କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ଆନ୍ନା ହଜାରେ: ମଦ ନୀତିକୁ ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ଆନ୍ନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କ ନୂଆ ମଦ ନୀତି ଉପରେ ଆନ୍ନା ହଜାରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। କେଜ୍ରିୱାଲଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ – ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ମଦ ନୀତି ବିଷୟରେ ଅନେକ ଦିନ ଧରି ଆସୁଥିବା ଖବର ମୋତେ ଦୁଃଖିତ କରିଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଭଳି ମଦ ନୀତି ଆଶା କରିଥିଲୁ, କିନ୍ତୁ ତୁମେ ତାହା କରିନାହଁ।

ଆନ୍ନା ଆହୁରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ,  କ୍ଷମତା ପାଇଁ  ଟଙ୍କା ଓ ଟଙ୍କା ପାଇଁ  କ୍ଷମତାର ନିଶାରେ ଫସି ରହିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ନୀତିକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ଓ ଏହା ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ ନୁହେଁ ।   ଥିରୁ ଏହା ଜଣାପଡେ ଯେ ଯେପରି ମଦର ନିଶା ହୋଇଥାଏ, ସେହିପରି କ୍ଷମତାର ମଧ୍ୟ ନିଶା ଅଛି । ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି କ୍ଷମତା ନିଶାରେ ବୁଡ଼ିଯାଇଛ ଲାଗୁଛି ।’ ଆନ୍ନା ହାଜାରେ ନିଜ ଚିଠିରେ ତାଙ୍କ ଆନ୍‌ଦୋଳନ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ରାସ୍ତା ଭୁଲିଯାଇଛ ।”

ଏହା ଏକ ବୃହତ ଆନ୍ଦୋଳନରୁ ବାହାରିଥିବା ଦଳ ସହିତ ମେଳ ଖାଉ ନାହିଁ। ତୁମେ ତୁମର ପୁସ୍ତକ ସ୍ୱରାଜରେ ବଡ଼ ଜିନିଷ ଲେଖିଥିଲ। ଏହି ପୁସ୍ତକରେ, ଆପଣ ଗ୍ରାମ ସଭା, ମଦ ପଲିସି ବିଷୟରେ ବଡ଼ ବଡ଼ କଥା ଲେଖିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ଆଶା ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ରାଜନୀତିରେ ଯାଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ଆପଣ ଆଦର୍ଶ ବିଚାରଧାରାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଛ । ତୁମର ଲେଖା  ତୁମର ଆଚରଣ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଉ ନାହିଁ। ତୁମେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ମୁଁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖୁଛି।

ଆନ୍ନା ହଜାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆପଣଙ୍କ ସରକାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି। ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରୁଥିବା ମଦ ନୀତି କରିଛ। ତୁମର ଶବ୍ଦ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି। ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କୁ ବାଧ୍ୟ କରିବାକୁ ସମାନ ଚିନ୍ତାଧାରା ବିଶିଷ୍ଟ ଲୋକଙ୍କ ଚାପ ଗୋଷ୍ଠୀ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା। ଯଦି ଏହା ହୋଇଥାନ୍ତା ତେବେ ଦେଶର ଅବସ୍ଥା ଅଲଗା ହୋଇଥାନ୍ତା । ଗରିବ ଲୋକ ଉପକୃତ ହୋଇଥାନ୍ତେ। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଏହା ଘଟିଲା ନାହିଁ ।

 

 

 

Leave a comment