ଅପହଞ୍ଚ ଇଲାକାର ବନ୍ଧୁ ଗୀତାରାଣୀ

ବ୍ରହ୍ମପୁର/ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ : ଗାଁଠୁ ସହର ଚାରିଆଡ଼େ ଅଦୃଶ୍ୟ ଭୂତାଣୁର ଭୟ। ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା, କାଶକୁ ନେଇ ସମସ୍ତେ ଆତଙ୍କିତ ଓ ଶଙ୍କିତ। ହେଲେ ଏସବୁକୁ ପଛରେ ପକାଇ କରୋନା ଆସିବା ଦିନଠାରୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି ଦିଦିମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବାର ଭାର ମୁଣ୍ଡାଇଛନ୍ତି। ବିଶେଷକରି ଆଦିବାସୀ ଇଲାକାରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରାଇବାରେ ଏମାନଙ୍କ ଭୂମିକା ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ। ଅପହଞ୍ଚ ଇଲାକାର ଏପରି ଜଣେ କରୋନା ବନ୍ଧୁ ହେଉଛନ୍ତି ଜଗନ୍ନାଥପ୍ରସାଦ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନ୍ତର୍ଗତ ‘କ୍ରିୟାଧର’ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି କେନ୍ଦ୍ରର କର୍ମୀ ଗୀତାରାଣୀ ପାତ୍ର। ଗୀତାଙ୍କୁ ବୟସ ୪୭ ହେବ। ଆଜକୁ ୧୪ ବର୍ଷ ହେବ ସେ ଅଙ୍ଗନବାଡ଼ି ଦିଦି ଭାବେ କାମ କରିବା ସହ ଲୋକଙ୍କ ଭଲ ମନ୍ଦର ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଛନ୍ତି।

ତାଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ର ଅଧୀନରେ କଟକଟି, ପୁରୁଣାପାଣି, ଆଙ୍କୁଲ କୁମ୍ପା, ବରବରା ପ୍ରମୁଖ ଆଦିବାସୀ ଗ୍ରାମ ରହିଥିବା ବେଳେ ଗାଁର ପ୍ରତିଟି ଲୋକଙ୍କ ଭାର ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ। ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନତା ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ସହ ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖସୁଖ ବୁଝିବା ଗୀତା ଦିଦିଙ୍କ କାମ। ଗୀତାଙ୍କ ସ୍ନେହ ଡେରି ସ୍ଥାନୀୟ ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ଏମିତି ବାନ୍ଧିଛି ଯେ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି ଗୀତା ମା’। ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଦରର ଗୀତା ମା’ଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ହିଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଗାଁକୁ କରୋନା ପଶି ପାରିନି କି କେହିଁ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟହ ସକାଳୁ ସନ୍ଧ୍ୟା ଯାଏଁ କରୋନା କଥା କହି ତାଙ୍କର ଦିନ କଟେ। ଚଳିତ ବର୍ଷ ତାଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ର ଅଧୀନରେ ବହୁ ପ୍ରବାସୀ ଗାଁକୁ ଫେରିଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ନାମ ଓ ତଥ୍ୟ ରଖିବା ସହିତ ସଙ୍ଗରୋଧ ରହିବାକୁ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଗତବର୍ଷ କରୋନା ସମୟରୁ ହିଁ ତାଙ୍କର ଏହି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଆଗମନ ହେତୁ ପ୍ରତିଦିନ ସଙ୍ଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇ ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ସୁଖଦୁଃଖ ବୁଝୁଥିଲେ ଗୀତା ଦିଦି। ଯାହାକି ଏବେବି ପୂର୍ବଭଳି ଅବ୍ୟାହତ ରହିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ର ଅଧୀନରେ ୭୯ ଜଣ ଶିଶୁ ରହିଥିବା ବେଳେ ଗୀତା ଦିଦି ସେମାନଙ୍କୁ ଛତୁଆ, ଅଣ୍ଡା ବଣ୍ଟନ କରିଥା’ନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ଘରକୁ ଘର ବୁଲି କରୋନା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ସାଙ୍ଗକୁ ପିଲାଙ୍କୁ ଘରେ ରହି ଓ ପାଠ ପଢ଼ାଇବାକୁ ଅଭିଭାବକଙ୍କୁ ବୁଝାଉଛନ୍ତି। ସେହିପରି ତରଙ୍କ କେନ୍ଦ୍ର ଅଧୀନରେ ଥିବା ୭ଜଣ ଗର୍ଭବତୀ ଓ ପ୍ରସୂତିଙ୍କ ଯତ୍ନ ବି ନେଉଛନ୍ତି ଗୀତା। ଗାଁର ବୟସ୍କ ଓ ବୃଦ୍ଧା, ବୃଦ୍ଧା ମାନଙ୍କୁ ଘରେ ରହିବାକୁ ସଚେତନ କରୁଛନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକାକରଣକୁ ନେଇ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ରହିଥିବା ବେଳେ ସେ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇ ସୁଝାଇ ଟିକା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ଆଣୁଛନ୍ତି। ଆଦିବାସୀ ଇଲାକା ହୋଇଥିବାରୁ ଲୋକେ ବୁଝୁ ନ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ମୁଁ ଜାରି ରଖିଛି ବୋଲି ଗୀତା ଦିଦି କୁହନ୍ତି। ଜିଲ୍ଲାରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବଢ଼ିବା ସମୟରେ ଘରକୁ ଘର ବୁଲି ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ୍‍ ପରିମାଣ ଯାଞ୍ଚ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କକରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ତାଙ୍କୁ ଆଶା ଦିଦି ଓ ସହାୟିକା ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତି ସପ୍ତାହରେ ଆଦ୍ୱିକା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଜରିଆରେ କିଶୋରୀମାନଙ୍କୁ ସାମିଲ କରି ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ଉପରେ ସଚେତନ କରିଥା’ନ୍ତି। ଆଦିବାସୀ ଇଲାକାରେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ରୋକିବା ଉପରେ ସେ ସଦା ତତ୍ପରତା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଆଦିବାସୀଙ୍କୁ ନିଜ ସ୍ନେହରେ ବାନ୍ଧି ରଖିବା ସହ କରୋନା କାଳରେ ସଚେତନ କରି ସେ ଅତି ପରିଚିତ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି। କରୋନା ମହାମାରୀ କାଳରେ କେତେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରାଣ ଯାଉଥିବାବେଳେ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ନାହିଁ ନ ଥିବା ରୋଗରେ ପୀଡ଼ିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଏହି ରୋଗ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହି କିପରି ସୁସ୍ଥ ଜୀବନଯାପନ କରିବେ ସେ ନେଇ ସଦା ସଚେତନତା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଥିବା ଗୀତା ଦିଦି କହନ୍ତି, ଆଗରୁ ଏହି ଆଦିବାସୀ ଇଲାକାରେ ରହିଥିବା ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ଯୋଗୁଁ ଲୋକେ ରୋଗ ହେଲେ ଗୁଣିଆ ପାଖକୁ ଯାଉଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକେ ସଚେତନ ହେଲେଣି। ଡାକ୍ତର ପାଖକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ତେଣୁ ମେଲେରିଆର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ଆଉ ଏହି ଇଲାକାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁନି।

Leave a comment
The Sakala ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତର ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଆମକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ |
Dismiss
Allow Notifications