ଇପିଏଫ୍ଓ ୟୁଏଏନ୍-ଆଧାର ସଂଯୋଗ ସମୟସୀମା ବଢ଼ିଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କର୍ମଚାରୀ ଭବିଷ୍ୟନିଧି ପାଣ୍ଠି ସଂଗଠନ(ଇପିଏଫଓ) ୟୁଏଏନ୍ ନମ୍ବର ସହିତ ଆଧାର ସଂଯୋଗ କରିବାର ସମୟସୀମାକୁ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହାର ଶେଷ ତାରିଖ ୩୧ ଅଗଷ୍ଟ ରହିଥିଲା। ଯଦି ଆପଣ ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ସୁଦ୍ଧା ଇପିଏଫଓ ଏବଂ ଆଧାର ନମ୍ବରକୁ ସଂଯୋଗ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆକାଉଣ୍ଟରେ କମ୍ପାନୀରୁ ଅସୁଥିବା ଯୋଗଦାନ ଅର୍ଥ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଇପିଏଫ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାର ସମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଯଦି ଇପିଏଫ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇନାହିଁ, ତେବେ ସେମାନେ ଇପିଏଫଓ ସେବା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ନାହିଁ ।

ଖୋଲାଥିବା ପେଜରେ ଆପଣଙ୍କର ଇପିଏଫ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହେବାକୁ ଅନେକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦେଖି ପାରିବ ଆଧାର ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ନାମ ଟାଇପ୍ କରି ସେଭ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ଆପଣଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସୁରକ୍ଷିତ ହେବ, ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର ଆଇଡିଏଆଇର ତଥ୍ୟ ସହିତ ଯାଞ୍ଚ ହେବ। ଥରେ ତୁମର କେୱାଇସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ସଠିକ୍ ହୋଇଗଲେ, ତୁମର ଆଧାର ତୁମର ଇପିଏଫଓ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସହିତ ଲିଙ୍କ କରିବା ପାଇଁ କେତେକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ପାଇପାରିବେ। ଇପିଏଫଓ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୂଳ ବେତନ ଏବଂ ଡିଏର ୧୨% ଇପିଏଫ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଯାଏ |

ତେଣୁସେହି ସମୟରେ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ମଧ୍ୟ ମୂଳ ବେତନ ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡିଏର ୧୨% ଯୋଗଦାନ କରେ। କମ୍ପାନୀର ୧୨% ଅବଦାନ ମଧ୍ୟରୁ  ୩.୬୭% କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପିଏଫ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଏବଂ ଅବଶିଷ୍ଟ ୮.୩୩% କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପେନ୍‌ସନ୍ ସ୍କିମ୍‌କୁ ଯାଇଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଇପିଏଫ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ବାର୍ଷିକ ୫.୫୦% ସୁଧ ମିଳୁଛି ।

ୟୁଏଏନ୍ ନମ୍ବର କ’ଣ ?

ଇପିଏଫ୍ଓରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେବା ମାତ୍ରେ କର୍ମଚାରୀ ଏହି ସଂଗଠନର ସଦସ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କୁ ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ୟୁଏଏନ୍ ( ୟୁନିଭର୍ସାଲ୍‌ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର) ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ନମ୍ବରର ସାହାଯ୍ୟରେ ଇପିଏଫ ଓ ର ସୁବିଧା ଅନଲାଇନରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ୟୁଏଏନ୍ ନମ୍ବର ସାହାଯ୍ୟରେ ଜଣେ କର୍ମଚାରୀ କେବଳ ତାଙ୍କ ପିଏଫ ଆକାଉଣ୍ଟର ପାସବୁକ୍ ଅନଲାଇନରେ ଦେଖିପାରିବେ ନାହିଁ, ସେ ଅନଲାଇନରେ ତାଙ୍କର ପିଏଫଓ (ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଡ୍ ପାଣ୍ଠି) ବାଲାନ୍ସ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିପାରିବେ।

Leave a comment