bitcoin
Bitcoin (BTC) 2,252,518.74 0.79%
ethereum
Ethereum (ETH) 138,649.26 1.28%
tether
Tether (USDT) 77.71 0.01%
usd-coin
USD Coin (USDC) 77.71 0.01%
bnb
BNB (BNB) 23,615.15 1.33%
xrp
XRP (XRP) 29.95 2.65%
binance-usd
Binance USD (BUSD) 77.87 0.08%
cardano
Cardano (ADA) 35.83 2.10%
solana
Solana (SOL) 3,266.79 1.55%
dogecoin
Dogecoin (DOGE) 6.37 3.99%

ଫେରୁଛି କରୋନା : ୫ଟି ରାଜ୍ୟକୁ ସତର୍କ କଲା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଖରାପ ହୋଇପାରେ ଅବସ୍ଥା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି କରୋନା ମହାମାରୀ ଭୟରେ ବିଶ୍ୱ ବଞ୍ଚିଛି। ଅନେକ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏକ ସାଧାରଣ ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ଫେରିବାକୁ ଟେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି। ଆମ ଦେଶ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦେଶମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁଣି ଥରେ ଦେଶର କେତୋଟି ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ରୋଗର ନୂଆ ମାମଲା ବାହାରୁଛି । କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ପୁଣିଥରେ ଉପର ମୁହାଁ ହେବାରେ ଲାଗିଛି।

ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନୂଆ କରୋନା ମାମଲା ଆସୁଥିବା ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦିଲ୍ଲୀ, ହରିୟାଣା, କେରଳ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ମିଜୋରାମରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲା ଦେଖି ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବ ରାଶେଷ ଭୂଷଣ ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ବଢିଥିବା ମାମଲା ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ, ଆବଶ୍ୟକ ସ୍ଥଳେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପାଇଁ ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହି ୫ ରାଜ୍ୟକୁ ଲେଖିଥିବା ଚିଠିରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରାଯାଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ କେରଳରେ ୨୩୨୧ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯାହାକି ସମଗ୍ର ଦେଶର କରୋନା ମାମଲାର ୩୧.୮ ପ୍ରତିଶତ ସହିତ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ୧୩.୪୫  ପ୍ରତିଶତରୁ ୧୫.୫୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ମିଜୋରାମରେ ୮୧୪ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯାହା ଦେଶର ମୋଟ ମାମଲାର ୧୧.୧୬ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ସକାରାତ୍ମକତା ହାର ୧୪.୩୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧୬.୪୮ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି |

ଏଥି ସହିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୭୯୪ ଟି ନୂଆ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି, ଯାହା ଦେଶର ମୋଟ ରୋଗର ୧୦.୯ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ। ଏଠାରେ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ୦.୩୯ ପ୍ରତିଶତରୁ ୦.୪୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଦିଲ୍ଲୀରେ ୮୨୬ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯାହା ଦେଶର ୧୧.୩୩ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ଅଟେ। ଦିଲ୍ଲୀରେ ମଧ୍ୟ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ୦.୫୧ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧.୨୫ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଥିସହିତ ହରିୟାଣାରେ ୪୧୬ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯାହା ଦେଶର ୫.୭୦ ପ୍ରତିଶତ ମାମଲା ଅଟେ। ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ସକରାତ୍ମକତା ହାର ୦.୫୧ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧.୦୬ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଦେଶରେ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାର ୧,୧୦୯ ନୂଆ କେସ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଏହାସହ ମୋଟ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୪,୩୦,୩୩,୦୬୭ ହୋଇଛି। ଦେଶରେ ସକ୍ରିୟ ସଂଖ୍ୟା ୧୧,୪୯୨ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ, ଶୁକ୍ରବାର ୪୩ ଜଣଙ୍କ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି। ଏହାସହ ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୫,୨୧,୫୭୩ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଦେଶରେ ପଜିଟିଭିଟି ହାର ୦.୦୩ ପ୍ରତିଶତ ରହିଥିବା ବେଳେ ଆରୋଗ୍ୟ ହାର ୯୮.୭୬ ପ୍ରତିଶତ ହୋଇଛି।

Leave a comment