୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୭୧,୮୪୩ ଟଙ୍କା ଖସିଲା ବିଟ୍‌ କଏନ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏକ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଘଟଣାକ୍ରମେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରମୁଖ କ୍ରିପ୍ଟୋ କରେନ୍ସି ବିଟ୍‌ କଏନ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ଏକ ବୃହତ୍‌ ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ସମୟରେ ବିଟ୍‌ କଏନ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ୭୧,୮୪୩ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ରବିବାର ଅପରାହ୍ନ ୩ଟାରେ ୧.୭୭ ପ୍ରତିଶତ (୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ) ୩୯.୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ କାରବାର ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୭୧,୮୪୩ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ସେହିଭଳି କ୍ରିପ୍ଟୋ କରେନ୍ସି ଏଥେରିୟମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବଡ଼ ଧରଣର ହ୍ରାସ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଇଥେରିୟମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ୦.୨୮ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହି କ୍ରିପ୍ଟୋ କରେନ୍ସି ମୂଲ୍ୟରେ ୮୯୯ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇ ୩.୨୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି।

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସିଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କଲେ, ଟେଥର୍ ଏବଂ କାର୍ଡାନୋ ମୁଦ୍ରା ଆଜି ଏକ ଅପ୍‌ ଟ୍ରେଣ୍ଡ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଟେଥର୍ ଆଜି ସାମାନ୍ୟ ୦.୧୬% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏହା ୦.୨୦ ରୁ ୭୯.୮୮ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଭାରତରେ କ୍ରିପ୍ଟୋକ୍ୟୁରେନ୍ସିଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷେଧ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବୋର୍ଡକୁ କହିଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଆରବିଆଇ ବୈଠକରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି। ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ, ଆରବିଆଇର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସଦସ୍ୟମାନେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କ୍ରିପ୍ଟୋକରେନ୍ସି ସପକ୍ଷରେ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ କଡାକଡି ଭାବେ ନିଷିଦ୍ଧ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି।

Leave a comment