ICMR ଏକ୍ସପର୍ଟ କମିଟିର ଦାବି : ଓମିକ୍ରନ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥାଏ, ତେଣୁ ଏହା ଘାତକ ନୁହେଁ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପୁଛି ଓମିକ୍ରନ୍ । ଏବେସୁଦ୍ଧା ୩୮ଟି ଦେଶରେ କରୋନାର ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଆମ ଦେଶ ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଓମିକ୍ରନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପରେ ଏବେ ଗୁଜୁରାଟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି କରୋନାର ଏହି ଘାତକ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ତୃତୀୟ ମାମଲା । ଗୁଜୁରାଟର ଜାମନଗରରେ ଜଣେ ୭୧ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଇଛି। ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଓମିକ୍ରନ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମ୍‌ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। କାରଣ କରୋନାର ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରୂପ କେବଳ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ବିସ୍ତାର କରେ। ଆଇସିଏମଆର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭୂତାଣୁର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରୂପ ଯେଉଁଭଳି କ୍ଷିପ୍ରବେଗରେ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଛି ତାହା ହେଉଛି ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦୁର୍ବଳତା।

ICMR Chief Epidemiologist Dr Samiran Panda

ଆଇସିଏମଆର ମୁଖ୍ୟ ଏପିଡେମୋଲୋଜିଷ୍ଟ  ଡାକ୍ତର ସମୀରନ୍ ପଣ୍ଡା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରୂପ ଯେଉଁଥିରେ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କମ୍‌ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ। ଏଥିପାଇଁ ଏହା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହେଁ। ସର୍ବାଧିକ ବିସ୍ତାର କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହାର କେବଳ ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ, ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଏହି କଥା କୁହାଯାଉଛି ।ର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଡେଲଟା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାରରେ ଅଧ୍ୟୟନ ସମୟରେ କେବଳ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁ ଭାରିଆଣ୍ଟର ଯେତେ ଜଲଦି ବ୍ୟାପିଥାଏ ବା ସଂକ୍ରମଣ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର କରେ ତାହା ସେତେ ଘାତକ ହୋଇନଥାଏ। ତେଣୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ଜୀବାଣୁର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ପ୍ରକୃତିକୁ ନେଇ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ଭୟଭୀତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ସାବଧାନ ରହିବା ସହ କରୋନା କଟକଣା ମାନିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ।

ଅଧିକ ଟୀକାକରଣ ଏବଂ କରୋନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ ଏକମାତ୍ର ସୁରକ୍ଷା

ଡାକ୍ତର ସମୀରନ୍ ପଣ୍ଡା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଆସୁଥିବା କୋଭିଡର ସମସ୍ତ ମାମଲାର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଟିକାକରଣ କରିବା ଏବଂ କୋଭିଡ ଗାଇଡଲାଇନ ପାଳନ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ।  ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭାରିଆଣ୍ଟ ସେପହିପରି ବିସ୍ତାର ହେବ ଯେପରି ପୁରୁଣା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିସ୍ତାର ହୋଇଥିଲା। ଏଣୁ ପୁରୁଣା ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ଏଡାିବା ପାଇଁ ଆମେ ଯେଉଁ ପ୍ରଣାଳୀ ଆପଣେଇ ଥିଲେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାହାକୁ ପୁଣିଥରେ ଅନୁସରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଏହି ମହାମାରୀକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ।

ଅନ୍ୟପଟେ ବିଶ୍ୱରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟକୁ ପ୍ରଥମେ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିବା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ମେଡିକାଲ୍ ଆସୋସିଏସନର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଡାକ୍ତର ଆଞ୍ଜେଲିକ୍ କୋଟଜି ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକାରର ବିସ୍ତାର ସମ୍ଭାବନା ପୁରାତନ ପ୍ରକାରଠାରୁ ବହୁତ ଅଧିକ, କିନ୍ତୁ ଡେଲଟା ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ନୁହେଁ। । ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣ ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ନାହିଁ ।

ସେହିପରି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ଯେ ଏବେସୁଦ୍ଧା ୩୮ଟି ଦେଶରେ କରୋନାର ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଓମିକ୍ରନ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି । ତେବେ ଏଥିରେ କେହି ପ୍ରାଣ ହରାଇନାହାନ୍ତି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଙ୍ଗଠନ ପକ୍ଷରୁ ଡାକ୍ତର ମାରିୟା ଭାନ୍ କେରକୋଭ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନାର ନୂଆ ରୂପ ୩୮ଟି ଦେଶରେ କାୟା ମେଲାଇଲାଣି । ନୂଆ ରୂପ ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଆଉ କିଛି ସପ୍ତାହ ଲାଗିବ କିନ୍ତୁ ନୂଆ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ ହେବାର ନଜିର ଆସିନାହିଁ । ଏହା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଜର ରଖାଯାଇଛି ।

Leave a comment