ଏକଜିଟ ପୋଲ ରିପୋର୍ଟ : ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ବିଜେପି-କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟରେ ଟକ୍କର

ଡେରାଡୁନ: ସରିଛି ୫ ରାଜ୍ୟର ନିର୍ବାଚନ । ୧୦ ତାରିଖରେ ହେବ ଭୋଟ୍ ଗଣତି । ୧୦ ତାରିଖରେ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସହ ଗୋଆ, ପଞ୍ଜାବ, ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ଓ ମଣିପୁର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ତେବେ ଗଣତି ପୂର୍ବରୁ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଏକଜିଟ ପୋଲ (ବୁଥ ବାହୁଡ଼ା ମତାମତ) ରିପୋର୍ଟ । ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ବିଧାନସଭାରର ୭୦ ଟି ଆସନ ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଆଜି ଆସିଥିବା ଏକଜିଟ ପୋଲ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଏଥର ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବିଜେପି ମଧ୍ୟ କଡା ଟକ୍କର ରହିବ।

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ୭୦ ବିଧାନସଭା ଆସନ ପାଇଁ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନର ଆଜି ଏକଜିଟ ପୋଲ ରେଜଲ୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏଠାରେ ସରକାର ଗଠନ ପାଇଁ ମ୍ୟାଜିକ ନମ୍ବର ହେଉଛି ୩୬। ହେଲେ କ୍ଷମତାସୀନ ବିଜେପି ଏହି ସଂଖ୍ୟାରୁ ସାମାନ୍ୟ ପଛରେ ରହିବ ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ଏକଜିଟ ପୋଲରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି। ଶାସକ ଦଳକୁ ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ କଡ଼ା ଟକ୍କର ଦେବ। କଂଗ୍ରେସ ଖାତାକୁ ୩୨ଟି ଆସନ ଯାଇପାରେ।

ଏବିପି ସି-ଭୋଟର: ବିଜେପି କ୍ଷମତା ହରାଇବ, କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠନ କରିବ

ଏବିପି ସି-ଭୋଟର ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥର ବିଜେପି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ କ୍ଷମତା ହରାଇବ। କଂଗ୍ରେସ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ସହିତ ସରକାର ଗଠନ କରିବ। ଏକଜିଟ୍ ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ ଏଥର ବିଜେପି ୨୬ ରୁ ୩୨ ଟି ସିଟ୍ ପାଇପାରିବ। ଏଥି ସହିତ କଂଗ୍ରେସର ୩୨ ରୁ ୩୮ ଜଣ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜିତିପାରିବେ। ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ଶୂନରୁ ଦୁଇକୁ ଯାଇପାରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ତିନିରୁ ସାତୋଟି ଆସନରୁ ଜିତିପାରନ୍ତି।

ଜି ନ୍ୟୁଜ୍ : କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ଗଠନ କରିପାରେ

ଜି ନ୍ୟୁଜ୍ ଏକଜିଟ ପୋଲ୍ କଂଗ୍ରେସ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ହାସଲ କରିପାରିବ ଏବଂ ହରିଶ ରାୱତଙ୍କ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ। କହିବାକୁ ଗଲେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ବିଜେପି ସିଧାସଳଖ ହାରିଯାଉଛି ଏବଂ କଂଗ୍ରେସ ଉପକୃତ ହେଉଛି। ଏକଜିଟ୍ ପୋଲରେ ବିଜେପି ମାତ୍ର ୨୬ ରୁ ୩୦ ଟି ସିଟ୍ ପାଇପାରିବ। ଏଥି ସହିତ କଂଗ୍ରେସ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ସହ ସରକାର ଗଠନ କରିପାରିବ। କଂଗ୍ରେସ ଏଥର ୩୫ ରୁ ୪୦ ଟି ସିଟ୍ ପାଇପାରିବ।

ରିପବ୍ଲିକ୍ : କଂଗ୍ରେସ କ୍ଷମତା ପାଇପାରେ, ବିଜେପି ପଛରେ 

ରିପବ୍ଲିକ୍ ପି ମାର୍କର ଏକଜିଟ୍ ପୋଲରେ ବିଜେପିକୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଅସଫଳତା ମିଳିଛି। ସର୍ଭେ ଅନୁଯାୟୀ, ଏଥର ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ କଂଗ୍ରେସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ସରକାର ଗଠନ ହୋଇପାରିବ।  ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ବିଜେପି ପାଇଁ ୨୯ ରୁ ୩୪ ଟି ସିଟ୍, କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ୩୩ ରୁ ୩୮ଟି ମିଳିବ।

ଟାଇମ୍ସ ନାଓ: ବିଜେପି  ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠତା ପାଇବ

ଟାଇମ୍ସ ନାଓ ଭେଟୋ ସର୍ଭେ ଦାବି କରିଛି ଯେ ବିଜେପି ସରକାର ପୁଣିଥରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡରେ କ୍ଷମତା ହାସଲ କରିବେ। ସର୍ଭେରେ ବିଜେପି ସର୍ବାଧିକ ୩୭ ଟି ସିଟ୍ ପାଇବାକୁ ଦାବି କରିଛି। ଏଥିସହିତ କଂଗ୍ରେସକୁ ୩୧ ଟି ସିଟ୍, ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟିକୁ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ଯାଇପାରେ ।

Leave a comment