ରିକ୍ସା ଚାଳକରୁ ଅପରାଧ ଜଗତର ବାଦଶାହା, ତିନି ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ସହ ମିଶି ବିଛାଇଥିଲା କ୍ରାଇମ୍ ନେଟୱର୍କ । ପୋଲିସ ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ଆଜି ହାଇଦର ଖତମ

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା: ଅପରାଧ ଜଗତର ବାଦଶାହା ବୋଲାଉଥିବା ସେଖ ହାଇଦର ଆଜି ବାଲେଶ୍ଵର ସ୍ଥିତ ସିମୁଳିଆଠାରେ ପରିସ୍ରା ନାଁରେ ପୋଲିସକୁ ଚକମା ଦେଇ ଖସି ଯିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରୁଥିବାବେଳେ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରାଯାଇ ପଣ୍ଡ କରାଯାଇଛି । ହାଇଦର ପେଟରେ ଗୁଳି ବାଜିବାରୁ ସେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛି । ତେବେ ଗତ ଏପ୍ରିଲ ମାସରେ କଟକ ବଡ଼ ମେଡିକାଲରୁ ଚମ୍ପଟ ମାରିଥିଲା । ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପୋଲିସ ସହ ଲୁଚକାଳି ଖେଳି ସେହି ମାସ ୧୫ ତାରିଖ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ତେଲେଙ୍ଗାନା ଅଞ୍ଚଳରୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଦିନ ଥିଲା ରିକ୍ସା ଚଳାଇ ହାଇଦର ନିଜ ପରିବାରର ପେଟ ପୋଷୁଥିଲା । ଗୋଟିଏ ଗ୍ୟାଙ୍ଗରେ ଟିଟୋ-ହାଇଦର- ସୋଲେମନ ତିନି ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ରହି ଜିଲ୍ଲାରୁ ଜିଲ୍ଲା ଅପରାଧର ନେଟୱର୍କ ବିଛାଇଥିଲେ ଲ ଏହାପରେ ରାଜ୍ୟ ତମାମ ସେମାନଙ୍କ ଦବଦବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୮୯ ମସିହାର କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ହାଇସ୍କୁଲ ପଡ଼ିଆରେ ଏକ ଫୁଟବଲ୍ ମ୍ୟାଚରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗରେ ଟିଟୋକୁ ପୋଲିସ ଗିରଫ କରିଥିଲା । ଜେଲ ଭିତରେ ଟିଟୋ ଅନେକ କ୍ରିମିନାଲଙ୍କ ସଂପର୍କରେ ଆସିଥିଲା । ଜେଲରୁ ମୁକୁଳିବା ପରେ ଟିଟୋ ଅପରାଧ ଜଗତରେ ପାଦ ଥାପିଥିଲା । ଏହାପରେ ଗରାପୁର ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତର ସୁଜାନଗର ଗାଁର ଅପରାଧି ରବିନ ବେହେରାଙ୍କ ସାମିଲ ହୋଇ ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରିଥିଲା । ସେତେବେଳେ ହାଇଦର ରିକ୍ସାରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡାରୁ କଟକ ଭଡା କରୁଥିଲେ । ଏହାର କିଛିଦିନ ପରେ ଟ୍ରେକର ଏବଂ ଟ୍ରକ ଚଳାଇ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଅର୍ଥ ରୋଜଗାର ଆରମ୍ଭ କଲା । ଏହି ସମୟରେ ଟିଟୋର ସହଯୋଗୀ ରବିନ ସହ ହାଇଦର ଦେଖା ସାକ୍ଷାତ ହୁଏ । ଟିଟୋ ରବିନ ଆଉ ହାଇଦର ମିଳିମିଶି ଅପରାଧ ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଏହାପରେ ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗରେ ସୋଲେମାନ ଯୋଗଦେଲା । ଫଳରେ ଏକ ବଡ଼ କ୍ରିମିନାଲ ସଂଘଟନ ଆରମ୍ଭ କଲେ ।

ଏହାପରେ ହାଇଦର ୧୯୮୦ ମସିହାରେ ବିଭିନ୍ନ ଅପରାଧ ଆରମ୍ଭ କରି ୧୯୯୧ ମସିହାରେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ପାଲଟିଗଲା । ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ହତ୍ୟା, ମରଣାନ୍ତକ ଆକ୍ରମଣ, ଟେଣ୍ଡର ଫିକ୍ସିଂ, ଲୁଟ ଭଳି ଘଟଣାରେ ସାମିଲ ହୋଇ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ପୋଲିସର ନିଦ ହଜାଇ ଦେଇଥିଲେ । ଅପରାଧରୁ ରୋଜଗାର ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ଭାଗ ବଣ୍ଟାକୁ ନେଇ ରବିନଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ରବିନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ହାଇଦର ଜିଲ୍ଲାର କ୍ରିମିନାଲ ମୁଖ୍ୟ ବନିଯାଇଥିଲା । ଏହାପରେ ୨୦୦୦ ମସିହାରୁ ୨୦୦୯ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଅପରାଧ ଘଟାଇ ଚାଲିଲେ । ଏହାପରେ ମୟୁରୀ ଲୁଗା ବ୍ୟବସାୟ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଦାଦାବଟି ମଗାଯାଇଥିଲା l ସେ ଦେବାକୁ ରାଜି ନହେବାରୁ ମାଲିକ ବୁଢା ମିଆଁକୁ ଗୁଳି ମାରିଥିଲେ । ଏହି ଘଟଣାରୁ ଟିଟୋ ଉତକ୍ଷିପ୍ତ ହୋଇ ହାଇଦର ହାତ ଛାଡିଥିଲା । ପରେ ଟିଟୋ ତାର ନିଜସ୍ୱ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଆରମ୍ଭ କଲା ।

ଗ୍ୟାଙ୍ଗରେ ସୋଲେମନ ଓ ହାଇଦର ମିଳିମିଶି ଅପରାଧ କରୁଥିଲେ । ଏହାପରେ ଦାଦାବଟି,ଟେଣ୍ଡର ଫିକ୍ସିଂକୁ ନେଇ ଟିଟୋ ଆଉ ହାଇଦର ମଧ୍ୟରେ ଲଢେ଼ଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ମଝିରେ ସୁଲେମାନ ଆଉ ହାଇଦର ମଧ୍ୟରେ ବୁଝାବଣା ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ କଥା କଟାକଟି ହୋଇ ଅଲଗା ହୋଇ ନିଜେ ଜଣେ ଜଣେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟାର ହୋଇଗଲେ । ଏହାପରେ ହାଇଦର ଆଉ ସୁଲେମାନ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତାକୁ ନେଇ ସୁଲେମାନ ଭାଇ ଚୁନାକୁ ହତ୍ୟା କରାଗଲା । ଏହାପରେ ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଟିଟୋ ସୁଲେମାନକୁ ହତ୍ୟା କଲା । ଏହାପରେ ଟିଟୋ ହାଇଦରକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରି ସୁଲେମାନ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ଗିରଫ କରାଇଥିଲା ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହୁଏ । ଏହି ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡରେ ହାଇଦରକୁ ୨୦୧୧ରେ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ମିଳିଥିଲା । ଏହାପରେ ଖଣିମାଲିକ ରଶ୍ମି ରଞ୍ଜନଙ୍କୁ ଅପହରଣ ଘଟଣାରେ ହାଇଦର ସମ୍ପୃକ୍ତି ନେଇ ପ୍ରମାଣ ମିଳିଥିଲା । ୨୦୧୫ରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ଅତିରିକ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ଜର୍ଜ କୋର୍ଟ- ୨ ମାମଲାରେ ହାଇଦରକୁ ଆଜୀବନ କାରାଦଣ୍ଡ ଦେଇଥିଲେ । ହାଇଦରକୁ ଝାରପଡା ଜେଲରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏଠାରେ ଧଳସାମନ୍ତ ସହ ହାଇଦର ର ହାତାପାହି ହୋଇଥିଲା । ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ହାଇଦରକୁ ୨୦୧୭ ମସିହା ମେ ୨ରେ ଝାରପଡାରୁ ସମ୍ବଲପୁର ଜେଲକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା ।

କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ୧୯୯୭ ମସିହାରେ ଡିଏସ୍ପି ଜୟଦୀପ ଷଢଙ୍ଗୀ କେନ୍ଦ୍ରପଡାରେ ହିଁ ହାଇଦରକୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିଥିଲେ । ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର‌୍‌ ହାଇଦର ବିରୋଧରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଟାଉନ ଥାନାରେ ସାତଟି ମାମଲା ରହିଛି । (ନମ୍ବର ୧୯୮/୯୧, ୨୬୩/୯୩, ୭୧/୯୬, ୨୨୪/୯୭, ୧୦୬/୯୭, ୬୩୬/୯୮, ୪୯/୯୯) ଥିବା ବେଳେ ପୁରୀ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ଥାନାରେ ୧୧୮/୯୪ରେ ଆଉ ଏକ ମାମଲା ରହିଛି। ହତ୍ୟା, ହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ, ଦାଦାବଟି, ଟେଣ୍ତର‌୍‌ ଫିକ୍ସି˚ ଭଳି ସ˚ଗିନ୍‌ ଦଫାରେ ହାଇଦର‌୍‌ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରହିଛି। କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଟାଉନ ଥାନାରେ ସାତ ସାତଟି ମାମଲା ଥିଲା ବେଳେ, ପୁରୀ ସମୁଦ୍ରକୂଳ ଥାନା, ଭୁବନେଶ୍ବର, ତଥା ରାଜ୍ୟର ଅନେକ କେତେକ ଥାନାରେ ବିଭିନ୍ନ ସଙ୍ଗୀନ ମାମଲା ରହିଛି ।

Leave a comment