ଆପଣଙ୍କ ଆଇଡିରେ ରହିଛି କେତୋଟି ସିମ୍‌, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଜାଣିବେ …..

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶରେ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସମାନ ID ରେ ଏକାଧିକ ସିମ୍ କାର୍ଡ ନିଅନ୍ତି (ଆଧାର କାର୍ଡ ହେଉ କିମ୍ବା ଭୋଟର ID ହେଉ)। ସିମ୍‌ ନେଇ ଏହାକୁ ସହଜରେ ବ୍ୟବହାର କରି ଚାଲିଥା’ନ୍ତି । ଅନେକ ଥର ଏହା ମଧ୍ୟ ଘଟେ ଯେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ନିଜର IDରେ ନୂଆ  ସିମ୍ କାର୍ଡ ଦିଅନ୍ତି କିମ୍ବା ରିଚାର୍ଜ ଅଫର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରଲୋଭନ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ନୂତନ ସିମ୍ କାର୍ଡ ନେଇଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ତାହା କରନ୍ତି, ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ, କାରଣ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ID କେବଳ ସର୍ବାଧିକ ନଅଟି ସିମ୍ କାର୍ଡ କିମ୍ବା ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ନିଆଯାଇ ପାରିବ  | ଯଦି ୯ ଟିରୁ ଅଧିକ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଆପଣଙ୍କ ID ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଆଇଡିରେ କେତେ ସିମ୍ କାର୍ଡ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସେଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି କି ନାହିଁ ତାହା ଆପଣ କିପରି ଜାଣିବେ ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ …

ବାସ୍ତବରେ ଭାରତୀୟ ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗର tafcop.dgtelecom.gov.in ଡୋମେନ୍ ରୁ ଏକ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଅଛି। ଯେଉଁଥିରେ ସାରା ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରର ଡାଟାବେସ୍ ଅଛି । ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ଅନ୍ୟ କେହି ଆପଣଙ୍କର ସିମ୍ କାର୍ଡ ଅର୍ଥାତ୍ ଆପଣଙ୍କ ID ରୁ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଜାଣି ପାରିବେ ଏବଂ ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

ସ୍ପାମ୍ ଏବଂ ଠକେଇକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ପୋର୍ଟାଲ୍ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି। ଯଦିଓ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସୁବିଧା କେବଳ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସର୍କଲ ପାଇଁ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ସମସ୍ତ ସର୍କଲରେ ଏହି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଲୋକମାନେ ଏହାର ଫାଇଦା ଉଠାଇ ପାରିବେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ତେଲେଙ୍ଗାନା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ସର୍କଲ ବାଦ୍‌ ଅନ୍ୟ ସର୍କଲର ଟେଲିଫୋନ୍‌ ଉପଭୋକ୍ତା ମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଆଇଡିରେ କେତେଟି ସିମ୍‌ କାର୍ଡ ଅଛି ତାହା ଜାଣି ପାରିବେ ।

ତେବେ ଆପଣ କିପରି ଜାଣିବେ ଆପଣଙ୍କ ID ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ କେତେଟି ନମ୍ବର ନିଆଯାଇଛି ?

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ବ୍ରାଉଜର୍, ଲାପଟପ୍ କିମ୍ବା ଯେ କୌଣସି କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ tafcop.dgtelecom.gov.in ଖୋଲନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେଠାରେ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଦିଅନ୍ତୁ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ OTP ଆପଣଙ୍କ ନମ୍ବରକୁ ଆସିବ। ଏହି ଓଟିପିଙ୍କୁ ସେଠାରେ ଦେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ID ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ କେତେଟି ନମ୍ବର ନିଆଯାଇଛି ତାହାର ଏକ ତାଲିକା ଆସିବ।

ଏବେ ଆପଣ କେଉଁ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା କେଉଁ ନମ୍ବରଟି ଆପଣଙ୍କର ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ଆଇଡି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ସିମ୍‌ କାର୍ଡ ନିଆଯାଇଛି ତାହା ଜାଣିପାରିବେ ।

 

ଏଥି ସହିତ ସେହି ପୋର୍ଟାଲରେ ମଧ୍ୟ ସେହି ନମ୍ବରଟିକୂ ବ୍ଲକ କରିବା ପାଇଁ ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଏହା ପରେ ସରକାର ସେହି ନମ୍ବର ଯାଞ୍ଚ କରିବେ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହାକୁ ବ୍ଲକ କରାଯିବ।

Leave a comment