ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ବେଶି ପ୍ରଭାବୀ ହେଉଛି ତୃତୀୟ ଲହର, ଦେଶର ୧.୩୯ ଲକ୍ଷ ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍‌ ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର ୫ ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି ଶିଶୁଙ୍କ ପାଇଁ ସଂରକ୍ଷିତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ମାମଲା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ପ୍ରତିଦିନ କରୋନାର ଗ୍ରାଫ୍ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଛି।  ଏଥର କରୋନା ପ୍ରତି ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି କାରଣ ଏଥର ପିଲାମାନେ ମଧ୍ୟ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବ ଦୁଇଟି ଲହର ତୁଳନାରେ ଏଥର ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଶିଶୁ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଂକ୍ରମଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ କମ୍ ରହୁଛି, କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନେ ଏହି ରୋଗର ଭୟଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଉଛନ୍ତି । ଯାହା ଶିଶୁମାନଙ୍କଠାରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଛୋଟ ପିଲାମନାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଏଣ୍ଟ ଅପେକ୍ଷା ଓମିକ୍ରନ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ। ଏନେଇ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସତର୍କ କରାଇଛନ୍ତି।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ ମୁତାବକ,  ଓମିକ୍ରନ୍ ମୁଖ୍ୟତଃ ଉପରର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଟ୍ରାକ୍ଟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ପିଲାମାନଙ୍କର ରେସ୍ପିରେଟରୀ ରେଟ୍‌ ବୟସ୍କଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଥାଏ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ବାୟୁରେ ଥିବା ରୋଗବାହକଙ୍କ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ କରି ଦେଇଥାଏ। ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଏକ ମେଡିକାଲ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌ର ଜଣେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ, ବୟସ୍କଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପିଲାଙ୍କ ରେସ୍ପିରେଟରୀ ଟ୍ରାକ୍ଟ ଛୋଟ ଥାଏ ଏବଂ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଉପର ରେସ୍ପିରେଟରୀ ଉପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ପିଲାଙ୍କ ଠାରେ ଓମିକ୍ରନ୍‌ ଘାତକ ହେବା ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଛି।ଓମିକ୍ରନ୍‌ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ପିଲାଙ୍କ ଠାରେ ବୟସ୍କଙ୍କ ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଯେପରିକି କାଶ, ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ୱର ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ତେଣୁ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଆଗୁଆ ସତର୍କ ହେବାକୁ ପଡିବ।

ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆଗରେ ଦୁଇଟି ଚିନ୍ତା ରହିଛି। ପ୍ରଥମ ପିଲାମାନଙ୍କରେ ମଲ୍ଟି-ସିଷ୍ଟମ ଇନଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ (MISC) ର ବୃଦ୍ଧି ମାମଲା । କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣର ଚାରିରୁ ଛଅ ସପ୍ତାହ ପରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ । ଦ୍ୱିତୀୟତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଓ ଡାକ୍ତରୀମାନେ ବିଶ୍ବାସ କରନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଇସିୟୁ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଇଣ୍ଟେନ୍ସିଭ୍ କେୟାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପରେ କୌଣସି ଚାପ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ମାମଲା ବଢିଲେ ଆଇସିୟୁ ଓ ଇଣ୍ଟେନ୍ସିଭ୍ କେୟାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପରେ ଚାପ ପଡିବ। ସେହି ସମୟରେ ବିଶେଷକରି ଶିଶୁ ଯତ୍ନ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ପ୍ରାପ୍ତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇପାରେ।

ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶଯ୍ୟା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି 

କିଛି ମାସ ପୂର୍ବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ମଜବୁତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ନିକଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ୨୩,୧୨୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରୁରୀକାଳୀନ COVID  ପ୍ୟାକେଜ୍ -2 ର ପ୍ରାୟ ଅଧା ଅଂଶ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ଦିଆ ସରିଛି। ଏହି ପାଣ୍ଠିର ସାହାଯ୍ୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୯,୫୭୪ ଆଇସିୟୁ ବେଡ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ। ଏଥିସହିତ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଦେଶର ବଡ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଶଯ୍ୟା ସଂଖ୍ୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କୋଭିଡଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ୧,୩୯,୩୦୦ ଆଇସିୟୁ ଶଯ୍ୟା ଉପଲବ୍ଧ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୨୪,୦୫୭ ଶଯ୍ୟା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି। ଏଥି ସହିତଦ୍ଶେରେ ମୋଟ ୧୮ ଲକ୍ଷ କୋଭିଡ ବେଡ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରାୟ ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ  ରହିଛି।

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ AIIMS ର ବରିଷ୍ଠ ଶିଶୁରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂର୍ବ ଲହରରେ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ ୧୦ ରୁ କମ୍ ସଂକ୍ରମିତ ଶିଶୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସୁଥିଲେ, ଏଥର ସେମାନେ ଦିନକୁ ୪୦ ସଂକ୍ରମିତ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଆସୁଥିବା ଦେଖୁଛନ୍ତି। ଅନେକ ପିଲା ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଲକ୍ଷଣ ନଥିଲା। ତୃତୀୟ ଲହରରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଲକ୍ଷଣ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଯେତିକି ଶିଶୁ କୋଭିଡ ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ସଂଖ୍ୟା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି ତା’ଠୁ ଅଧିକ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଟେଷ୍ଟ କରାଯାଉନଥିବାରୁ ତାହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିପାରୁନାହିଁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ଶିଶୁ ଜ୍ୱର, ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଭଳି ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ସହିତ ଆସୁଛନ୍ତି । ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକର ତୀବ୍ରତା ଦୁଇରୁ ତିନି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥାଏ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଏହା ଆମେରିକାର ଆକଳନରୁ ମଧ୍ୟ ଆସିଛି। ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରରେ ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷରେ ୨.୫ ପ୍ରତିଶତ ପିଲା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏଥର ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଚାରିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ପ୍ରଥମ ଲହର ସମୟରେ, ଏକରୁ ୧୦ ବର୍ଷ ବୟସର ପ୍ରାୟ ଚାରି ପ୍ରତିଶତ ପିଲାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡୁଥିବାବେଳେ ୧୧ ରୁ୨୦ ବର୍ଷ ବୟସର ୮-୧୦ ପ୍ରତିଶତ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ ପଡିବ। ତୃତୀୟ ଲହରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜିପାରେ ।

ଦୁଇ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ 

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମର ଫଳାଫଳ ମଧ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି। ସହରଗୁଡିକରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା କରିବାରେ କୌଣସି ଭିତ୍ତିଭୂମି ସମସ୍ୟା ହେବ ବୋଲି ଆମେ ଭାବୁନାହୁଁ | ପିଲାମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବଡଲୋକମାନଙ୍କ ଶଯ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ । ନବଜାତ ଶିଶୁ ଏବଂ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମେଡିକାଲ ଉପକରଣ ଅଲଗା, ଯେତେବେଳେ ଟକେ ବଡ ପିଲାମାନେ ବୟସ୍କଙ୍କ ଶଯ୍ୟାରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ସଂକ୍ରମିତ ହେଲେ ପିଲାମାନେ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । ଆଉ ସେହି ସମୟରେ ଦକ୍ଷ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞ କର୍ମଚାରୀ, ଡାକ୍ତରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ । ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପରିସ୍ଥିତିରେ  ଉଭୟ ବୟସ୍କ ଓ ଶିଶୁମାନଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା ଦରକାର।   ବୟସ୍କମାନଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ରୋଗର ପ୍ରଭାବ ଦୁଇ-ତିନି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କମିବାକୁ ଲାଗେ କିନ୍ତୁ ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାର ସମସ୍ୟା ଗୁରୁତର ହୋଇପାରେ ।

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ 

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଶିଶୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ବିଶ୍ବ ସ୍ବାଭାବିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଫେରିବ, ତେବେ ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ହେଉଛି ଟୀକାକରଣ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା। ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ପିଲାମାନଙ୍କ ଠାରେ ଓମିକ୍ରନର ଲକ୍ଷଣ ବୟସ୍କମାନଙ୍କଠାରୁ ଅଧିକ ଭିନ୍ନ ନୁହେଁ। ଯଥାସମ୍ଭବ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଘରେ ହିଁ ରଖନ୍ତୁ। ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ପୁଷ୍ଟିକରର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ ଫଳରେ ଯଦି ସେମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ସଂକ୍ରମଣର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଶକ୍ତି ପାଇପାରିବ ବୋଲି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି।

Leave a comment