15th Aug sidebar
15th Aug sidebar

ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ମାତ୍ରାଧିକ ଭାବନା

ଅତ୍ୟଧିକ ଭାବିବା ଆମର ମାନସିକ ଓ ଭାବନାତ୍ମକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଶ୍‌ କ୍ଷତିକାରକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ତଥାପି ଆମେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରି ନଥାଉ। ଯେକୌଣସି କଥାକୁ ଅଧିକ ଭାବିବା ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ଅଭ୍ୟାସ। ଏହା ଅନେକ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ଜୀବନରେ କିଛି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ପାଇଁ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି। ଅନେକ ଏହାକୁ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଉ ନଥିବାବେଳେ ଆଉ କିଛି ଲୋକ ଏଥିରେ ବୁଡ଼ି ରୁହନ୍ତି। ଯେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କର ଅତ୍ୟଧିକ ଭାବିବା ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିଣତ ହୋଇଥାଏ, ସେମାନେ ସବୁ କଥାକୁ ନକାରାତ୍ମକ ଭାବେ ଦେଖନ୍ତି। ତେବେ ଏଥିରୁ କିପରି ନିବୃତ୍ତ ରହିହେବ ସେ ସଂପର୍କିତ କିଛି ଟିପ୍ସ …

ଏହା ରୋଗ ନୁହେଁ, ଏହା ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ଅଭ୍ୟାସ। ନିୟମିତ ଅତ୍ୟଧିକ ଭାବିବା ଦ୍ବାରା ଉନ୍ମାଦ, ଅନିଦ୍ରା, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ମାନସିକ ଚାପ ଆଦି ରୋଗକୁ ଡାକି ଆଣିଥାଏ। ଏହା ମେଦବୃଦ୍ଧିର ମଧ୍ୟ କାରଣ ହୋଇଥାଏ।

ଲକ୍ଷଣ

* ଅବସାଦ
* କଥାକଥାରେ ରାଗିଯିବା
* ଏକୁଟିଆ ଅନୁଭବ କରିବା
* ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହ କରିବା

କିପରି ରକ୍ଷା ପାଇବେ

ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି କଥାକୁ ନେଇ ଅଧିକ ଭାବୁଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଜକୁ ଭଲଲାଗୁଥିବା ଯେକୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ(ବହି ପଢିବା,ଗୀତ ଶୁଣିବା, ଚିତ୍ର ଆଙ୍କିବା)ରେ ମନୋନିବେଶ କରନ୍ତୁ। ଏପରି କରି ଏଥିରୁ ନିବୃତ୍ତ ରହିହେବ।
ଅତ୍ୟଧିକ ଭାବନା ଜଣକୁ ଶାରୀରିକ ଓ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ କରିପକାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଯେତେସମ୍ଭବ ଶାନ୍ତ ପରିବେଶରେ ବସି ଯୋଗ ପ୍ରାଣାୟାମ କରିପାରିବେ। ଏହା ମନରେ ସକାରାତ୍ମକ ବିଚାର ଆଣିଥାଏ।
ଅନେକଙ୍କର ସବୁ ଜିନିଷକୁ ଠିକ୍‌ ଭାବେ କରିବା ଅଭ୍ୟାସ ଥାଏ। କୌଣସି କାରଣରୁ ତାହା ହୋଇ ନ ପାରିଲେ ସେମାନେ ଏଥିପାଇଁ ନିଜକୁ ଦୋଷୀ ଭାବନ୍ତି। ଭାବନାରେ ବୁଡ଼ି ରୁହନ୍ତି। ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବୁ ଜିନିଷ ଠିକ୍‌ କରିବା ଭାବନା ଛାଡ଼ନ୍ତୁ। କାରଣ, କାମ କଲେ ଭୁଲ୍ ହେବ ଏବଂ ସେଥିରୁ ଶିଖି ପରବର୍ତ୍ତୀ ଅବସ୍ଥାରେ ତାହାକୁ ସୁଧାରିବା ଦରକାର।

Leave a comment