ମଙ୍କିଗେଟ୍‌ ବିବାଦ ଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ସିଡନୀରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରତି ବାରମ୍ବାର କରାଯାଉଛି ଏପରି ଭେଦଭାବ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତୀୟ ଦଳ ଟି-୨୦ ବିଶ୍ୱକପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ସିଡନୀରେ ଅଛି। ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଚାଲିଥିବା ଟି-୨୦ ବିଶ୍ବକପରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପରିଚାଳନାଗତ ସମସ୍ୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । କେଉଁଠାରେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିମ୍ନମାନର ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉଥିବାବେଳେ ଆଉ କେଉଁଠି ହୋଟେଲଠାରୁ ଷ୍ଟାଡିୟମ ବହୁ ଦୂରରେ ରହିଲାଣି । ଏହାକୁ ନେଇ ଟିମ ଇଣ୍ଡିଆ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକଟ କରିଛି । ଭାରତୀୟ ଦଳ ରହୁଥିବା ହୋଟେଲଠାରୁ ସିଡନି ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ୪୨ କିଲୋମିଟର ଦୂର ହୋଇଥିବାରୁ ଭାରତୀୟ ଦଳ ବୁଧବାର ହେବାକୁ ଥିବା ଅଭ୍ୟାସ ବାତିଲ କରିଛି । ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ଏତେ ବାଟ ନ ଯିବାକୁ ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳିମାନେ ରାଜି ନ ହେବାରୁ ଅଭ୍ୟାସକୁ ବାତିଲ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ସିଡନୀରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ସହ କିଛି ଭୁଲ ଘଟିଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଦଳ ଅନେକ ଥର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ।

ମାଙ୍କଡ଼ ବିବାଦ 

୨୦୦୭-୦୮ ରେ, ଯେତେବେଳେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସିରିଜ୍‌ ଖେଳିବାକୁ ଯାଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ସିଡନୀରେ ଏକ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବା ପାଇଁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଏହି ବିବାଦ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଏହା ସିରିଜର ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଥିଲା, ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ମେଲବର୍ଣ୍ଣରେ ଖେଳାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଭାରତୀୟ ଦଳ ହାରିଥିଲା । ସଚିନ, ଦ୍ରାବିଡ, ଭିଭିଏସଙ୍କ ଭଳି ଖେଳାଳି ଥିବା ଭାରତୀୟ ଦଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ଟେଷ୍ଟରେ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲା। ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଦଳ ଟସ୍ ଜିତି ବ୍ୟାଟିଂ କରି ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ ୪୬୩ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲା। ଏହାର ଜବାବରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ପ୍ରଥମ ଇନିଂସରେ୫୩୨ ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲା। ଭିଭିଏସ୍ ଏବଂ ସଚିନ୍ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସଚିନ ଏବଂ ହରଭଜନ ଅଷ୍ଟମ ୱିକେଟ୍ ପାଇଁ ୧୨୯ ରନ୍ ଭାଗିଦାରୀ କରିଥିଲେ। ହରଭଜନ ଯେତେବେଳେ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତକ କରିସାରିଲେ ସେତେବେଳେ ମଙ୍କିଗେଟ୍‌ ବିବାଦ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର ତାଙ୍କ ଆତ୍ମଜୀବନୀ ପ୍ଲେଇଂ ଇଟ୍‌ ମାଇଁ ୱେ ରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଭଜି ୫୦ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ମାମଲା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ଭଜି ମୋତେ ଅନେକ ଥର କହିଥିଲେ ଯେ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ସିମଣ୍ଡସ୍ ତାଙ୍କୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କହିଲି ଏହି ଜିନିଷ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ନ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସଚିନଙ୍କ ମନାଇବା ପରେ ହରଭଜନ ପୁଣି ଥରେ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ହେଲେ। ଆଜ୍ଞା ହଁ, କ୍ରିକେଟ୍ ସହିତ ସ୍ଲେଜିଂରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟ ଖେଳାଳିମାନେ ପ୍ରଥମ ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଚାପରେ ସଂଯମତା ବଜାୟ ରଖିବା ସହଜ ନୁହେଁ, ତାହା ମଧ୍ୟ ହରଭଜନଙ୍କ ପରି ଜଣେ ଗରମ ରକ୍ତ ଖେଳାଳିଙ୍କଠାରୁ ।

ସଚିନ୍ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ରନ୍ ଶେଷ କରିବା ପରେ ଭଜି ବ୍ରେଟ୍ ଲିଙ୍କୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ପିଟିଥିଲେ। ଏହା ଦେଖି ସିମଣ୍ଡସ୍ କ୍ରୋଧିତ ହେଲେ । ସେ ବୋଧହୁଏ ବ୍ରେଟ୍‌ ଲିଙ୍କ ସହ ବିରୋଧୀ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଚରଣ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିଲେ। ଏହାପରେ ସିମଣ୍ଡସ୍ ଭଜିଙ୍କ ପ୍ରତି ଅଶ୍ଳୀଳତା ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଭଜି ମଧ୍ୟ ନିଜ ସଂଯମତା ହରାଇ କିଛି କହିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସିଡନୀ କ୍ରିକେଟ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ହରଭଜନ ସିଂ ଏବଂ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ସିମଣ୍ଡସ୍ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ଭାରତୀୟ ସ୍ପିନରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ଆସିଥିଲା ​​ଯେ ସେ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ ସିମଣ୍ଡସଙ୍କୁ ମାଙ୍କଡ଼ ବୋଲି କହିଥିଲେ।ତେବେ ହରଭଜନ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲେ। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ତାଙ୍କୁ ୩ଟି ମ୍ୟାଚ୍‌ ବାସନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ଅଧିନାୟକ ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ, ଭେଟେରାନ ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକରଙ୍କ ସମେତ ସମସ୍ତ ଖେଳାଳି ବିଦ୍ରୋହ କରିଥିଲେ। ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏହି ଯାତ୍ରା ଛାଡିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହାପରେ ଆଇସିସିକୁ ବିସିସିଆଇ ପାଖରେ ହାର୍‌ ମାନିବା ସହ ହରଭଜନ ଉପରେ ବାସନ୍ଦ ଆଦେଶ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିଥିଲା। ଯାହା କ୍ରିକେଟ ଇତିହାସରେ ଏକ ବିବାଦୀୟ କାହାଣୀ ଭାବେ ରହିଆସିଛି।

କୋହଲିଙ୍କ ପ୍ରତି ହୋଇଥିଲା ଖରାପ ବ୍ୟବହାର 

୨୦୧୨ ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ସିଡନୀ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ବିରୋଧୀ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରିବାରେ ଜଣାଶୁଣା । ମ୍ୟାଚ୍ ସମୟରେ ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅନ୍ୟ ଦଳର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଥଟ୍ଟା କରନ୍ତି । ୨୦୧୨ରେ କୋହଲିଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏପରି ହୋଇଥିଲା। ତା’ପରେ ବିରାଟ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର ଦେଲେ। ଅଶ୍ଳୀଳ ଇଙ୍ଗିତ କରିଥିବାରୁ କୋହଲିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏହି ଖବର ଚଳାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସିଡନୀ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି କହି ନଥିଲା।

ବୁମରା ଏବଂ ସିରାଜଙ୍କୁ ଦୁର୍ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା

ଭାରତର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ଜସପ୍ରୀତ ବୁମରା ଏବଂ ମହମ୍ମଦ ସିରାଜ ମଧ୍ୟ ସିଡନୀ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ଖରାପ ଆଚରଣର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। ୨୦୨୦-୨୧ ମସିହାରେ ସିଡନୀ କ୍ରିକେଟ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ବୁମରା ଏବଂ ସିରାଜଙ୍କ ବିରୋଧରେ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଜାତିଗତ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏହାକୁ ବିସିସିଆଇ ଦୃଢ ବିରୋଧ କରିଥିଲା। ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ପୁଲିସକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

Leave a comment