ଶକ୍ତି ସଙ୍କଟ: ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପାଇଁ ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହେବ କୋଇଲା, ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଗଣିବାକୁ ହେବ ୟୁନିଟ୍‌ ପିଛା ଅଧିକ ବିଲ୍‌

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ମହଙ୍ଗା ବିଦ୍ୟୁତ୍‌ ବିଲ୍‌କୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଏଥିରୁ ନିସ୍ତାର ମିଳିବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍। କାରଣ ଆଗକୁ ବିଦ୍ୟୁତ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୟୁନିଟ୍‌ ପିଛା ଅଧିକ ବିଲ୍‌ ଗଣିବାକୁ ହେବ। ଆଗାମୀ ଦିନରେ, ଆପଣ ମହଙ୍ଗା ଦରରେ ବିଦ୍ୟୁତ ପାଇପାରନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶରେ ଶକ୍ତି ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ବିଦେଶରୁ ମହଙ୍ଗା କୋଇଲା ଆମଦାନୀ କରିବେ। ସରକାର ଚଳିତ ଆର୍ଥିକବର୍ଷରେ ପ୍ରାୟ ୭୬ ନିୟୁତ ଟନ୍ କୋଇଲା ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି କୋଇଲାକୁ ଦେଶରେ ଥିବା ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ଲାଣ୍ଟଗୁଡିକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମଦାନୀ କରାଯିବାକୁ ଥିବା କୋଇଲାର ମୂଲ୍ୟ ଅଧିକ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବରେ ଦେଶରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ର ୟୁନିଯ୍‌ ପିଛା ଟାରିଫ୍‌ ୫୦ରୁ ୮୦ ପଇସା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇପାରେ। ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସିଧାସଳଖ ଭାବେ ବିଦ୍ୟୁତ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବ।

ଚଳିତବର୍ଷ ଦେଶର ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ଲାଣ୍ଟଗୁଡିକରେ କୋଇଲା ଅଭାବ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଛି। ଏଥିଯୋଗୁ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଉତ୍ପାଦନ ଘୋର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ବିଦେଶରୁ ୭୬ ନିୟୁତ ଟନ୍ କୋଇଲା ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କୋଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ (ସିଆଇଏଲ୍‌) ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଷ୍ଟେସନ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ୧୫ ନିୟୁତ ଟନ୍ ଆମଦାନୀ କରିବ। ଏଥିସହିତ ବୃହତ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦକ ଏନ୍‌ଟିପିସି ଲିମିଟେଡ୍ ଏବଂ ଦାମୋଦର ଭ୍ୟାଲି କର୍ପୋରେସନ୍ (ଡିଭିସି) ୨୩ ନିୟୁତ ଟନ୍ କୋଇଲା ଆମଦାନୀ କରିବ। ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ (ଜେନକୋସ୍) ଏବଂ ସ୍ବାଧୀନ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦକ (ଆଇପିପି) ଚଳିତବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୩୮ ନିୟୁତ ଟନ୍ କୋଇଲା ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି।

ଦ୍ୱିତୀୟ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଲହର ସମୟରେ ଦେଶରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଜୁନ୍ ୯ରେ ଦେଶରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଚାହିଦା ରେକର୍ଡ ୨୧୧ ଗିଗାୱାଟ୍‌ ରହିଥିବାବେଳେ ମୌସୁମୀର ଅଗ୍ରଗତି ସହ ଚାହିଦା ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଇଛି। ତେବେ ଜୁଲାଇ ୨୦ରେ ସର୍ବାଧିକ ଶକ୍ତି ଚାହିଦା ୧୮୫.୬୫ ଗିଗାୱାଟ୍‌ ରହିଥିଲା। ତେବେ ଆଶ୍ବସ୍ତିକର କଥା ହେଉଛି କୋଲ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆରୁ କୋଇଲା ଜୁଲାଇ ଶେଷରୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ। ଏ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରକୃତ ସମସ୍ୟା ଅଗଷ୍ଟ-ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଦ୍ୟୁତ ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ କୋଇଲା ଯୋଗାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ। ବିଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥିବା କୋଇଲା ସାହାଯ୍ୟରେ ସରକାର ଏହି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଆଶା ରଖିଛନ୍ତି।

Leave a comment