Latest Odisha News, Breaking News Today | Top Updates on Corona

କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଭାରତ ପାଇଁ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ : ଏମ୍ସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଭାରତରେ କରୋନାର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍‌ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ । ନୂତନ ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥିବା ବେଳେ  ଦିଲ୍ଲୀର ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (ଏମ୍ସ) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ  ଏହି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଭାରତ ପାଇଁ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ସଂକ୍ରମଣରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥିବା ଏବଂ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ବିକଶିତ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ। ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି। ଏଥି ସହିତ, ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଅବସ୍ଥିତ CSIR- ସେଣ୍ଟର ଫର ସେଲୁଲାର୍ ଏବଂ ମଲିକୁଲାର ବାୟୋଲୋଜି (ସିସିଏମବି) ର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶର କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନାର ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଅଧିକ ବ୍ୟାପିଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ କଡା ନଜର ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଦେଖନ୍ତୁ ନଟିଆ କମେଡି

ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଦେଶରେ କୋଭିଡ -୧୯ ର ପାଞ୍ଚ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଅଧିକାଂଶ ମାମଲା ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତ ରାଜ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ, ଭାରତରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ବିଶ୍ୱରେ ମିଳୁଥିବା ନୂତନ କରୋନା ଷ୍ଟ୍ରେନର ଉପସ୍ଥିତି ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ।

ଡକ୍ଟର ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପୁଣି ଥରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ବଢ଼ିବା ପରେ ଆମେ କହିପାରିବା ଯେ, ଏହା ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଭୂତାଣୁ। ରାଜ୍ୟରେ ୨୪୦ ଟି ନୂଆ କରୋନା ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଟୀକାକରଣ ବିଷୟରେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (ଏମ୍ସ) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଟୀକାକରଣ ବିଷୟରେ ଆହୁରି ଅନେକ କିଛି କରିବାକୁ ବାକି ଅଛି ଏବଂ ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଅଧିକ ବେସରକାରୀ-ସାର୍ବଜନୀନ ସହଭାଗୀତା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଖୋଲିବା ଆବଶ୍ୟକ ତେଣୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇପାରିବ।

ଦିଲ୍ଲୀ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସ (ଏମ୍ସ) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟ ଲାଇନ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଟୀକାକରଣ ବୋଧହୁଏ ସହଜ ଅଂଶ ଅଟେ, କାରଣ ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ କାହାକୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ, ସେମାନଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ବଡ ନୁହେଁ। ଥରେ ଆପଣ ୨୭ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଟିକାକରଣ ଆରମ୍ଭ କଲେ, ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମର ଏକ ଦୃଢ଼ ଯୋଜନା ରହିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଥିରେ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ତାଲିକା ଅଛି। ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆମକୁ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ବିକାଶ କରିବାକୁ ହେବ ଯେଉଁଠାରେ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ଏକ ବୃହତ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ।

 

0Shares
0