bitcoin
Bitcoin (BTC) 2,246,618.64 1.03%
ethereum
Ethereum (ETH) 138,604.24 1.55%
tether
Tether (USDT) 77.63 0.31%
usd-coin
USD Coin (USDC) 77.79 0.15%
bnb
BNB (BNB) 23,554.60 1.68%
xrp
XRP (XRP) 29.93 2.93%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 77.87 0.23%
cardano
Cardano (ADA) 35.70 2.91%
solana
Solana (SOL) 3,251.27 1.95%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 6.35 3.49%

ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ; ଏସି, ଫ୍ରିଜ୍‌ ବିକ୍ରି ୫୦% ବଢ଼ୀଲା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଚମକ ଫେରିବାରେ ଲାଗିଛି। ମହାମାରୀରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଦୁଇ ବର୍ଷ ହେବ ମାନ୍ଦା ପଡିଥିବା ଦେଶର କୁଲିଂ ବା ଶୀତଳିକରଣ ବଜାରରେ ଏବେ ଉତ୍ସାହ ଭରି ହୋଇଯାଇଛି। ଅସମୟରେ ଆସିଥିବା ଖରାତାତି ଏହି ବଜାରର ବିକ୍ରିରେ ଚଳିତଥର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଭରିଦେଇଛି। ପ୍ରବଳ ଗରମ ହେତୁ ଏସି ଏବଂ ରେଫ୍ରିଜରେଟର ବିକ୍ରି ୫୦% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚଠାରୁ କୁଲିଂ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ବଜାରରେ ପ୍ରବଳ ଉତ୍ସାହ ଦେଖୀବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହାର ଫଳ ସ୍ବରୂପ ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ଏସି, କୁଲର୍ ଏବଂ ଫ୍ରିଜ୍ ପରି କୁଲିଂ ଉତ୍ପାଦର ବିକ୍ରି ବାର୍ଷିକ ୫୦% ହାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। ଚଳିତବର୍ଷର ଏପ୍ରିଲ ଏବଂ ମେ’ ମାସରେ ଦୃଢ଼ ବିକ୍ରୟ ସହିତ, କୁଲିଂ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରାକ୍‌-କୋଭିଡ୍‌ ସ୍ତରଠାରୁ ଭଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ଉତ୍ତାପ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ବଜାରରେ ଏସି, କୁଲର ଏବଂ ଫ୍ରିଜ୍‌ ବିକ୍ରି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଚଳିତବର୍ଷ ଏକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରା ତାତି ହେତୁ ଏହି ସବୁ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ବିକ୍ରିରେ ଆରମ୍ଭରୁ ବେଶ ଉତ୍ସାହ ଦେଖୀବାକୁ ମିଳିଲାଣି। ହ୍ବାଇଟ୍ ଗୁଡ୍ସ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବସାୟ ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁଯାୟୀ, ଚଳିତବର୍ଷ ଏସି, କୁଲର ଏବଂ ଫ୍ରିଜ୍ ଚାହିଦା ପ୍ରି-କୋଭିଡ୍ ସ୍ତରକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଗତ ମାସରେ କୁଲର୍ ଏବଂ ଏସି ବିକ୍ରି ୪୦-୫୦% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। କଞ୍ଚାମାଲର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ କୁଲିଂ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ଦର ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଅତ୍ୟଧିକ ଚାହିଦା ହେତୁ ବିକ୍ରିରେ କୌଣସି ହ୍ରାସ ହୋଇନାହିଁ। ବାସ୍ତବରେ, କୋଭିଡ୍ କାରଣରୁ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁର ଶେଷ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ କୁଲିଂ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ଚାହିଦା ବଜାରରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।

ଏସମ୍ପର୍କରେ ପାନାସୋନିକ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ବିଜନେସ୍ ହେଡ୍ ଗୌରବ ଶାହା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚାହିଦା ହେତୁ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଏୟାର କଣ୍ଡିସନ(ଏସି)ର ବିକ୍ରିରେ ରେକର୍ଡ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ୨୦୨୧ ତୁଳନାରେ ମୂଲ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ବିକ୍ରି ପ୍ରାୟ ୨୫% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଆମେ ଚଳିତ ବର୍ଷ କୁଲିଂ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକରେ ଦୃଢ଼ ବିକ୍ରି ଆଶା କରୁଛୁ। ଚଳିତଥର ଏସି ବିକ୍ରି ୩୦% ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି। ଚଳିତଥର ଇସ୍ପାତ ଏବଂ ତମ୍ବା ପରି ଧାତୁର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ହାୟର ଆପ୍ଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆର ସଭାପତି ସତୀଶ ଏନ୍‌.ଏସ୍‌. କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ରେଫ୍ରିଜରେଟର, ୱାଶିଂମେସିନ ଏବଂ ଏସିର ମୂଲ୍ୟ ୫ରୁ ୬% ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଚଳିତବର୍ଷ ବିକ୍ରିରେ ଭଲ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଚଳିତବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ଦେଖିଲେ ଜଣାଯାଉଛି ଯେ, ଲୋକମାନେ କୁଲିଂ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକରେ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର ବିକ୍ରିରେ ଆମେ ୪୦-୫୦% ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଆଶା କରୁଛୁ। କୁଲିଂ ଉତ୍ପାଦଗୁଡିକର ଚାହିଦାରେ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ, ସେଗୁଡିକର ଉତ୍ପାଦନ ସହିତ ଜଡିତ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ସେୟାର ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଗତ ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭୋଲଟାସ୍, ବ୍ଲୁ ଷ୍ଟାର୍ ସିମ୍ଫୋନୀ, ଜନସନ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ସ, ଶାର୍ପ ଇଣ୍ଡିଆ ଭଳି କମ୍ପାନୀର ସେୟାର ମୂଲ୍ୟରେ ୫ ରୁ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି।

Leave a comment