୍ନା ଚେନ୍ନାଇ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ ଏକ ସହଜ ପ୍ରକ୍ରିୟା ନୁହେଁ । ମାତ୍ର ଆଜିର ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ ନୁଡୁଲ୍ସର ଯୁଗରେ ଲୋକମାନେ ତୁରନ୍ତ ନ୍ୟାୟ ଚାହୁଁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଯଦି ତୁରନ୍ତ ନ୍ୟାୟ ପଛରେ ଯିବା, ପ୍ରକୃତ ନ୍ୟାୟ ମିଳିପାରିବ ନାହିଁ । ଆଧୁନିକ ବିଶ୍ବ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଦଳିଚାଲିଛି । ଲୋକମାନେ ଜୀବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷକୁ ତୁରନ୍ତ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏହି ଅବସରରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଅନ୍ୟ ବିଚାରପତିମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ବି ଧାରଣାକୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆମକୁ ଆମର ଜ୍ଞାନ ଆଧାରକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ନୂଚତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅନୁସାରେ ଅପଡେଟ୍‌ କରିବାକୁ ପଡିବ।ଜଣେ ବିଚାରପତିଙ୍କ ମନ ଏବଂ ସମାଜର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟରେ ଫାଟ ରହିପାରିବ ନାହିଁ। ନ୍ୟାୟପାଳିକା ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ସମ୍ବିଧାନିକ ଦାୟିତ୍ବ ନ୍ୟସ୍ତ ରହିଛି । ଏହି ଦାୟିତ୍ବକୁ ବିଚାରପତିମାନେ ଶପଥ ନେବା ବେଳେ ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି ବୋଲି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନଭି ରମନ୍ନା କହିଛନ୍ତି।

ନ୍ୟାୟ ବିତରଣ କେବଳ ସାମ୍ବିଧାନିକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ। କୌଣସି  ସମାଜ ପାଇଁ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ। କିନ୍ତୁ ଗଠନମୂଳ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱର ସମାଧାନ ସାମାଜିକ ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଟେ। ବିଶେଷ କରି ଭାରତ ଭଳି ଦେଶରେ ବିଚାରପତିମାନେ ନିୟମ, ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ନିୟମକୁ ଅନ୍ଧ ଭାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଭାରତରେ ବିବାଦର ସମାଧାନ ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନ୍ୟାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ସେ  ବିଷୟରେ ଆମେ ସର୍ବଦା ସଚେତନ। କୌଣସି  ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଅନେକ ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ କାରଣକୁ ତର୍ଜମା କରିବାକୁ ବିଚାରପତିମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ସମାଜ ଉପରେ କି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ସେ ବିଷୟରେ ବିଚାରପତିମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସେ କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ମୁଁ ଦୃଢ ଭାବରେ ବିଶ୍ବାସ କରେ ଯେ ନ୍ୟାୟପାଳିକାକୁ ଆଇନର କେବଳ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀକାରୀ ଭାବରେ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହା ସାମାଜିକ ଏକୀକରଣର ଏକ ଇଞ୍ଜିନ୍ ଅଟେ। ସେ ମଧ୍ୟ କୋର୍ଟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷାର ପ୍ରୟୋଗ ସପକ୍ଷରେ ମତ ରଖିଛନ୍ତି । ଏହା ଦ୍ବାରା ବାଦୀ ପ୍ରତିବାଦୀମାନେ ମାମଲାର ଅଗ୍ରଗତି ସମ୍ପର୍କରେ ବୁଝିପାରିବେ ।

Leave a comment