ଟିକା ପାଇଁ କିପରି କରିବେ ପଞ୍ଜିକରଣ ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର…

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସରକାର ବର୍ତ୍ତମାନ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଡୋଜ ପିଛା ୨୫୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ କରୋନା ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ନିଜେ କରୋନା ଟିକା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। କୋରୋନା ଟିକା ପାଇଁ କୋ-ୱାଇନ (CoWIN ) ୱେବସାଇଟକୁ ଯାଇ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରାଇବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହି ପଞ୍ଜିକରଣ ଆପଣ କିପରି କରିବେ ସେ ବିଷୟରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ। ଆସନ୍ତୁ ପଞ୍ଜିକରଣର ପଦ୍ଧତି ଜାଣିବା…

ପ୍ରଥମ ଆପଣ ନିଜ ଫୋନର ବ୍ରାଉଜରରେ https://selfregistration.cowin.gov.in/ ଟାଇପ୍ କରିବେ । ଏହା ପରେ ଆପଣ ଏହି ଲିଙ୍କ୍ ଉପରେ ମଧ୍ୟ କ୍ଲିକ୍ କରିବେ। ଏହା ପରେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ସହିତ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆମକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ କୋ-ୱାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ କରୋନା ଟିକା ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଟିକା ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ୱେବସାଇଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଉଛି।

https://selfregistration.cowin.gov.in/କୁ ଯିବା ପରେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଦେବେ। ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ନମ୍ବରରେ ଏକ ଓଟିପି ଆସିବ। ଓଟିପି ଦେବା ପରେ ପରିଚୟ କାର୍ଡ ଅପଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଆପଣ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଭାବରେ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ, ଆଧାର କାର୍ଡ, ପାନ୍ କାର୍ଡ, ବ୍ୟାଙ୍କ ପାସବୁକ୍, ଭୋଟର ଆଇଡି କାର୍ଡ ଇତ୍ୟାଦି ଦେଇପାରିବ। ଏହା ପରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆଇଡି ନମ୍ବର ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ନାମ, ଲିଙ୍ଗ ଏବଂ ଜନ୍ମ ତାରିଖ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ରେଜିଷ୍ଟର ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଏକ ତାରିଖ ବୁକିଂ ପାଇଁ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ସେଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ, ଜିଲ୍ଲା, ବ୍ଲକ ଏବଂ ପିନ୍ କୋଡ୍ ଭଳି ସୂଚନା ପାଇଁ ପଚରାଯିବ। ଏହା ପରେ, ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରର ନାମ, ଟୀକାକରଣର ତାରିଖ ଏବଂ ସମୟ ପୂରଣ କରିବା ପରେ, ବୁକ୍ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରକୁ ଏକ ମେସେଜ ଆସିବ ବ ଯେଉଁଥିରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ରହିବ।

କୋ-ୱାଇନ ପୋର୍ଟାଲ ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପରୁ ଟିକା କିରଣ ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ। ପ୍ରଥମେ ଆପ୍ ଖୋଲନ୍ତୁ ଏବଂ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା କୋ-ୱାଇନ୍  ଏହାକୁ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍, ଆଇଓଏସ୍ ଏବଂ କାୟୋସ୍ ପାଇଁ କୋ-ୱାଇନ୍ (CoWIN)  ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ ହେବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନୋକିଆର ୪ଜି ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଏବଂ ଜିଓ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜ ଫୋନରେ କୋ-ୱାଇନ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପଞ୍ଜିକରଣ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ।

Leave a comment