ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶରୁ ନିଖୋଜ ହୋଇଥିବା ଯୁବକଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କଲା ଚୀନ୍ ସେନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସୀମାରୁ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିବା ମିରାମ ତାରୋନଙ୍କୁ ଚୀନ୍ ସେନା ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ଏନେଇ ଟ୍ୱିଟ କରି କେନ୍ଦ୍ର ଆଇନମନ୍ତ୍ରୀ କିରେନ ରିଜିଜୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଟୁଇଟ୍‌ରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍‌ର ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଯୁବକ ମିରାମ ତାରୋନଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିଛି। ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷା ସହିତ ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପାଳନ କରାଯାଉଛି | ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଗତ ୧୮ତାରିଖରେ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସୀମାରୁ ୧୯ବର୍ଷୀୟ ମିରାମ ତାରୋନ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସୀମା ଏଲଏସି ନିକଟରୁ ଯୁବକ ଜଣକ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଥିଲେ ।

ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ ଅବସରରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ହଟଲାଇନରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଶୀଘ୍ର ମିରାମ ତାରୋନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ କହିଥିଲା। ତାରୋନ ଫେରି ଆସିଥିବାରୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ବିଜେପି ସାଂସଦ ମାଟିର ଗାଓ ଖୁସି ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ଆମ ପୁଅ ଫେରି ଆସିଥିବାରୁ ଆମେ ଖୁସି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଜାନୁଆରୀ ୧୮ରେ ମିରାମ ତାରୋନଙ୍କୁ ଅପହରଣ କରାଯାଇଥିବା ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା, ଯାହା ପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପିଏଲ୍ଏ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲା ​​| ଭାରତୀୟ ସେନା କହିଥିଲା ଯେ ମିରାମ ତାରୋନ୍ ଶିକାର କରିବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ଶିୟୁଙ୍ଗ ଲା ର ବିସିଂ ଅଞ୍ଚଳରୁ ନିଖୋଜ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଯଦି ସେ ବାଟବଣା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କ ହେପାଜତରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଖୋଜି ତୁରନ୍ତ ଭାରତକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଉ ବୋଲି ଭାରତୀୟ ସେନା ଚୀନ୍ ସେନାକୁ କହିଥିଲା ।

Leave a comment