ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି… ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ସଂଜୀବନୀ ଭଳି କାମ ଦେବ ପଣସ ମଞ୍ଜିରୁ ତିଆରି ଅଟା

ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ପାଚିଲା ପଣସ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ଲାଗେ । ପଣସରୁ ତିଆରି ହେଉଥିବା ଚିପ୍ସ ମଧ୍ୟ ଅନେକଙ୍କର ପସନ୍ଦ । ମାତ୍ର ପଣସ ମଞ୍ଜି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏତେ ଉପକାରୀ ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ । ପଣସ ମଞ୍ଜିରୁ ତିଆରି ହେଉଥିବା ଅଟା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ମହୋଷଧୀ ରୂପେ କାମ ଦେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ।

ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ, ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ପଣସ ମଞ୍ଜିରୁ ତିଆରି ଅଟା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଉପକାରୀ ।ଏକଥା ଆମେ କହୁନୁ, କେରଳର ଜଣେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ନିଜର ଭରଚୁଆଲ ମିଟିଙ୍ଗରେ ଏନେଇ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରି ଜଣାଇଛନ୍ତି । ଯଦି ଜଣେ ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ପଣସ ମଞ୍ଜିରୁ ତିଆରି ଅଟା ଏକ ଚାମଚ ଦିନକୁ ତିନି ଟାଇମ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତେବେ ତିନି ମାସ ଭିତରେ ତାଙ୍କର ରକ୍ତ ଶର୍କରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆସିଯିବ । ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଏହି ବାର୍ତ୍ତା ଶୁଣିବା ପରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ କେରଳ ଢ଼ାଞ୍ଚାରେ ଏବେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ବ କରିଛି ।

ରାଜ୍ୟର କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଳାରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ପଣସ ଆଦାୟ ହୋଇଥାଏ । ହେଲେ ପଣସ ମଞିର ବ୍ୟବହାର ଗାଁ ଗହଳିରେ ସାଧାରଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବେଶୀ ହୋଇ ନ ଥାଏ । ଏଠାକାର ପଣସକୁ ସସ୍ତାରେ ପଡ଼ୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ଆନ୍ଧ୍ର ଓ ଛତିଶଗଡ଼ ଟନ ଟନ୍ କିଣି ନେଉଥିଲେ । ଏବେ ଏହି ପଣସ ମଞିରୁ ବିଭିନ୍ନ ଦ୍ରବ୍ୟ ତିଆରି କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ କାମ ଆଗକୁ ବଢ଼ୁଛି ଆଉ ଏହା ଆଦିବାସୀ ଅଚଂଳବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ଜିବିକାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିପାରିବ ବୋଲି ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ଆଶା ରହିଛି ।

Leave a comment