ସୁଧୁରୁଛି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି: ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ହଟିଲା ଏମରଜେନ୍ସି

କଲୋମ୍ୱୋ: ସୁଧୁରୁଛି ଶ୍ରୀଲଙ୍କାର ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି। ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଗତିକରୁଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରୁ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପରେ ହଟିଛି ଜରୁରୀକାଳୀନ (ଏମରଜେନ୍ସି) ପରିସ୍ଥିତି। ଦେଶରେ ଆଇନ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଆସିବା ପରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ସଂକଟକୁ ନେଇ ହିଂସା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଗତ ୬ ତାରିଖ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିଠାରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୋଟାବାୟା ରାଜପକ୍ଷେ ଜରୁରୀ ପରିସ୍ଥିତି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ତେବେ ହିରୁ ନ୍ୟୁଜ ଅନୁସାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସଚିବାଳୟ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରୁ ଦେଶରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଫେରାଇ ନିଆଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଦେଶରେ ଆଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସ୍ଥିତି ସୁଧାରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି। ଜରୁରୀକାଳୀନ ସମୟରେ ପୁଲିସ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ ନିକଟରେ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ହେପାଜତକୁ ନେବାର ଅଧିକାର ରହିଥାଏ ।

ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ (ଏମରଜେନ୍ସି) ପରିସ୍ଥିତି ହଟାଇଦେଇଥିତଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଲୋକ ସରକାର ବିରୁଦ୍ଧରେ ରାସ୍ତାରକୁ ଓହ୍ଲାଉଛନ୍ତି। ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଏବେ ମୁଦ୍ରାସ୍ପୀତି ହାର ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରିଥିବାବେଳେ ଖାଦ୍ୟସାମଗ୍ରୀ, ଇନ୍ଧନ ଓ ଔଷଧର ଗୁରୁତର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଛି । ପୁଣି ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପାଖରେ ଯଥେଷ୍ଟ ପରିମାଣରେ ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ନାହିଁ ।୧୯୪୮ ମସିହାରେ ଇଂରେଜଙ୍କ କବଳରୁ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାକୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ମିଳିଥିଲା। ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନ ହେବା ପରେ ଏହା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ। ଦେଶରେ ମହଙ୍ଗାସ୍ଥିତି ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏହିଭଳି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି ଯେ ଦେଶର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫିତି ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଦର ଆଡକୁ ବଢିଛି। ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କ ଦୈନିକ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ ହୋଇନପାରିବା ଯୋଗୁ ଲୋକେ ଚିନ୍ତାରେ ରହିଛନ୍ତି । ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଔଷଧ, ତେଳ ଭଳି ଜରୁରୀ ଜିନିଷ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ନାହିଁ ନଥିବା ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଛନ୍ତି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଶ୍ରୀଲଙ୍କାରେ ଦେଖା ଦେଇଥିବା ଆର୍ଥିକ ସଂକଟ ପାଇଁ ରାଜପକ୍ଷେ ପରିବାର ଦୋଷୀ ଥିବା ଏଠାକାର ଲୋକେ ଭାବୁଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ଦାବି କରି ଦେଶର ଜନାତା ରାସ୍ତାକୁ ଓହ୍ଲାଇବା ସହ ହିଂସା ଘଟାଇଥିଲେ। ସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣକୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ଗୋଟବାୟା ରାଜପକ୍ଷେ ଦେଶରେ ଏମରଜେନ୍ସି ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମହିନ୍ଦା ରାଜପକ୍ଷେଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ଦଶରେ ସରକାର ସମର୍ଥକ ଏବଂ ସରକାର ବିରୋଧୀ ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଘର୍ଷରେ ୯ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଇଥିଲା। ଏଥିରେ ୨୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ଆହାତ ହୋଇଥିଲେ।

Leave a comment