ଅକ୍ଟୋବର- ୧ ରୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ୫ଟି ନିୟମ: ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବାଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ ଉପରେ ପଡିବ ପ୍ରଭାବ

ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ଅକ୍ଟୋବର ୧ ତାରିଖ ୨୦୨୧ରୁ ପାଞ୍ଚଟି ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ନୂତନ ନିୟମର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସହିତ, ଆର୍ଥିକ, ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଏବଂ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ ସହିତ ଜଡିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ମଧ୍ୟ ବଦଳିଯିବ। ପେନସନ୍ ଜାରି ରଖିବାକୁ  ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପେନସନଭୋଗୀମାନେ ଡିଜିଟାଲ ମାଧ୍ଯମରେ ବଞ୍ଚିଥିବାର ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦାଖଲ କରିପାରିବେ। ଏଥି ସହିତ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କଅନୁମୋଦନ ନେବାକୁ ପଡିବ ।

୧- ପେନସନ୍: ଦାଖଲ ହେବାକୁ ଥିବା ଜୀବନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର 

ଅକ୍ଟୋବର-୧ରୁ, ୮୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପେନସନଭୋଗୀମାନେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଜୀବନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦାଖଲ କରିବାର ସୁବିଧା ପାଇବେ । ଏଥିପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦେଶର ସମ୍ପୃକ୍ତ ଡାକଘରର ଜୀବନ୍ ପ୍ରମାଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଜୀବନ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ହେଉଛି ପେନସନଭୋଗୀ ଜୀବିତ ଥିବା ପ୍ରମାଣ । ପେନସନ୍ ଜାରି ରଖିବାକୁ ହେଲେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେଉଁଠାରୁ ପେନସନ୍ ଆସିଥାଏ।

୨- ଅଟୋ ଡେବିଟ୍: ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଆବଶ୍ୟକ 

ଡେବିଟ୍ / କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ପାଇଁ ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଆରବିଆଇ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୧- ୨୦୨୧ ରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ଡେବିଟ୍ / କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟରେ ୫୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ପାଇଁ ଗ୍ରାହକଙ୍କଠାରୁ ଅତିରିକ୍ତ ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍ ପ୍ରାମାଣିକରଣ ଦାବି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ। ଏହା ଅଧୀନରେ, ଗ୍ରାହକ ତାଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ନଦେଲେ ଡେବିଟ୍ / କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ୱାଲେଟରୁ ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ହେବ ନାହିଁ । ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ମେସେଜ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଅଟୋ ଡେବିଟ୍ ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ କରାଯାଇଥାଏ, ତେବେ ନୂତନ ନିୟମର କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ |

୩- ଚେକବୁକ୍ ବନ୍ଦ: ତିନୋଟି ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ

ଦୁଇ ଦିନ ପରେ, ତିନିଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଓରିଏଣ୍ଟାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କମର୍ସ, ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଆହ୍ଲାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କର ପୁରୁଣା ଚେକବୁକ୍, MICR (ମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ଇଙ୍କ ଅକ୍ଷର ଚିହ୍ନଟ) ଏବଂ IFS (ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଫାଇନାନ୍ସିଆଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍) କୋଡ୍ ଅବୈଧ ହେଇଯିବ। ଆହ୍ଲାବାଦ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଏପ୍ରିଲ-୧ ତାରିଖ ୨୦୨୦ମସିହା ଠାରୁ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇଛି। ଓରିଏଣ୍ଟାଲ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ କମର୍ସ ଏବଂ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ମିଶ୍ରିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଏହି ତିନୋଟି ବ୍ୟାଙ୍କର ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ସୁଦ୍ଧା ନୂଆ ଚେକ୍ ବୁକ୍ ନେବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

୪. ଦରମା ର 10% ବିନିଯୋଗ ଆବଶ୍ୟକ 
ସମ୍ପତ୍ତି ପରିଚାଳନା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜୁନିଅର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ମୋଟ ବେତନର ୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ ୟୁନିଟରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ଏବଂ ସିକ୍ୟୁରିଟି ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (SEBI)ର ଏହି ନୂତନ ନିୟମ କ୍ଟୋବର୧- ୨୦୨୧ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୩ରୁ ବିନିଯୋଗର ପରିମାଣ ୧୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ୨୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ।

ଏକ ଡିମାଟ୍ ଏବଂ ଟ୍ରେଡିଂ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଖୋଲିବାକୁ ହେଲେ ନିବେଶକଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅକ୍ଟୋବର ୧ରୁ ନୋମିନିଙ୍କ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି କେହି ଏହି ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଡିକ୍ଲାରେସନ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ବଜାର ନିୟନ୍ତ୍ରକ KYC ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ଡିମାଟ୍ ଏବଂ ଟ୍ରେଡିଂ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଧାରୀମାନଙ୍କୁ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧  ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଦି ଅପଡେଟ୍ ନ ହୁଏ, ତେବେ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ୧ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଅଚଳ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ନିବେଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

୫. ଦିଲ୍ଲୀ: ଘରୋଇ ଲିକୋର ଦୋକାନ ଖୋଲିବ ନାହିଁ 
ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରୁ ୧୬ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀରେ ଘରୋଇ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲିବ ନାହିଁ। ୟୁନିୟନ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ୍ସାଇଜ୍ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ନୂତନ ନିୟମ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ସରକାରୀ ମଦ ଦୋକାନ ଖୋଲା ରହିବ। ଘରୋଇ ମଦ ଦୋକାନଗୁଡିକ ନଭେମ୍ବର ୧୭ ତାରିଖ ପରେ ଖୋଲିବା ।

 

Leave a comment