୭୦ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ସେବାରେ ୪ ବନ୍ଧୁ

ଭଦ୍ରକ: ଏମାନଙ୍କ ହାତର ସ୍ପର୍ଶରେ ହିଁ ନୂଆ ଜୀବନ ପାଆନ୍ତି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ। ଠିକଣା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ବାବ୍ ପରୀକ୍ଷା କରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବାକୁ ଏମାନେ ହିଁ ଦେଖାଇଥା’ନ୍ତି ରାସ୍ତା | ଔଷଧ ସେବନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କିପରି କରୋନା ସମୟରେ ମାନସିକ ଭାବେ ସୁସ୍ଥ ରହିବେ ସେଥ୍‌ପାଇଁ ଏମାନେ ହିଁ ଆଶା ଭରସା। ବୟସ ବେଶୀ ନୁହେଁ; କାହାର ୨୫, ତ କାହାର ୩୦ବର୍ଷ ହେଲେ କରୋନା ସହ ଲଢ଼େଇ ଭଳି ଗୁରୁ ଦାୟିତ୍ବର ଭାର ଏମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ।

ଗତ ୩ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ; ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲାରେ ସର୍ବମୋଟ ୪ଲକ୍ଷ ୮୧ହଜାର ୯୨୧ ଜଣଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ (ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ଓ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର) ସରିଛି। ଏଥୁରୁ ୨୩ ହଜାର ୮ଜଣଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କରିଥିବାବେଳେ ଜିଲ୍ଲାରେ ୫୦ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଇଛି ମହାମାରୀ। ଗତ ଏପ୍ରିଲ୍ ମାସରୁ ଅଦ୍ୟାବଧୂ ଜିଲ୍ଲା ହସ୍ପିଟାଲରେ ଓ ଜିଲ୍ଲା ସଦର ମହକୁମାର ଏକମାତ୍ର କୋଭିଡ୍ ଟେନିଂ ସେଣ୍ଟର ବସ୍‌ଷ୍ଟାଣ୍ଡ ନିକଟ ବିଜୁ କଲ୍ୟାଣ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଚାଲିଛି। ଏଠାରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ୪ ଯୁବ କୋଭିଡ୍ ଏଲ୍‌ (ଲାବୋରେଟୋରୀ ଟେକ୍ନିସିଆନ) ଙ୍କ ସେବା ମନୋଭାବକୁ ନେଇ ଏବେ ଅଞ୍ଚଳରେ ବେଶ୍ ଚର୍ଚ୍ଚା | ଏହି ୪ ଯୁବ ଯୋଦ୍ଧା ୭୦ ହଜାର କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି। ଲ୍ୟାବ୍ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଏଲ୍‌ ଚନ୍ଦ୍ରକାନ୍ତ ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଏହି ଟିମ୍‌ରେ ଅଛନ୍ତି ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଦାସ, ବିଜନଜ୍ୟୋତି ପାଢ଼ୀ ଓ ଶୁଭେନ୍ଦୁ ସ୍ବାଇଁ।

୨୦୨୦ କରୋନା ସମୟରୁ ଏମାନେ ଲୋକଙ୍କ ସାଥୀରେ । ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବର୍ କ୍ଲିନିକ୍‌ରେ ବିତୁଛି। ଲୋକଙ୍କ ଜ୍ୱର ଓ କାଶର ପରୀକ୍ଷା କରିବା ହେଉ କି କରୋନା ବାବଦରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସଚେତନ କରିବା କଥା ହେଉ ସବୁଥ୍‌ରେ ଏମାନେ ଆଗୁଆ । ସ୍ୱାବ୍ ପରୀକ୍ଷା କରି ଲୋକଙ୍କୁ ସଙ୍ଗରୋଧରେ ରହିବା ଓ ଔଷଧ ଖାଇବା ପାଇଁ ବି ପରାମର୍ଶ ଦେବରା କାମ ବି ଏମାନଙ୍କର। ଏସବୁକୁ ଛାଡ଼ିଦେଲେ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକାକରଣ କରିବାକୁ କ୍ୟାମ୍ପରେ ବି ଯିବାକୁ ପଡୁଛି। କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଲହରରେ ବି ଏମାନେ ସମାନ ଭାବେ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଗଣ ସଂକ୍ରମଣ ରୋକିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ଆହ୍ବାନକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ଅସ୍ଥାୟୀ ସଙ୍ଗରୋଧ ସ୍ଥାପନ ଓ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |

ଏହି ୪ଜଣ ଯୁବ ଟେକ୍ନିସିଆନ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ ଜିଲ୍ଲା ହସ୍ପିଟାଲ ପରିସରରେ ଥିବା କୋଭିଡ୍ ଟେନିଂ ସେଣ୍ଟରରେ ପ୍ରାୟ ୨୮ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍‌ ଓ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ଟେଷ୍ଟ କରି ସାରିଥିବା ବେଳେ ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ କଲ୍ୟାଣମଣ୍ଡପ ଟେନିଂ ସେଣ୍ଟରଠାରେ ସର୍ବାଧିକ ରେକର୍ଡ ସଂଖ୍ୟକ ୪୨ ହଜାର ଜଣଙ୍କ କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି । ଏହାବାଦ୍ ଏହି ୪ ଯୁବ ଏଲ୍‌ ଜିଲ୍ଲାସ୍ତରୀୟ ବହୁ କ୍ୟାମ୍ପ୍କୁ ଯାଇ ପୁଲିସ, ବ୍ୟାଙ୍କ୍ କର୍ମଚାରୀ, ନେସ୍କୋ କର୍ମଚାରୀ, ଓଡ୍ରାଫ୍ ଟିମ୍ ଆଦିଙ୍କ କୋଭିଡ ଟେଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ଏମାନେ ଲୋକଙ୍କର ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିବା ବେଳେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥା’ନ୍ତି। ଥର୍ମାଲ ସ୍କ୍ରିନିଂଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା, ସେମାନଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଇବା, ସଙ୍ଗରୋଧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହୁଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ଯାଇ ଦେଖିବା, ସେମାନଙ୍କୁ ମାନସିକ ଭାବେ ସୁସ୍ଥ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ଭଳି କାମ ବି ଏମାନଙ୍କର। ଦୀର୍ଘ ୩ ମାସ ହେଲାଣି ଘର, ପରିବାର ମୁହଁ ନ ଦେଖୁ ସମାଜସେବାରେ ନିଜକୁ ନିୟୋଜିତ କରି ଦେଇଛନ୍ତି | ସମଗ୍ର ଭଦ୍ରକ ଜିଲ୍ଲା କୋଭିଡ୍ ଯୁଦ୍ଧରେ ଏହି ୪ ପ୍ରମୁଖ ଯୁବ ଲାବୋରେଟୋରୀ ଟେକ୍ନିସିଆନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତାକୁ ଏବେ ବିଭିନ୍ନ ମହଲରେ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି।

Leave a comment
The Sakala ପ୍ରତି ମୁହୂର୍ତର ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଆମକୁ ଅନୁମତି ଦିଅନ୍ତୁ |
Dismiss
Allow Notifications