ଅଟଳ ପେନ୍‌ସନ୍‌ଠାରୁ କାର୍ଡ ପେମେଣ୍ଟ ଆଜିଠୁ ବଦଳିଲା ଏହି ସବୁ ନିୟମ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସ ପରି ଅକ୍ଟୋବର ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ଦେଶରେ ଅନେକ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ବେଶ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ। ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପକେଟ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ଭାର ବଢ଼ାଇପାରେ। ଅକ୍ଟୋବର ପହିଲାଠାରୁ ଅର୍ଥାତ ଆଜିଠୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥିବା ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରେଡିଟ୍-ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡରେ ପେମେଣ୍ଟ ପାଇଁ କାର୍ଡ ଟୋକନାଇଜେସନ, ଅଟଳ ପେନ୍‌ସନ୍ ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଦି ରହିଛି।

ପରିବର୍ତ୍ତିତ ନିୟମାନୁଯାୟୀ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଦ୍ବାରା ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତି ମୁତାବକ, ଅକ୍ଟୋବର ପହିଲାଠାରୁ ଅର୍ଥାତ ଆଜିଠୁ ଟିକସଦାତାମାନେ ଅଟଳ ପେନ୍‌ସନ୍ ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦାନ କରିପାରିବେନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଡାକଘରେ ଏକ ସଞ୍ଚୟ ଖାତା ରହିଛି, ତେବେ ଆପଣ ଅଟଳ ପେନ୍‌ସନ୍ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ସବସ୍କ୍ରାଇବ କରିସାରିଛନ୍ତି, ତେବେ ନୂତନ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବନାହିଁ।

ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆପଣ ଟିକସଦାତା ହେବା ସତ୍ତ୍ବେ ଏହି ସ୍କିମ୍‌କୁ ସବ୍‌ସ୍କ୍ରାଇବ କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ କରି ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରାଯିବ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପେନସ୍‌ନ୍ ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ଯଦି ଆପଣ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି, ତେବେ ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ନାମାଙ୍କନ ସୂଚନା ଦେବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ଯେଉଁମାନେ ନାମାଙ୍କନ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେ ଏକ ଘୋଷଣା ଦେବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସେମାନେ ନାମାଙ୍କନ ସୁବିଧା ଚାହୁଁ ନାହାଁନ୍ତି । ଏହି ନିୟମ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ରୁ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଅକ୍ଟୋବର ପହିଲାରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇଥିଲା।

ସେହିପରି ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର କିମ୍ବା ଜିଏସ୍‌ଟି  ଅଧୀନରେ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ଇ-ଇନଭଏସ୍ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ରାଜସ୍ୱ ନିଅଣ୍ଟକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ତଥା ବ୍ୟବସାୟ ଜଗତରୁ ଅଧିକ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଏହାର ସୀମାକୁ ୨୦ କୋଟିରୁ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର କିମ୍ବା ଜିଏସ୍‌ଟି ଅଧୀନରେ ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ଇ-ଇନ୍‌ଭଏସ୍ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ। ଏହାଛଡା ପହିଲାରୁ ଏଲପିଜି, ପିଏନଜି ଏବଂ ସିଏନଜି ଭଳି ଗ୍ୟାସ ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି।  ଶସ୍ତା ହୋଇଛି କମର୍ସିଆଲ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡରର ଦାମ୍‌। ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ଅଏଲ୍‌ କର୍ପୋରେସନ୍‌ ଅନୁଯାୟୀ ଆଜିଠାରୁ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ୨୫.୫୦ ଟଙ୍କା, କୋଲକାତାରେ ୩୬.୫୦ ଟଙ୍କା ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇରେ ୩୫.୫୦ ଟଙ୍କା ଶସ୍ତା ହୋଇଛି।

Leave a comment