କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଲେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଗୁଲାମନବୀ ଆଜାଦ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କଂଗ୍ରେସ ଛାଡ଼ିଲେ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଗୁଲାମନବୀ ଆଜାଦ । ସେ ଆଜି ସମସ୍ତ ପଦପଦବୀ ଓ ପ୍ରାଥମିକ ସଦସ୍ୟ ପଦରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଛନ୍ତି।  ଆଜାଦ ତାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦଳର ଅଧ୍ଯକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ତାଙ୍କୁ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର କଂଗ୍ରେସ କମିଟିର ସଭାପତି କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଆଜାଦ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ ଏଥିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ।

୭୩ ବର୍ଷିୟ ଆଜାଦ ତାଙ୍କ ରାଜନୀତିର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପୁଣିଥରେ ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ଦାୟିତ୍ବ  ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନେତୃତ୍ୱ ଏହା ବଦଳରେ ୪୭ ବର୍ଷିୟ ବିକାଶ ରସୁଲ ୱାନୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। ୱାନି ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦର ଅତି ନିକଟତର। ସେ ବାନିହାଲରୁ ବିଧାୟକ ରହି ସାରିଛନ୍ତି। ଆଜାଦ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପସନ୍ଦ କରୁ ନ ଥିଲେ। କୁହାଯାଉଛି ଯେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱ ଆଜାଦଙ୍କ ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ନେତାମାନଙ୍କ ପକ୍ଷ ଛେଦନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା । ଏଥିରେ ଆଜାଦ ଅସନ୍ତୋଷ ରହିଥିଲେ।

ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦ ଜି -୨୩ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ
ଗୁଲାମ ନବୀ ମଧ୍ୟ ଆଜାଦ ପାର୍ଟି ବ୍ୟତୀତ ଜି -୨୩ ଗୋଷ୍ଠୀର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲେ। ଦଳରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଏହି ଜି -୨୩ ଗୋଷ୍ଠୀର ବିଶେଷ ଭୂମିକା ରହିଥାଏ। ଏହି ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଲାମନବୀ ଆଜାଦ ଓ କଂଗ୍ରେସ ସହ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ପଦ୍ମ ଭୂଷଣ ପୁରସ୍କାରରେ ଗୁଲାମ ନବୀ ଆଜାଦଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସମ୍ମାନିତ କରିଛି।

 

Leave a comment